Dzień bez medalu

Środowe starty polskich olimpijczyków nie zaspokoiły rozbudzonych apetytów medalowych. Nadzieje na dalszą rywalizację zawiedli też piłkarze ręczni i siatkarze, którzy nie zakwalifikowali się do rozgrywek półfinałowych.
Zapasy
Swój inauguracyjny pojedynek w olimpijskim turnieju w zapasach w stylu wolnym (74 kg) przegrał pierwszy z czwórki Polaków Krystian Brzozowski (Górnik Łęczna) i zosta wyeliminowany z dalszych walk. Czwarty zapaśnik poprzednich igrzysk olimpijskich w Atenach przegrał na punkty 2:5 (w rundach 1:1, 1:3, 0:1) z Arsenem Gitinowem z Kirgistanu. Gitinow z kolei przegrał w drugiej rundzie na łopatki z Bułgarem Kiryłem Terzijewem i zamknął tym samym Polakowi drogę do repesaży.

W czwartek zaprezentują się pozostali reprezentanci Polski: Radosław Horbik (Grunwald Poznań) w wadze 84 kg, jego kolega klubowy Mateusz Gucman - 96 kg oraz Bartłomiej Bartnicki (Górnik Łęczna) w najcięższej kategorii 120 kg.

Żeglarstwo
Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki spadli na szóste miejsce w klasyfikacji regat klasy Star po dziesięciu wyścigach eliminacyjnych. Polska załoga ma spore straty punktowe do czołowej trójki i niewielkie szanse na poprawienie pozycji w czwartkowym wyścigu finałowym. W ostatnim środowym wyścigu (nr. 10) polska załoga uplasowała się na trzynastym miejscu spośród 16 startujących.
Na siódmym miejscu z dorobkiem 82 punktów zakończyła olimpijską rywalizację w żeglarskiej klasie RS:X Zofia Klepacka (YKP Warszawa). W środowym, finałowym wyścigu igrzysk Polka została sklasyfikowana na ósmym miejscu i nie zdołała poprawić swej pozycji. Polska awansowała do finałowych regat olimpijskich z siódmej pozycji po dziesięciu wyścigach eliminacyjnych.

Siatkówka
Zespół Raula Lozano przegrał po zaciętym meczu z Włochami 2:3 (19:25, 22:25, 25:18, 28:26, 15:17) w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego siatkarzy i odpadł z dalszych rozgrywek.

Piłka ręczna
Polscy szczypiorniści sprawili przykrą niespodziankę przegrywając z niżej notowanymi Islandczykami 30:32. Przegrana wicemistrzów świata była zasłużona. Podopiecznym trenera Bogdana Wenty, którzy wcześniej w ważnych imprezach jak MŚ, czy kwalifikacje do igrzysk olimpijskich ogrywali zespół z Wyspy Gejzerów, w środę ani razu nie udało się objąć prowadzenia.

Kajakarstwo
Marcin Grzybowski nie zakwalifikował się do finału olimpijskiego C1 1000. Grzybowski, który startował w silnie obsadzonym wyścigu przez 750 metrów płynął dobrze, przegrywając tylko z Francuzem Mathieu Goubelem. Na finiszu Grzybowski jednak osłabł, a przyspieszyli rywale, spychając Polaka na czwarte miejsce (awans do finału dawało tylko miejsce w pierwszej trójce).
Awansowali natomiast Wojciech Tyszyński i Paweł Baraszkiewicz, którzy wygrali wyścig półfinałowy C2 1000. Na celowniku minimalnie wyprzedzili zaskoczonych Węgrów (Tamas Kiss podniósł już rękę w geście triumfu) i Chińczyków.
W finałach jest sześć polskich osad, a cztery będą walczyć o awans w czwartkowych półfinałach.

Tenis stołowy
Nieźle radzi sobie jak dotąd Lucjan Błaszczyk. Pokonał on Czecha Petra Korbela 4:2 (11:9, 11:9, 7:11, 11:4, 10:12, 11:8) w drugiej rundzie singla olimpijskiego i awansował do trzeciej. W 1/16 finału Błaszczyk spotka się jednak z trzykrotnym mistrzem świata (2001, 2005, 2007) Chińczykiem Wang Liqinem. Mecz odbędzie się w czwartek, o godz. 8.00 czasu polskiego.

Lekkoatletyka
Szóste miejsce w konkursie rzutu młotem z wynikiem 71,56 m zajęła Anita Włodarczyk (AZS AWF Poznań). Niestety druga z reprezentantek Polski, Kamila Skolimowska (Skra Warszawa) nie awansowała do ścisłego finału (8 zawodniczek); spaliła wszystkie trzy próby i nie została sklasyfikowana.
Marcin Lewandowski (UKL Ósemka Police) zakwalifikował się do półfinału biegu na 800 metrów. W swojej serii zajął czwarte miejsce, ale awans dał mu uzyskany czas (1.45,87). Odpadł Paweł Czapiewski (LKS Lubusz Słubice), który w swoim biegu był trzeci. Z każdej z ośmiu serii do półfinału awansowało po dwóch biegaczy plus ośmiu z najlepszymi czasami.
W finale biegu na 110 m przez płotki zobaczymy Artura Nogę (KS Warszawianka). W swoim półfinale zajął drugie miejsce, bijąc wynikiem 13,34 rekord życiowy.
Anna Jesień (AZS AWF Warszawa) zajęła piąte miejsce w biegu finałowym na 400 metrów przez płotki.
Do finału skoku o tyczce awansował Przemysław Czerwiński (MKL Szczecin), uzyskując 5,65 m. Minimum kwalifikacyjne wynosiło 5,75 m, ale tej wysokości nie atakował żaden z tyczkarzy.
W finale wystąpi 12 zawodników, którzy, tak jak Czerwiński, osiągnęli 5,65 m.