17 tysięcy dolarów za list napisany przez słynnego boksera

17 tysięcy dolarów za list napisany przez słynnego boksera

Anonimowy nabywca zapłacił prawie 17 tysięcy dolarów na aukcji za list napisany własnoręcznie niemal pół wieku temu przez znakomitego amerykańskiego boksera Muhammada Alego, mistrza olimpijskiego i zawodowego mistrza świata. Zwycięzca aukcji pochodzi z Anglii, ale nie jest znane jego imię i nazwisko. Za list datowany na 18 października 1961 roku wydał 16 794 dolarów.
Ali (jeszcze pod nazwiskiem Cassius Clay) miał wówczas zaledwie 19 lat, a na koncie już złoty medal igrzysk olimpijskich w kategorii półciężkiej - w finałowej walce w Rzymie pokonał Zbigniewa Pietrzykowskiego. List był odpowiedzią na prośbę kanadyjskiego kibica pięściarstwa Keitha Ludlowa z Alliston o zdjęcie z autografem. - Nie mam jeszcze takich zdjęć, ale obiecuję wysłać wkrótce jak będzie to możliwe - napisał Ali. Jednostronicowy rękopis zakończył słowami: "Nic nie będzie cię to kosztować. Twój przyjaciel, Cassius Clay".

Jako zawodowiec Ali wiele razy był mistrzem świata wagi ciężkiej. Do historii boksu przeszły jego pojedynki z taki rywalami, jak George Foreman, Joe Frazier, Leon Spinks czy Sonny Liston. Łącznie Muhammad Ali, w latach 1960-81, stoczył 61 walk, z których 56 wygrał, a pięć przegrał.