Polacy nadal bez medalu

We wtorek lepiej zaprezentowali się pływacy. Nie zawiedli także siatkarze. Zawód sprawiła natomiast Agnieszka Radwańska, która odpadła zarówno w turnieju indywidualnym, jak i w deblu z Martą Domachowską.
Szermierka
Marcin Koniusz przegrał z Niemcem Nicolasem Limbachem 7:15 w 1/16 finału turnieju olimpijskiego w szabli. Koniusz, który w pierwszej rundzie pokonał Wenezuelczyka Jose Carlosa Bravo Lopeza 15:10, tylko na początku pojedynku dotrzymywał kroku bardziej utytułowanemu rywalowi. Limbach to m.in. brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata i trzeci zawodnik ostatnich mistrzostw Europy. |

Łucznictwo
Justyna Mospinek została wyeliminowana z turnieju indywidualnego łuczniczek. Zawodniczka UKS Piątka Zgierz przegrała w 1/32 finału z Japonką Sayoko Kitabatake 101:103. Jej koleżanka Iwona Marcinkiewicz (Drukarz Warszawa) przeszła do kolejnej rundy, ale w 1/16 finału wyeliminowała ją Rosjanka Natalia Erdynijewa (103:104), brązowa medalistka ubiegłorocznych mistrzostw świata w Lipsku.
Małgorzata Ćwienczek pożegnała się z olimpijskim turniejem łuczniczek w 1/16 finału. Zawodniczka Czarnej Strzały Bytom przegrała ze 122. łuczniczką ubiegłorocznych mistrzostw świata w Lipsku Meksykanką Marianą Avitią 109:110.

Strzelanie
Wojciech Knapik nie zakwalifikował się do finału w strzelaniu z pistoletu na dystansie 50 metrów (zajął 39. miejsce w eliminacjach).

Pływanie
We wtorek nieco lepiej spisali się pływacy. Baranowska awansowała do finału 200 m st. Zmiennym, zajmując siódme miejsce. Baranowska w półfinale poprawiła rekord Polski czasem - 2.12,13. Poprzedni najlepszy wynik - 2.12,53 od roku należał również do niej.
Do finału awansował również Paweł Korzeniowski, który na 200 m stylem motylkowym zanotował ósmy czas - 1.55,35. Po swoim starcie szybko opuścił pływalnię, a trener Paweł Słomiński powiedział tylko, że spodziewał się po nim więcej.
Do półfinału na 200 m st. motylkowym awansowała Otylia Jędrzejczak. Polka na swoim koronnym dystansie uzyskała piąty wynik eliminacji - 2.06,91. Półfinałowe wyścigi na 200 m st. motylkowym odbędą się w nocy z wtorku na środę czasu warszawskiego.
Poza finałem znaleźli się Polscy pływacy, którzy mieli reprezentować swój kraj w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym. W eliminacjach Polacy, w składzie: Łukasz Gąsior, Łukasz Wójt, Michał Rokicki i Przemysław Stańczyk, uzyskali wynik 7.18,09. Był to 14. rezultat wśród 16 sztafet. Najlepszy wynik eliminacji uzyskali płynący bez Michaela Phelpsa Amerykanie - 7.04,66, poprawiając rekord olimpijski.

Tenis
Do drugiej rundy awansowała debel tenisowy Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski, który pokonał chińską parę Xinyuan Yu/Shaoxuan Zeng 6:3, 6:4. Rywalami Polaków w 2. rundzie będą zwycięzcy pojedynku Novak Djoković/Nenad Zimonjić (Serbia) - Martin Damm/Pavel Vizner (Czechy).

Wielki zawód sprawiła natomiast kibicom Agnieszka Radwańska, która we wtorek dwukrotnie poniosła porażkę na korcie. Najpierw nie udało jej się przejść do 3. rundy w grze indywidualnej. Rozstawiona z numerem ósmym Radwańska przegrała z Włoszką Francescą Sciavone 3:6, 6:7 (6-8) i odpadła z rywalizacji. Obie tenisistki spotykały się do tej pory dwukrotnie – za każdym razem Radwańskiej nie udało się pokonać Włoszki, która w rankingu klasyfikowana jest na 26 miejscu (Radwańska na 10.). Po meczu rozczarowana Radwańska, która marzyła o medalu w Pekinie, po ostatnim uderzeniu w siatkę, ze złości rzuciła rakietą. Później w deblu z Martą Domachowską uległy w 1. rundzie siostrom Alonie i Katerinie Bondarenko z Ukrainy
Inny tenisowy Debel l Klaudia Jans i Alicja Rosolska przegrał z Amerykankami Lindsay Davenport, Liezel Huber 2:6, 1:6 w 1. rundzie turnieju.

Badminton
Polska para Nadieżda Kostiuczyk, Robert Mateusiak awansowała do ćwierćfinału olimpijskiego turnieju mikstów pokonując reprezentantów Seszeli - Julietta Ah-Wan i Georgie Cupidona 21:8, 21:19. Michał Łogosz i Robert Mateusiak awansowali do ćwierćfinału olimpijskiego turnieju badmintona, pokonując Australijczyków Glenna Warfe'a i Rossa Smitha 21:13, 21:16. Swój pojedynek 1/8 finału gry pojedynczej przegrał natomiast Przemysław Wacha. Uległ reprezentantowi Chin Bao Chunlai 1:2 (11:21, 21:19, 13:21) i odpadł z rywalizacji.

Judo
Robertowi Krawczykowi nie udało się zakwalifikować do walki o brązowy medal. W kategorii 84 kg.
W decydującym pojedynku przegrał przez ippon dziesięć sekund przed końcem regulaminowego czasu walki z Nyamkhuu Damdinsurenem z Mongolii. W tym momencie pojedynku Mongoł miał w dorobku yuko, a Polak kokę. Został sklasyfikowany na siódmym miejscu.

Boks
Swoją walkę w wadze do 51 kg. w 1. rundzie przegrał też Rafał Kaczor (5:14) z Miratem Sarsembajewem (Kazachstan)

Siatkówka
Polska pokonała Egipt 3:0 (25:21, 25:18, 25:10) w meczu 2. kolejki turnieju grupy B. To drugie zwycięstwo Polaków w igrzyskach. W pierwszym spotkaniu Polska wygrała z Niemcami 3:0.

Piłka ręczna
Nie powiodło się Polakom w drugim meczu w olimpijskim turnieju piłkarzy ręcznych. Po niezłej grze z Hiszpanami, słabo wypadli w końcówce, co zdecydowało o przegranej 29:30. Kolejnymi rywalami Polaków w turnieju olimpijskim będą: Brazylijczycy, Chorwaci i Francuzi.

Ciężary
Dominika Misterska-Zasowska zajęła trzecie miejsce w grupie B w podnoszenia ciężarów w kategorii 63 kg. Polka uzyskała w dwuboju 211 kg (94+117). Zwyciężyła Meksykanka Luz Mercedes Acosta - 223 kg (103+120).
Występ Misterskiej nie był udany, Polka uzyskała wyniki znacznie słabsze od spodziewanych. W kategorii 63 kg rekordy Polski należą do Misterskiej i wynoszą: rwanie 102 kg; podrzut - 127 kg; dwubój - 227 kg.

Jeździectwo
Paweł Spisak (JKS Dako-Galant Skibno) na Weriuszu uplasował się na 20. miejscu w olimpijskim Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. W finałowym przejeździe brało udział 25 najlepszych jeźdźców, którzy przez kilka dni rywalizowali w ujeżdżeniu, jeździe crossowej i konkursie skoków przez przeszkody. Spisak miał w sumie 82,70 pkt. karnych. Dzięki bezbłędnym obu przejazdom w ostatniej konkurencji awansował w rankingu o kilkanaście pozycji. Drugi z polskich reprezentantów w WKKW, Artur Społowicz (LKJ Moszna) dosiadający Waga, został sklasyfikowany na 53. miejscu z 154,40 punktami karnymi.

Żeglarstwo
W trzecim wyścigu olimpijskich regat w klasie RS:X Przemysław Miarczyński zajął 27. miejsce. Zwyciężył reprezentant Izraela Shahar Zubari, drugie miejsce zajął zawodnik z Hongkongu King Yin Chan, trzeci był Brytyjczyk Nick Dempsey.

Po czterech wyścigach regat olimpijskich w klasie RS:X Zofia Klepacka jest w klasyfikacji generalnej na szesnastej pozycji mając 55 pkt. W dwóch rozegranych w poniedziałek wyścigach Klepacka zajęła 17. i 5. miejsce.

Polska załoga Patryk Piasecki i Kacper Ziemiński po czterech wyścigach olimpijskich regat żeglarskich w klasie 470 jest w klasyfikacji generalnej na dziewiętnastej pozycji, mając 72 pkt. W dwóch poniedziałkowych wyścigach Polacy zajęli 20. i 23. miejsce. (P

Po dwóch wyścigach regat olimpijskich w klasie Laser Maciej Grabowski sklasyfikowany jest na dwunastej pozycji mając 28 pkt. Prowadzi reprezentant Nowej Zelandii Andrew Murdoch - 7 pkt. W dwóch poniedziałkowych wyścigach Grabowski zajął 9. i 19 miejsce.

W pierwszym wyścigu olimpijskich regat w klasie Laser Katarzyna Szotyńska zajęła piąte miejsce. Zwyciężyła reprezentantka Belgii Evi Van Acker.

Kajakarstwo górskie
Kajakarze górscy Krzysztof Bieryt i Dariusz Popiela zakończyli swój start olimpijski na ósmych pozycjach. Bierut nie, który w półfinale był 3., nie wykorzystywał swojej szansy medalowej. W decydującej próbie popłynął najsłabiej z czołowej ósemki, popełniał błąd za błędem i spadł na ósme miejsce. Powtórzył się więc scenariusz z Sydney. Tam kanadyjkarz z Nowego Sącza znakomicie wypadł w eliminacjach, ale w finale był dopiero jedenasty. Dariusz Popiela nie zdołał natomiast w finale poprawić siódmej pozycji zajmowanej po półfinale i został sklasyfikowany na ósmym miejscu.

Wioślarstwo
Polska ósemka, zajmując czwarte miejsce w wyścigu repesażowym, awansowała do finału A wioślarskich regat olimpijskich w Pekinie. Polacy płynący w składzie: Sebastian Kosiorek, Michał Stawowski, Patryk Brzeziński, Sławomir Kruszkowski, Rafał Hejmej, Marcin Brzeziński, Wojciech Gutorski, Mikołaj Burda i Daniel Trojanowski, przegrali z osadami USA, Australii i Holandii.