Olisadebe - Szewczenko 1-1

Olisadebe - Szewczenko 1-1

Po bramkach Emmanuela Olisadebe i Andrija Szewczenki Polska zremisowała 1-1 w meczu z Ukrainą w eliminacjach do MŚ 2002.
I połowa meczu na Stadionie Śląskim przebiegała zupełnie inaczej niż na to się zanosiło. Ukraińcy, którym tylko zwycięstwo dawało jeszcze szanse na awans do finałów MŚ 2002 w Japonii i Korei Płd., zamiast z determinacją atakować, czekali raczej Polaków na swojej połowie, groźnie jednak kontratakując (wspaniały strzał Andrija Szewczenki z ok. 35 m w 19. minucie i doskonała obrona Jerzego Dudka).
Polacy zamiast kontratakować grali atakiem pozycyjnym, co nie jest ich najmocniejszą stroną. Dopiero w 40. minucie akcja Marka Koźmińskiego i Emmanuela Olisadebe przyniosła powodzenie i było 1-0. "Oli" zrównał się tym samym z Szewczenką w liczbie bramek strzelonych w eliminacjach do MŚ 2002. Obaj mieli ich po 8 i w tym momencie byli liderami w eliminacjach strefy europejskiej.
W II połowie Szewczenko zdobył jednak gola i znów został samodzielnym liderem klasyfikacji. Paradoks polega na tym, że Polacy w tej części gry spisywali się znacznie lepiej niż w I połowie (pomiędzy 65. a 75. trzy świetne akcje i podania Piotra Świerczewskiego do Olisadebe i Pawła Kryszałowicza, którzy jednak pudłowali), lecz stracili bramkę. W zamieszaniu, gdy Polacy spodziewali się raczej gwizdka sędziego za faul na Dudku, Ukraińcy spokojnie wykorzystali gapiostwo naszych graczy. Dzięki temu remisowi zajmą 2. miejsce w grupie V i w dodatkowych barażach staną przed możliwością awansu do finałów MŚ.
Polacy w końcówce stworzyli jeszcze groźne sytuacje (strzał Kryszałowicza w poprzeczkę, minimalnie niecelne uderzenie Jacka Krzynówka), ale nie zdołali już przechylić szali na swoją korzyść.
Chorzów: Polska - Ukraina 1-1 (1-0): Olisadebe 40 - Szewczenko 81. Sędziował Hugh Dallas (Szkocja). Żółte kartki: Anatolij Tymoszczuk, Serhij Popow (Ukraina). Widzów 35 tys.
POLSKA: Jerzy Dudek - Tomasz Kłos, Tomasz Wałdoch, Tomasz Hajto, Michał Żewłakow - Bartosz Karwan, Arkadusz Bąk, Piotr Świerczewski (Jacek Bąk 79), Marek Koźmiński (Jacek Krzynówek 65) - Marcin Żewłakow (Paweł Kryszałowicz 46), Emmanuel Olisadebe.
UKRAINA: Witalij Rewa - Oleg Łużny, Andrij Nesmaczny (Serhij Zadarożny 84), Oleksandr Hołowko, Władysław Waszczuk (Serhij Fiedorow 79), Anatolij Tymoszczuk, Andrij Szewczenko, Serhij Popow, Hennadij Zubow, Oleksandr Melaszczenko (Serhij Szyszczenko 46), Andrij Worobiej.