PŚ w biathlonie: Sikora szósty, wygrał Mesotitsch

PŚ w biathlonie: Sikora szósty, wygrał Mesotitsch

Tomasz Sikora zajął szóste miejsce w biegu na dochodzenie na 12,5 km biathlonowego Pucharu Świata we włoskiej Anterselvie, ostatnim sprawdzianie przed igrzyskami olimpijskimi w Vancouver. Zwyciężył Austriak Daniel Mesotitsch przed Niemcem Arndem Peifferem.
Polak, który startował z 11. miejsca po sobotnim biegu (ze stratą 44 sekund), podczas czterech wizyt na strzelnicy miał jedno pudło. Do zwycięzcy stracił 37,8 sekundy.

Sikora pomylił się już podczas pierwszego strzelenia. Wówczas, po przebiegnięciu rundy karnej, spadł na 16. miejsce, ale na kolejnych odcinkach trasy było coraz lepiej. Na dodatek do końca biegu wicemistrz olimpijski z Turynu nie pomylił się ani razu. Po drugim strzelaniu awansował na 11. miejsce, a po trzecim - na siódme.

Gdy podczas ostatniej wizyty na strzelnicy Polak znów był bezbłędny, pojawiła się nawet minimalna szansu awansu na podium. Sikora miał wówczas piąty czas. Ostatecznie dał się jednak wyprzedzić Niemcowi Christophowi Stephanowi i zajął szóste miejsce.

Pocieszająca jest informacja o rosnącej formie biegowej Sikory. Zawodnik AZS AWF Katowice, który w sobotę miał nieco problemów z tym elementem, kolejnego dnia zaprezentował się znacznie lepiej - uzyskał dziewiąty czas biegu.

Emocjonującą walkę o zwycięstwo stoczyli Mesotitsch i Peiffer, który na trasę niedzielnego biegu wyruszył jako pierwszy. Ostatecznie lepszy o 1,7 sekundy - mimo pudła na ostatnim strzelaniu - okazał się Mesotitsch.

Łukasz Szczurek, Mirosław Kobus i Łukasz Witek nie zakwalifikowali się do niedzielnego biegu. We Włoszech nie startowali Norwegowie - Ole Einar Bjoerndalen oraz Emil Hegle Svendsen.

Nowym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata został Francuz Simon Fourcade, który w niedzielę zajął 8. miejsce, ze stratą 44,5 sekundy do zwycięzcy. Dotychczasowy lider PŚ Rosjanin Jewgienij Ustjugow był dopiero 39. (cztery rundy karne). Tomasz Sikora w klasyfikacji generalnej awansował o jedną lokatę - na 18. miejsce.

Reprezentanci Polski we wtorek wrócą do kraju. 30 stycznia odbędzie się ślubowanie olimpijskie, a dzień później zawodnicy odlecą do Vancouver.