Polki zdobyły srebro w kajakarskim K2

Polki zdobyły srebro w kajakarskim K2

Aneta Konieczna i Beata Mikołajczyk uratowały honor polskiego kajakarstwa, zdobywając w ostatnim finale olimpijskim, K2 500, srebrny medal.

Po piątkowych pechowych startach Polakom nie wiodło się również w sobotnich finałach na dystansie 500 metrów. Nie nawiązali walki z najlepszymi kajakarze Marek Twardowski i Adam Wysocki, którzy zajęli ósme miejsce.

Kanadyjkarze Paweł Baraszkiewicz w jedynce oraz Daniel Jędraszko i Roman Rynkiewicz w dwójce przypłynęli do mety na ósmej i dziewiątej pozycji.

Zanosiło się na to, że po raz pierwszy od igrzysk w Moskwie w 1980 roku zabraknie Polaków na podium. Dopiero ostatnia osada przełamała złą passę. Konieczna i Mikołajczyk popłynęły świetnie, przez moment miały nawet szansę na pierwszy w historii złoty medal olimpijski w tej dyscyplinie, ale na finiszu więcej sił zachowała doświadczona i utytułowana dwójka z Węgier - Katalin Kovacs i Natasa Janics.

Polki miały medal, ale nie wiedziały jakiego koloru. Po dłuższej chwili niepewności cieszyły się ze srebra. Osadę francuską wyprzedziły o 36 tysięcznych sekundy.

Aneta Pastuszka po raz drugi wystąpiła w roli ratującej honor "biało-czerwonych". W Atenach także w ostatnim finale, razem z Beatą Sokołowską, wywalczyła jedyny kajakarski medal - brązowy.

W sobotnich finałach doszło do kilku niespodzianek. Sensacją jest złoty medal w dwójce kajakowej Hiszpanów Saula Craviotto i Carlosa Pereza. Mało kto liczył też na zwycięstwo Kena Wallace'a w finale jedynek kajakowych. Przed igrzyskami Australijczyk nie miał na koncie żadnych sukcesów, ale już w Pekinie pokazał, że jest w życiowej formie. W piątek wywalczył brąz w K1 1000.

Trenowani przez polskiego trenera Chińczycy Meng Guanliang, Yang Wenjun powtórzyli sukces z Aten, zdobywając złoty medal w dwójce kanadyjkowej. W jedynce po złoto sięgnął utytułowany Rosjanin Maksym Opalew.

Najbardziej zacięty był finał jedynek kajakowych kobiet. Zwyciężyła Ukrainka Inna Osypenko-Radomska, która wyprzedziła Włoszkę Josefę Idem o cztery tysięczne sekundy. Idem, która była medalistką olimpijską już w Los Angeles (1984), tym startem zakończyła karierę.

Sylwetki Polek:

Aneta Konieczna i Beata Mikołajczyk zdobyły w Pekinie jedyny dla Polski medal olimpijski w kajakarstwie. W ostatnim finale zawodów, K-2 500 m, wywalczyły srebro.

Dla Koniecznej jest to trzeci medal olimpijski w karierze. Razem z Beatą Sokołowską-Kuleszą, startując jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Pastuszka, zdobyła brązowe krążki w Sydney i Atenach. Mikołajczyk po raz pierwszy została medalistką olimpijską.

Dzień wcześniej Konieczna i Mikołajczyk musiały przełknąć gorzką pigułkę. Zajęły czwarte miejsce w finale czwórek (razem z Edytą Dzieniszewską i Dorotą Kuczkowską), przegrywając brązowy medal z Australijkami o 48 tysięcznych sekundy.

Aneta Konieczna pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego, a jej młodsza o siedem lat partnerka - z Bydgoszczy. "W ekipie śmieją się ze mnie, że zmieniam partnerki, ale zawsze na olimpiadzie pływam z Beatą. Zobaczymy, czy wymieniłam na lepszy model" - żartowała przed startem w Pekinie.

Osadę Konieczna-Mikołajczyk stworzył trener Michał Brzuchalski specjalnie na igrzyska w Pekinie. Kwalifikację olimpijską wywalczyły w tej konkurencji, przed rokiem w mistrzostwach świata w Duisburgu, Dorota Kuczkowska i Monika Borowicz. Mikołajczyk startowała w Duisburgu w jedynce, ale zajęła dopiero siódme miejsce. Konieczna, która wróciła do reprezentacji po przerwie macierzyńskiej, płynęła w czwórce.

Jeszcze w maju w mistrzostwach Europy w Mediolanie skład olimpijskiej dwójki kajakarek był inny: Beata Mikołajczyk - Edyta Dzieniszewska. Wypadły przeciętnie, plasując się na ósmej pozycji. Miesiąc później w zawodach Pucharu Świata w Poznaniu Konieczna i Mikołajczyk wystartowały razem i zwyciężyły.

Aneta Konieczna: urodzona 11 maja 1978 roku w Krośnie Odrzańskim. Wzrost - 167 cm, waga - 70 kg. Klub: Posnania Poznań.

Beata Mikołajczyk: urodzona 15 października 1985 w Bydgoszczy. Wzrost - 170 cm, waga - 68 kg. Klub: UKS Kopernik Bydgoszcz.