Portugalia mistrzem Europy! Zadecydował gol w dogrywce

Portugalia mistrzem Europy! Zadecydował gol w dogrywce

Portugalia mistrzem Europy! Zadecydował gol w dogrywce Źródło: Newspix.pl / Piotr Kucza
Portugalia mistrzem Europy! Zespół Fernando Santosa w dogrywce pokonał Francję 1:0. Gola na wagę trofeum strzelił Eder.

Oba zespoły bardzo aktywnie zaczęły finałowy mecz na Stade de France. W 7. minucie niecelnym strzałem popisał się Antoine Griezmann, a chwilę później zaczął się dramat Cristiano Ronaldo. Portugalczyk został sfaulowany, sztab medyczny udzielił mu pomocy i gracz Realu Madryt wrócił na boisko. Jak się okazało, tylko na kilka minut. Ronaldo nie był w stanie grać dalej i w 25. minucie potrzebna była zmiana. CR7 żegnany oklaskami opuścił plac gry na noszach. Zespół Fernando Santosa bez najważniejszego ogniwa musiał zmienić taktykę, ale nadal grał bardzo pewnie. We francuskiej ekipie bardzo aktywny był z kolei Moussa Sissoko, ale jego akcje kończyły się niecelnymi strzałami. Raz udało mu się przyjąć piłkę w polu karnym i mocno uderzyć w światło bramki, jednak dobrym refleksem wykazał się Rui Patricio. Do przerwy wynik spotkania już się nie zmienił.

Po zmianie stron oba zespoły nadal grały ostrożnie, nikt nie chciał się otworzyć, zagrać odważniej w ataku. Brakowało klarownych sytuacji. Niezłą sytuację mieli Francuzi w 66. minucie. Kingsley Coman dośrodkował w pole karne, ale Griezmann za wysoko uderzył głową. Portugalia miała przewagę w posiadaniu piłki, jednak nie potrafiła jej wykorzystać. W 75. minucie Rui Patricio uratował swój zespół po świetnym strzale Oliviera Giroud. W końcówce drugiej połowy gra przyspieszyła. W 84. minucie Sissoko uderzył z dystansu, ale bramkarz odbił piłkę. W doliczonym czasie gry „Trójkolorowi” mogli objąć prowadzenie. Andre-Pierre Gignac w rewelacyjny sposób ograł Pepe, ale później trafił w słupek. 90 minut gry nie przyniosło rozstrzygnięcia.

W dogrywce posypały się żółte kartki. Portugalczycy lepiej wyglądali fizycznie, ale zawodnikom trochę puszczały już nerwy. W 109. minucie Eder uciszył francuskich kibiców. Po świetnej akcji uderzył z dystansu tuż przy słupku i futbolówka wpadła do siatki. Po stracie gola Francuzi nie otrząsnęli się do ostatniego gwizdka, a Portugalczycy grali mądrze i zyskiwali cenne sekundy.

Ostatecznie nie byliśmy już świadkami rzutów karnych. Portugalia wygrała z Francją 1:0 i została najlepszą drużyną w Europie.