Złoty Oscar

Fascynujący przebieg miał wyścig ze startu wspólnego elity. W Lizbonie po raz drugi w karierze mistrzem świata został Hiszpan Oscar Freire, a Piotr Wadecki był 6.
Na trudną trasę liczącą 21 rund (każda po 12,1 km, czyli razem 250 km) wyruszyło 170 kolarzy, w tym 8 Polaków. Nasi jechali aktywnie. Najpierw długo prowadził peleton Piotr Przydział, potem atakował Dariusz Baranowski, uciekał Wadecki, następnie Zbigniew Piątek, w końcówce brylował Arkadiusz Wojtas.
Do finiszu dojechała kilkudziesięcioosobowa grupa z Wadeckim, Wojtasem i Piątkiem w składzie. Na ostatnim wzniesieniu (było ich łącznie 52 km) uciekał zwycięzca tegorocznego Giro d'Italia - Włoch Gilberto Simoni. Miał szansę dojechać sam do mety, ale - o dziwo - jego odjazd skasowali... rodacy. Na podjazdach próbował się odrywać mistrz świata z Lizbony w jeździe indywidualnej na czas - Niemiec Jan Ullrich, ale podjazdy były na to za krótkie.
Na finiszu przegrali specjaliści od wygrywania etapów: lider Pucharu Świata Holender Erik Dekker oraz najlepszy sprinter tegorocznych Tour de France i Vuelty a Espana Niemiec Erik Zabel. Wygrał, po raz drugi w karierze (po raz pierwszy w 1999 r. w Weronie), Freire, który wyprzedził Paolo Bettiniego i w ten sposób Włosi mogą obchodzić mały jubileusz - 10-lecie bez złotego medalu na mistrzostwach świata. Sensacją jest brązowy medal Słoweńca Andreja Hauptmana.
Wadecki był 6., a zatem o jedno miejsce lepiej niż na zeszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Sydney. Jego lokata jest także drugim najlepszym wynikiem Polaków w MŚ zawodowców. Tylko Zbigniew Spruch w ubiegłym roku w Pluay był wyżej - zdobył srebrny medal (Freire był wtedy trzeci). Ponadto w Lizbonie Wojtas zajął 15. miejsce, a Piątek - 16.
Wyniki (21 rund po 12,1 km, łącznie 251,4 km): 1. Oscar Freire Gomez (Hiszpania) 6:07.21, 2. Paolo Bettini (Włochy), 3. Andrej Hauptman (Słowenia), 4. Erik Dekker (Holandia), 5. Erik Zabel (Niemcy), 6. Piotr Wadecki (Polska), 7. Giuliano Figueras (Włochy), 8. Giennadij Michajłow (Rosja), 9. Tomas Konecny (Czechy), 10. Beat Zberg (Szwajcaria), 11. Michele Bartoli (Włochy), 12. Paolo Lanfranchi (Włochy), 13. Jan Ullrich (Niemcy), 14. Faat Zakirow (Rosja), 15. Arkadiusz Wojtas (Polska), 16. Zbigniew Piątek (Polska), 17. Dave Bruylandts (Belgia), 18. Niklas Axelsson (Szwecja), 19. Aleksander Boczarow (Rosja), 20. Niki Aebersold (Szwajcaria) wszyscy ten sam czas, ..., 76. Dariusz Baranowski (Polska), 79. Piotr Chmielewski (Polska), 80. Piotr Przydział (Polska) - wszyscy strata 10.42.
Wystartowało 171 kolarzy, sklasyfikowano 94. Wyścigu nie ukończyli m.in. mistrz świata Romans Weinsteins (Łotwa) oraz Polacy Sylwester Szmyd i Zbigniew Spruch.