Skracali rozbieg aż wygrał Kranjec

Skracali rozbieg aż wygrał Kranjec

Robert Kranjec po zwycięstwie (fot. EPA/ERWIN SCHERIAU/PAP)
Kamil Stoch po lądowaniu na 193 m zajął szóste miejsce w pierwszym konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich na mamucim obiekcie Kulm w austriackim Bad Mitterndorf. Zwyciężył Słoweniec Robert Kranjec - 206 m. Rozegrano tylko jedną serię.
Drugi był zdobywca Pucharu Świata w poprzednim sezonie Austriak Thomas Morgenstern - 200,5 m, a trzeci Norweg Anders Bardal - 205,5 m. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Austriak Andreas Kofler uzyskał 186,5 m i został sklasyfikowany na 14. pozycji.

Jury trzy razy skracało rozbieg. Pierwsi zawodnicy, w tym trzech Polaków, skakali z 9. belki startowej. Żaden nie przekroczył granicy 200 m, a najdalej - na 188,5 m wylądował Piotr Żyła i zajął w konkursie 17. miejsce. Maciej Kot był 34. - 167 m, a Tomasz Byrt 43. - 146,5 m.

Gdy Norweg Rune Velta doleciał do 203 m, a Fin Olli Muotka wylądował tylko o pół metra bliżej, jury obniżyło rozbieg do 7. belki. Z takiego rozbiegu Kofler uzyskał 186,5 m, a Fin Janne Happonen - 190,5. Kolejni zawodnicy mieli bardziej udane próby. Bardal skoczył 205,5 m, a gdy w chwilę po nim Japończyk Daiki Ito wylądował na 212 m, oddając najdłuższy skok w konkursie (tylko o 3,5 m bliżej od rekordu obiektu Austriaka Gregora Schlierenzauera), jury ponownie skróciło rozbieg - tym razem do 5. belki.

I właśnie z maksymalnie skróconego rozbiegu Kranjec wylądował na 206 m, zapewniając sobie zwycięstwo w konkursie. Stoch uzyskał 193 m, a Morgenstern poleciał na 200,5 m, zapewniając sobie drugie miejsce. Schlierenzauer, uważany za głównego faworyta, zaliczył 184,5 m i uplasował się na 7. pozycji.

Konkurs na Kulm nie był udany dla rekordzisty świata w długości lotu. Norweg Johan Remen Evensen uzyskał 183 m i zajął 9. miejsce, gdy 11 lutego 2011 roku na skoczni w Vikersund skoczył 246,5 m.