Polak mistrzem Europy w Formule Windsurfing

Polak mistrzem Europy w Formule Windsurfing

Broniąca tytułu Marta Hlavaty oraz Przemysław Miarczyński (oboje SKŻ Hestia Sopot) zdobyli złote medale mistrzostw Europy w Formule Windsurfing. W zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata regatach na Zatoce Gdańskiej u wybrzeży Sopotu rywalizowało 88 żeglarzy z 18 krajów, także z innych kontynentów.

W klasyfikacji open pierwsze miejsce zajął Australijczyk Steve Allen, z identyczną liczbą punktów - 10 - co Miarczyński. Również inne elementy pomocnicze były remisowe. W tej sytuacji zadecydowała kolejność w ostatnim wyścigu, w który wygrał Allen.

Reprezentant Izraela Arnon Dagan wyjedzie z Sopotu ze srebrny medalem ME, a obrońca tytułu - Brytyjczyk Ross Williams - był trzeci.

Miarczyński podkreślił, że mimo sukcesu zamierza skupić się przede wszystkim na startach w olimpijskiej klasie RS:X, w której w 2007 roku był wicemistrzem świata. "Moim celem są kolejne igrzyska, a Formuła, niestety, nie znajduje się w ich programie" - powiedział trzykrotny olimpijczyk.

Rywalizację kobiet zdominowała mistrzyni świata Marta Hlavaty. Tylko w jednym wyścigu dała się wyprzedzić Estonce Maarji Niinemets.

"Mówiąc szczerze, bardzo się denerwowałam. Alison Shreeve, której najbardziej się obawiałam, nie przygotowała się zbyt dobrze do tych zawodów. Wygrałam z dość dużą przewagą, ale wcale tak łatwo nie było. Dziewczyny ostro deptały mi po piętach - Estonka, Francuzka, no i Aga Pietrasik" - podkreśliła mistrzyni Europy.

Pietrasik (AZS Łódź) ostatecznie zajęła czwarte miejsce w ME, a szósta była Katarzyna Kłopocińska (AZS Uniwersytet Warszawski).