GP Węgier - Hamilton zdobył pole position, Kubica czwarty

GP Węgier - Hamilton zdobył pole position, Kubica czwarty

Brytyjczyk Lewis Hamilton z McLaren-Mercedes wywalczył na torze Hungaroring pole position do niedzielnego wyścigu o Grand Prix Wegier, 11. z 18 eliminacji mistrzostw świata Formuły 1. Kierowca ekipy BMW-Sauber, Robert Kubica wystartuje z czwartej pozycji.

Hamilton po raz dziesiąty rozpocznie wyścig z pole position, a miejsce w  pierwszej linii startowej obok niego zajmie w niedzielę drugi kierowca McLaren-Mercedes - Fin Heikki Kovalainen.

Za nimi znajdą się Brazylijczyk Felipe Massa z Ferrari oraz Kubica. Na  pierwszym wirażu Polak musi uważać na ataki Tiomo Glocka z Toyoty - niemiecki kierowca bardzo dobrze spisuje się na Hungaroringu, w decydującej części kwalifikacji uzyskał piąty wynik. Jego bolid znajdzie się za Ferrari Massy.

W obu częściach kwalifikacji Kubica uzyskał siódmy wynik. W drugiej najlepszy był Massa, w pierwszej - Hamilton, a w gronie pięciu kierowców, którzy wówczas odpadli z dalszej rywalizacji, znalazł się Nick Heidfeld z BMW-Sauber. Niemiec został sklasyfikowany na 16. miejscu, bowiem w ostatniej chwili wyprzedził go  Brytyjczyk Jenson Button z Hondy.

Przed południem odbył się trzeci i ostatni trening na Hungaroringu, a najlepiej wypadł Hamilton. Lider klasyfikacji MŚ kierowców wyprzedził Massę oraz Niemca Timo Glocka z Toyoty.

Kubica na początku treningu wyjechał na pobocze i uszkodził jeden z elementów podwozia, a technikom nie udało się w pełni usunąć usterki, żeby mógł poprawić swój rezultat. Ostatecznie został sklasyfikowany na 18. miejscu, ze stratą ponad półtorej sekundy do Hamiltona.

Brytyjczyk wygrał dwa ostatnie wyścigi GP Wielkiej Brytanii i GP Niemiec, a  wcześniej triumfował także w GP Australii oraz GP Monaco. Dzięki czemu prowadzi w klasyfikacji MŚ kierowców, z dorobkiem 58 punktów.

Drugi jest Massa - 54 pkt, trzeci broniący tytułu mistrza świata Fin Kimi Raikkonen z Ferrari - 51 pkt. Natomiast Kubica jest czwarty.

Na czele rywalizacji konstruktorów znajduje się Ferrari - 105 pkt przed BMW-Sauber - 89 i McLaren-Mercedes - 86.

Przed dwoma laty na torze położonym na przedmieściach Budapesztu Kubica zadebiutował w Formule 1, zajmując w ekipie BMW-Saubert miejsce Kanadyjczyka Jacquesa Villeneuve'a, który w połowie sezonu zakończył karierę.

Polski kierowca zajął tu wówczas siódmą pozycję, ale kilka godzin po wyścigu został zdyskwalifikowany przez komisję techniczną FIA, ponieważ jego bolid był o  dwa kilogramy lżejszy niż dopuszcza regulamin. Natomiast przed rokiem Kubica był w tym wyścigu piąty, a zwyciężył Hamilton.

Tor Hungaroring jest jednym z najwolniejszych obiektów, na których rozgrywane są eliminacje mistrzostw świata Formuły 1. Jest bardzo kręty i nie pozwala na  uzyskiwanie przez kierowców bardzo dużych prędkości.

W niedzielę kierowcy będą mieli do pokonania dystans 306,663 km, czyli 70 okrążeń toru po 4,381 km każde.