Polskie zmagania okraszone srebrem

Kolejny dzień zmagań olimpijskich poprawił polski stan medali o jeden srebrny krążek, zdobyty przez Piotra Małachowskiego. Do finałów zakwalifikowała się m.in. Barbara Madejska w rzucie oszczepem i dwie polskie osady. Nie startowała załoga Kusznierewicz – Życki (4 miejsce). Ich wyścig został przełożony na środę.
Lekkoatletyka
Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław) zdobył srebrny medal igrzysk olimpijskich w Pekinie w rzucie dyskiem. Polak w najlepszej próbie uzyskał odległość 67,82.
Artur Noga (KS Warszawianka) zajął drugie miejsce w swoim biegu ćwierćfinałowym na 110 m przez płotki i awansował do półfinału. Polak uzyskał czas 13,36 - co jest jego rekordem życiowym.
Marta Jeschke (SKLA Sopot) odpadła w pierwszej rundzie do biegu na 200 metrów. W swojej serii Jeschke zajęła siódme miejsce, uzyskując słaby czas 23,59.
Barbara Madejczyk (LKS Jantar Ustka) awansowała z szóstym wynikiem do finału rzutu oszczepem. Już w pierwszej próbie przekroczyła wyznaczone minimum (61,50 m), uzyskując swój najlepszy w tym sezonie rezultat 62,81 m. Z dwóch następnych prób zrezygnowała. Odpadła druga z Polek, Urszula Piwnicka (SKLA Sopot), zajmując 14. miejsce - 59,28.

Triathlon
Marek Jaskółka (Akwedukt Kielce) nie ukończył rywalizacji w triathlonie.

Żeglarstwo
Katarzyna Szotyńska ukończyła olimpijskie regaty w klasie Laser Radial na dziewiątej pozycji. W ostatnim wyścigu finałowym była szósta,
W klasie Laser Maciej Grabowski zajął szesnaste miejsce.
Do finałowych regat olimpijskich w klasie RS:X awansowała Zofia Klepacka. Polka po dziesięciu wyścigach eliminacyjnych jest na siódmej pozycji mając 66 pkt. W ostatnim, dziesiątym wyścigu eliminacyjnym Klepacka zajęła 17. miejsce. Finały zostaną rozegrane w środę.
Przemysławowi Miarczyńskiemu nie udało się zakwalifikować do finałowej stawki dziesięciu żeglarzy, którzy będą walczyć o medale w klasie RS:X. W dziesiątym wyścigu Miarczyński był 18., a w klasyfikacji generalnej zajął 16. miejsce.
Z powodu złych warunków atmosferycznych odwołane zostały zaplanowane na wtorek wyścigi w klasie Star i Tornado. Komisja regatowa przełożyła je na następny dzień.
W klasie Star Mateusz Kusznierewicz z Dominikiem Życkim są po siedmiu wyścigach na 4. pozycji mając 33 pkt.

Boks
Łukasz Maszczyk (Gwardia Warszawa) odpadł w ćwierćfinale wagi 48 kg olimpijskiego turnieju bokserskiego w Pekinie. Reprezentant Polski przegrał z Irlandczykiem Paddym Barnesem 5:11.

Tenis stołowy
Lucjan Błaszczyk pokonał Suraju Sakę (Kongo) 4:0 (11:9, 11:3, 13:11, 11:2) w pierwszej rundzie singla olimpijskiego turnieju tenisistów stołowych w Pekinie. W środę o godz. 13.00 czasu warszawskiego Błaszczyk spotka się z Czechem Petrem Korbelem.

Kajakarstwo
Dwie polskie osady uzyskały awans do finału, a cztery kolejne do półfinału.
Bardzo dobrze spisała się kobieca dwójka Aneta Konieczna (Posnania Poznań) i Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz). Polki w wyścigu na 500 m, uplasowały się na drugiej pozycji w swojej serii eliminacyjnej, zapewniając sobie udział w sobotnim finale. Polki przegrały tylko z niemiecką osadą Fanny Fischer, Nicole Reinhardt.
Do sobotniego finału zakwalifikowali się także kanadyjkarze Daniel Jędraszko (Posnania Poznań) i Roman Rynkiewicz (AZS AWF Gorzów Wlkp.) w konkurencji C-2 na 500 m, którzy zajęli w swoim wyścigu trzecią lokatę, ostatnią dającą bezpośredni awans.
Pecha miała polska osada K-2 na 500 m. Przed dwoma dniami kontuzji doznał Tomasz Mendelski (OKS Olsztyn). Wystąpił wprawdzie w poniedziałkowym wyścigu czwórek na 1000 m, ale sztab szkoleniowy po konsultacji z zawodnikami postanowił go wycofać. Partnerem Adama Wysockiego (Sparta Augustów) został jego kolega klubowy Marek Twardowski. "Na szybko" utworzona osada zajęła jednak dopiero szóste miejsce i w czwartek będzie rywalizować w półfinale.
Twardowski wcześniej startował w jedynce na 500 m. Mając na uwadze późniejszy start, mistrz świata z 2006 roku w swojej koronnej konkurencji K-1 na 500 m oszczędzał siły i zajął trzecie miejsce (do półfinału awansowała czołowa szóstka)
Do czwartkowych półfinałów awansowali również Paweł Baraszkiewicz (Posnania Poznań), który zajął trzecie miejsce w swoim wyścigu eliminacyjnym w C-1 na 500 m i Małgorzata Chojnacka (Posnania Poznań) - szósta lokata w serii eliminacyjnej w K-1 na 500 m.