Chelsea Londyn zdobyła piłkarskich Puchar Anglii

Chelsea Londyn zdobyła piłkarski Puchar Anglii. W finałowym meczu, rozegranym na stadionie Wembley w Londynie, podopieczni Jose Mourinho wygrali po dogrywce z Manchesterem United 1:0. Bramkę w 116. minucie zdobył Didier Drogba.

Chelsea Londyn 1:0 po dogr. (0:0) Bramka - Didier Drogba (116). Widzów 89 826.

Chelsea: Petr Cech; Paulo Ferreira, John Terry, Michael Essien, Wayne Bridge; Claude Makelele, John Obi Mikel, Frank Lampard; Shaun Wright-Phillips (93-Solomon Kalou), Joe Cole (46-Arjen Robben, 108-Ashley Cole), Didier Drogba.

Manchester: Edwin Van der Sar; Wes Brown, Nemanja Vidic, Rio Ferdinand, Gabriel Heinze; Darren Fletcher (92-Alan Smith), Michael Carrick (113-John O'Shea), Paul Scholes, Ryan Giggs (113- Ole Gunnar Solskjaer); Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney.

Manchester po raz trzeci w ostatnich czterech sezonach grał w finale Pucharu Anglii. Trofeum to zdobył przed trzema laty, a rok później przegrał z Arsenalem Londyn w rzutach karnych 4:5. W sobotę nie zdołał powiększyć swojego dorobku i zdobyć po raz kolejny pucharu. Mimo to nadal ma najwięcej triumfów w tych rozgrywkach (11).

Chelsea zdobyła Puchar po raz czwarty, poprzednio triumfowała w tych rozgrywkach w sezonie 1999/00, gdy w finale wygrała 1:0 z Aston Villa. Dwa lata później przegrała finał z Arsenalem Londyn 0:2.

W sobotnim finale na Wembley spotkały się dwie najlepsze drużyny w zakończonym niedawno sezonie ligowym Anglii. Manchester jest mistrzem, a Chelsea wicemistrzem. Londyńska drużyna tym zwycięstwem częściowo powetowała sobie niepowodzenie w Premier League i w Lidze Mistrzów, w której odpadła w półfinale.

Przez 90 minut żadna z drużyn nie potrafiła znaleźć sposobu na obronę rywali, mimo kilku dogodnych okazji po obu stronach boiska. O wyniku zadecydowała dogrywka, w której jedynego gola technicznym strzałem strzelił reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej Didier Drogba.

To drugi sukces prowadzonej przez Portugalczyka Jose Mourinho Chelsea w tym sezonie. 25 lutego drużyna ta zdobyła Puchar Ligi Angielskiej, pokonując w finale Arsenal Londyn 2:1.

Finał Pucharu Anglii rozegrany został po raz 73. na Wembley, ale po raz pierwszy na odbudowanym obiekcie. Inauguracja nowego stadionu miała miejsce w marcu tego roku, gdy zagrały na nim młodzieżowe reprezentacje Anglii i Włoch (3:3). W sobotę po raz pierwszy na murawę nowego Wembley wybiegły dwie angielskie drużyny klubowe.