Niemcy w półfinale

Niemcy w półfinale

Niemcy, po zwycięstwie nad Portugalią 3:2, zostali pierwszymi półfinalistami mistrzostw Europy. W meczu o awans do finału ich rywalem będzie zwycięzca piątkowego spotkania Turcja - Chorwacja.

Bramki: 0:1 Bastian Schweinsteiger (22), 0:2 Miroslav Klose (26), 1:2 Nuno Gomes (40), 1:3 Michael Ballack (61), 2:3 Helder Postiga (87).

Żółta kartka - Portugalia: Armando G. Petit, Kleper L. Pepe, Helder Postiga. Niemcy: Arne Friedrich, Philipp Lahm.

Sędzia: Peter Froejdfeldt (Szwecja). Widzów 38 730.

Portugalia: Ricardo A. Martins - Jose Bosingwa, Kleper L. Pepe, Ricardo Carvalho, Paulo Ferreira - Joao Moutinho (31. Raul Meireles), Armando G. Petit (73. Helder Postiga), Anderson L. Deco - Cristiano Ronaldo, Nuno Gomes (67. Luis Carlos Nani), Simao Sabrosa.

Niemcy: Jens Lehmann - Arne Friedrich, Per Mertesacker, Christoph Metzelder, Philipp Lahm - Bastian Schweinsteiger (83. Clemens Fritz), Simon Rolfes, Michael Ballack, Thomas Hitzlsperger (73. Tim Borowski) - Miroslav Klose (89. Marcell Jansen), Lukas Podolski.

Niemiecki zespół musiał sobie poradzić bez wskazówek trenera Joachima Loewa, który za karę za zbyt nerwowe zachowanie w spotkaniu z Austrią, czwartkowe spotkanie musiał oglądać z trybun.

Od pierwszych minut meczu pewną przewagę uzyskał niemiecki zespół, ale to Portugalczycy pierwsi stworzyli groźne sytuacje. W 15. minucie strzał Simao Sabrosy z ostrego kąta obronił Jens Lehmann, a pięć minut później doskonałej sytuacji nie wykorzystał Joao Moutinho, który po dośrodkowaniu Jose Bosingwy z kilku metrów posłał piłkę ponad poprzeczką.

Pierwsza bramka dla Niemców padła w 22. minucie. Po dośrodkowaniu Lukasa Podolskiego z boku boiska Bastian Schweinsteiger z bliskiej odległości pokonał Ricardo. Zaledwie cztery minuty później było już 2:0. Po dośrodkowaniu Schweinsteigera z rzutu wolnego nieupilnowany przez portugalskich obrońców Miroslav Klose głową posłał piłkę do siatki.

Po stracie drugiego gola Portugalczycy odważniej zaatakowali, spychając rywali do obrony. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W 40. minucie po błędzie niemieckiego obrońcy Ronaldo znalazł się w sytuacji sam na sam z Lehmannem i wprawdzie bramkarz zdołał odbić piłkę, ale dobitka Nuno Gomesa była już skuteczna.

Niewiele brakowało, by do zmiany wyniku doszło w 45. minucie. Najpierw Ricardo z trudem obronił strzał Michaela Ballacka, a po chwili minimalnie niecelnie strzelał Ronaldo.

Po zmianie stron Portugalczycy zabrali się do odrabiania strat. W 57. minucie byli bliscy zdobycia kontaktowego gola, ale po dośrodkowaniu z rzutu rożnego stojący tuż przed bramką Pepe fatalnie przestrzelił. Co nie udało się Portugalczykom, zrobili Niemcy. W 61. minucie po dośrodkowaniu Schweinsteigera z rzutu wolnego Ballack uderzeniem głową nie dał szans Ricardo podwyższając na 3:1. Portugalczycy protestowali uważając, że Niemiec popchnął Paulo Ferreire, ale sędzia gola uznał.

W 79. minucie potężnym strzałem z dystansu popisał się Podolski i tylko centymetrów brakowało, by mecz został definitywnie rozstrzygnięty. Tymczasem w 87. minucie to Portugalczycy zdobyli kontaktowego gola - po dośrodkowaniu Naniego Helder Postiga głową pokonał Lehmanna. Zespołowi Felipe Scolariego zabrakło już jednak sił i czasu, by doprowadzić do remisu.