Sborna nie daje szans Czechom. Rosja-Czechy 4:1

Sborna nie daje szans Czechom. Rosja-Czechy 4:1

Dzagojew strzela bramkę na 1:0 (fot. EPA/PAP)
Rosja pokonała Czechy 4:1 (2:0) we Wrocławiu w drugim meczu grupy A piłkarskich mistrzostw Europy. Bramki dla "Sbornej" zdobyli Roman Szyrokow, Roman Pawluczenko i dwie Alan Dzagojew. Autorem honorowego trafienia dla Czechów był Vaclav Pilar.
Na początku spotkania niewielką optyczną przewagę mieli Czesi. Dłużej utrzymywali się przy piłce, ale brakowało ostatniego dobrego podania, po którym mogliby stworzyć sobie dogodną okazję do zdobycia bramki. Jak przeprowadzić wzorową akcję w 15. minucie pokazali im Rosjanie. Po wrzutce w pole karne i strzale głową Aleksandra Kierżakowa piłka odbiła się co prawda od słupka, ale dopadł do niej Alan Dzagojew i dał drużynie prowadzenie.

Wojciech Szczęsny: spodziewałem się czerwonej kartki

Grecy niezadowoleni z remisu. "Przyjechaliśmy po mistrzostwo"

Polska zremisowała czy przegrała? Kadrowicze oceniają mecz z Grecją

Zaledwie cztery minuty później Dzagojew mógł je podwyższyć, ale nie trafił w bramkę. W 24. minucie było już jednak 2:0. Tym razem po świetnym podaniu Andrieja Arszawina w sytuacji sam na sam z Petrem Cechem znalazł się Roman Szyrokow. Pomocnik Zenitu Sankt Petersburg z zimną krwią technicznym strzałem przeniósł piłkę nad interweniującym bramkarzem.

Po przerwie nadzieję w serca Czechów wlał Vaclav Pilar, który w 52. minucie wykorzystał doskonałe, prostopadłe podanie Petra Jiracka. Podopieczni Michala Bilka nie poszli jednak za ciosem. Inicjatywę znów przejęli Rosjanie, a dwie dogodne sytuacje zmarnował Kierżakow. Czesi najbliżej wyrównania byli w 75. minucie. Po strzale z dystansu Tomasa Rosicky'ego przez chwilę problemy z opanowaniem piłki miał rosyjski bramkarz, ale ostatecznie złapał ją nim dopadli do niej napastnicy.

W końcówce piłkarza Dicka Advocaata dobili rywala. W 79. minucie swoją druga bramkę zdobył Dzagojew, a po kolejnych 180 sekundach wynik spotkania ustalił wprowadzony dziewięć minut wcześniej Roman Pawluczenko. W spotkaniu niewiele pracy miał Howard Webb. Angielski sędzia nie pokazał nawet jednej żółtej kartki.

W drugich meczach grupy A 12 czerwca Rosja w Warszawie zagra z Polską, a Czechy we Wrocławiu z Grecją.

Rosja - Czechy - zapis relacji NA ŻYWO z Wprost.pl

93 min. - Koniec meczu! Rosja została liderem grupy A!

92 min. - 4:2? Nie! Pilař trafia do siatki ze spalonego

90 min. - Sędzia dolicza 2 minuty do regulaminowego czasu gry.

87 min. - Rezerwowy Kokorin miał szansę na bramkę - uderzył jednak zbyt słabo i piłkę bez problemu łapie Cech.

86 min. - Barosa zastępuje Lafata.

85 min. - Dzagojew opuszcza boisko - w jego miejsce wchodzi Kokorin.

83 min. - Czesi próbują zmniejszyć rozmiary porażki - Rosicky strzela jednak wprost w Małafiejewa.

81 min. - Pawliuczenko najpierw asystował, a teraz sam trafił do bramki. Rosyjski napastnik wcześniej wkręcił w ziemię czeskiego obrońcę. Teraz nic już chyba nie odbierze zwycięstwa Sbornej!

79 min. - 3:1! Pawliuczenko podaje do Dzagojewa a ten z 14 metrów potężnie uderza w górny róg bramki Petra Cecha.

77 min. - Z lewej strony naciera Żyrkow - wszystko kończy się jednak na rzucie rożnym.

76 min. - Zmiana w zespole Czech - Petrzela za Petr Jiráčka

74 min. - To mógł być remis! Rosicky uderzył z nieco ponad 20 metrów, a Małafiejew odbija piłke przed siebie, ale chwilę później chwyta ją pewnie w ręce.

72 min. - Kierżakow, który miał tego dnia rozregulowany celownik - schodzi z boiska. Zastępuje go Roman Pawliuczenko.

71 min. - Szansa dla Czechów - z woleja uderza Gebre Selassie

69 min. - Piłka trafia do stojącego tuż przed linią pola karnego Kierżakowa, który - tradycyjnie - strzela niecelnie.

67 min. - Kierżakow wychodzi z szybką kontrą - po raz szósty w tym meczu Rosjanin strzela jednak niecelnie na bramkę Cecha.

64 min. - Kolejne doskonałe prostopadłe podanie Arszawina - rozgrywający zagrywa do Kierżakowa, który strzela obok Petra Cecha i obok czeskiej bramki.

63 min. - Żyrkow wpada w czeskie pole karne tylko po to by... sfaulować czeskiego obrońcę.

62 min. - Zyrianow uderza z dystansu - piłka szybuje wysoko nad bramką Czechów.

58 min. - Czesi w drugiej połowie wyraźnie odżyli - coraz częściej zapędzają się pod rosyjską bramkę.

56 min. - Arszawin znów w polu karnym Czechów - tym razem przegrywa jednak pojedynek z czeskim obrońcą.

53 min. - Szyrokow strzela - Cech nie musi jednak nawet interweniować.

50 min. - 2:1! Jiráček podaje piłkę między dwoma rosyjskimi obrońcami do Pilařa, który na pełnej szybkości mija rosyjskiego bramkarza i strzela do pustej bramki.

49 min. - Znów strzela Kierżakow - i tym razem jest to strzał niecelny.

48 min. - Szybka, dwójkowa akcja Rosjan - po wymianie piłki między Arszawinem a Kierżakowem ten ostatni nie jest jednak w stanie oddać celnego strzału.

47 min. - Arszawin przedziera się lewym skrzydłem i - mimo asysty obrońcy - zagrywa piłkę wzdłuż pola karnego. W polu karnym nie ma jednak nikogo, kto mógłby zakończyć tę akcję.

46 min. - Początek drugiej połowy. Zmiana w zespole Czech - za Jana Rezeka wchodzi Thomas Huebschman.

45+1 min. - Jiráček strzela z 30 metrów - piłka szybuje nad poprzeczką rosyjskiej bramki.

45 min. - Kierżakow z prawej strony płasko zagrywa piłkę w pole karne - ale tam są tylko Czesi.

44 min. - Pilar głową próbował pokonać Małafiejewa - bez powodzenia.

43 min. - Baros wyprowadza szybką kontrę tylko po to, by zagrać niecelnie do Jiráčka.

39 min. - Czesi na połowie Rosji - ich akcje zatrzymywane są jednak na 25-30 metrze.

37 min. - Baros naciera - ale sędzia odgwizduje spalonego.

34 min. - Czesi nie składają broni - Rosicky zagrywa do Pilařa, ale ten przegrywa pojedynek biegowy z rosyjskim obrońcą.

32 min. - Kolejna akcja Rosji - szybki atak lewą stroną, podanie do Żyrianowa, ale ten strzela ponad bramką!

28 min. - Mogło być 3:0 - Arszawin zagrał piłkę wzdłuż linii bramkowej - ale w środku pola karnego Czechów zabrało napastnika, który mógłby zakończyć akcję.

26 min. - Rosja wciąż nie ma dość - długa piłka do Kierżakowa, którego jednak ubiega Hubnik.

24 min. - 2:0! Ależ skuteczność Sbornej! Kapitalne podanie Arszawina do Szyrokowa, który spokojnie uderzył obok rozpaczliwie interweniującego Cecha.

22 min. - Po ostrym dośrodkowaniu z rzutu rożnego Plasila piłkę pewnie chwyta Małafiejew.

18 min. - Powinno być 2:0! Po szybkim kontrataku Dzagojew znalazł się sam na sam z Petrem Cechem ale strzelił nad poprzeczką!

14 min. - GOOOOL! 1:0 dla Rosji. Po niemrawym początku Rosjanie wychodzą na prowadzenie. Żyrianow dośrodkowuje na pole karne wprost na głowę Kierżakowa. Ten trafia jednak w słupek. Po chwili Cech jest jednak bezradny gdy Dzagojew wbija odbitą od słupka piłkę do bramki.

12 min. - Pierwsza groźna akcja Rosji - Arszawin przegrywa jednak po lewej stronie pojedynek z Gebre Selassie, a piłka wychodzi na rzut rożny.

11 min. - Rosicky uderza piłkę z ok. 20 metrów - jego strzał jest jednak bardzo niecelny.

8 min. - Petr Jiráček dośrodkowuje z prawej strony - ale piłkę wybijają rosyjscy obrońcy. Inicjatywa w tym meczu wciąż należy do Czechów.

6 min. - Czesi w natarciu - Milan Baros nie zdołał jednak dojść do piłki w polu karnym i akcja zakończyła się faulem czeskiego napastnika.

5 min. - Rzut wolny dla Czech z ok. 25 metrów - po wrzutce w pole karne Hubnik strzela jednak ponad bramką.

3 min - Rosicky z rzutu rożnego, ale w polu karnym najwyżej wyskoczył Małafiejew.

2 min - Rosjanie grają bardzo ostro - sędzia co chwilę odgwizduje rzuty wolne dla czeskiej drużyny.

0 - Gramy!

0 - Drużyny są już na murawie wrocławskiego stadionu. Kibice odśpiewali hymny Czech i Rosji.

Obie drużyny zachwycały wówczas kibiców przede wszystkim finezyjną i szybką grą. Zarówno Czesi w 1996 roku, jaki i Rosjanie w 2008 roku zyskiwali dzięki temu sympatię kibiców, a ich piłkarze niedługo potem podpisywali lukratywne kontrakty ze znanymi europejskimi klubami.

Forma Rosji (awansowała do mistrzostw z pierwszego miejsca w  grupie eliminacyjnej) jest dużą zagadką. W ostatnich meczach towarzyskich "Sborna" grała bardzo nierówno. Najpierw zremisowała dość szczęśliwie z Litwą 0:0, a kilka dni później pokonała mocnych Włochów aż  3:0. Po tym drugim spotkaniu selekcjoner Rosjan Dick Advocaat przestrzegał przez zbytnim optymizmem. - Musimy pamiętać, że to był tylko mecz towarzyski. Oczywiście dodał nam pewności siebie. Przekonaliśmy się, że możemy strzelić trzy bramki tak wymagającym przeciwnikom jak Włosi. To spotkanie pokazało nam jednak także, że musimy w dalszym ciągu pracować m.in. nad grą defensywną -  zaznaczył Holender.

Rosjanie przyjechali na Euro 2012 bez kontuzjowanego Wasilija Bierezuckiego (w kadrze jest jego brat Aleksiej), ale Czesi, którzy awansowali do finałowego turnieju po barażach z Czarnogórą, też mają kłopoty kadrowe. Z powodu kontuzji mięśnia łydki przez trzy tygodnie nie trenował słynny pomocnik Arsenalu Tomas Rosicky, a kilka dni temu urazu nabawił się podstawowy napastnik, doświadczony Milan Baros. W piątek prawdopodobnie obaj wystąpią jednak przeciwko Rosjanom. Skrzydłowy reprezentacji Czech Vaclav Pilar zapewnia, że nastroje w  jego drużynie są bardzo dobre i choć wszyscy szanują rywala, to jednak nie ma mowy o strachu. - Na papierze Rosjanie są najsilniejsi, ale  uważam, że w naszej grupie nie ma zdecydowanego faworyta. O awansie mogą zdecydować szczegóły - zaznaczył.

Grupa A: Rosja - Czechy 4:1 (2:0).

Składy:

Rosja: 16. Wiaczesław Małafiejew - 2. Aleksandr Aniukow, 12. Aleksiej Bieriezuckij, 4. Siergiej Ignaszewicz, 5. Jurij Żyrkow - 8. Konstantin Zyrianow, 7. Igor Dienisow, 6. Roman Szyrokow - 17. Ałan Dzagojew (od 85 minuty Aleksandr Kokorin), 11. Aleksandr Kierżakow (od 73 minuty Roman Pawluczenko), 10. Andriej Arszawin.

Czechy: 1. Petr Čech - 2. Theodor Gebre Selassie, 5. Roman Hubník, 6. Tomáš Sivok, 3. Michal Kadlec - 14. Václav Pilař, 13. Jaroslav Plašil, 19. Petr Jiráček (od 76 minuty Milan Petrzela), 10. Tomáš Rosický, 9. Jan Rezek (od 46 minuty Tomas Huebschman) - 15. Milan Baroš (od 85 minuty David Lafata).

Sędzia: Howard Webb (Anglia).

Bramki: 1:0 Alan Dzagojew (15), 2:0 Roman Szyrokow (24), 2:1 Vaclav Pilar (52), 3:1 Alan Dzagojew (79), 4:1 Roman Pawluczenko (82).