Polki kroczą w srebrze

Polki kroczą w srebrze

Bohaterkami reprezentacji były dzisiaj Polski. Kolarka Maja Włoszczowska i kajakarski tandem: Aneta Konieczna i Beata Mikołajczyk, zdobyły dwa srebrne medale podnosząc liczbę polskich trofeów do okrągłej dziesiątki.
Kolarstwo górskie

Maja Włoszczowska zdobyła srebrny medal olimpijski w wyścigu kobiet w kolarstwie górskim. Zwyciężyła Niemka Sabine Spitz. Na trzecim miejscu finiszowała Rosjanka Irina Kalentiewa. Aleksandra Dawidowicz była dziesiąta.
Zawodniczki miały do przejechania sześć okrążeń trasy, która w sumie miała 27 kilometrów. Wyścig rozegrano w promieniach palącego słońca, w upale przekraczającym 30 st. Celsjusza.
"To był bardzo trudny wyścig, na srebrny medal pracowałam przez kilka ostatnich lat. Sukces zawdzięczam nie tylko sobie, wielka w tym zasługa trenerów" - powiedziała na mecie Maja Włoszczowska.
Debiutująca w igrzyskach olimpijskich Aleksandra Dawidowicz zajęła dziesiąte miejsce. Polka przez dłuższy czas jechała na doskonałej, szóstej pozycji, ale pod koniec czwartego okrążenia miała na trudnej technicznie trasie upadek i straty nie zdołała później odrobić.
To pierwszy medal olimpijski w historii zdobyty przez reprezentantkę Polski w kolarstwie.
Podobnego sukcesu nie zdołał osiągnąć rowerzysta Marek Galiński, który zajął 13. miejsce w olimpijskim wyścigu mężczyzn. Zwyciężył Francuz Julien Absalon.

Kajakarstwo

Honor polskiego kajakarstwa także uratowały kobiety. Aneta Konieczna i Beata Mikołajczyk zdobyły w ostatnim finale olimpijskim, K2 500, srebrny medal. Polki miały medal, ale nie wiedziały jakiego koloru. Po dłuższej chwili niepewności cieszyły się ze srebra. Osadę francuską wyprzedziły o 36 tysięcznych sekundy.
Po piątkowych pechowych startach Polakom nie wiodło się również w sobotnich finałach na dystansie 500 metrów. Kajakarze Marek Twardowski i Adam Wysocki zajęli ósme miejsce.
Kanadyjkarze Paweł Baraszkiewicz w jedynce oraz Daniel Jędraszko i Roman Rynkiewicz w dwójce przypłynęli do mety na ósmej i dziewiątej pozycji.

Lekkoatletyka

Polska sztafeta 4X400 metrów w składzie: Rafał Wieruszewski, Piotr Klimczak, Piotr Kędzia i Marek Plawgo zajęła siódme miejsce.