Kuzniecowa lepsza, Radwańska odpadła

Agnieszka Radwańska przegrała z Rosjanką Swietłaną Kuzniecową 6:7 (7-9), 3:6 w ćwierćfinale turnieju WTA Tour na twardych kortach w Dubaju (z pulą nagród 2,05 mln dol.). Polska tenisistka była rozstawiona z numerem ósmym, jej rywalka z 16.
Obie tenisistki dobrze się znają, bowiem było to ich dwunaste spotkanie. Rosjanka wygrała po raz piąty z rzędu i poprawiła bilans na 9-3, a na twardej nawierzchni na 7-2. Tym razem mecz trwał dwie godziny i jedną minutę. W pierwszym secie Rosjanka tradycyjnie podejmowała duże ryzyko, które przynosiło sporą liczbę niewymuszonych błędów, przeplatanych wygrywającymi piłkami lądującymi na liniach. Radwańska za to wykazywała się dużą cierpliwością i starała się unikać morderczych wymian, bowiem ze względu na różnicę w warunkach fizycznych, w takiej konfrontacji była skazana na porażkę.

Obie cały czas wywierały na siebie presję, szczególnie przy returnie, co doprowadziło do serii przełamań - w sumie każda w pierwszej partii czterokrotnie straciła swoje podanie. W wyniku zdobywanych "breaków" Rosjanka prowadziła w niej już 5:3, a także 6:5 (przy własnym podaniu), ale doszło do tie-breaka. Dodatkową rozgrywkę lepiej rozpoczęła Polka, wychodząc na 5:2, a później prowadziła jeszcze 6:5 i 7:6, po czym straciła trzy kolejne punkty.

W drugim secie obraz gry się nie zmienił, choć Kuzniecowa wyraźnie zapanowała nad emocjami i rzadziej się myliła. Do tego już w czwartym gemie udało jej się przełamać serwis krakowianki. Dzięki niemu odskoczyła na 4:1 i 5:2. Wówczas, przy serwisie Polki, nie wykorzystała dwóch piłek meczowych, w obydwu przypadkach zawiódł forhend, jej najsilniejsza broń. Przy trzecim meczbolu, przy stanie 5:3 i 40-15 dla Rosjanki, forhend Radwańskiej trafił w taśmę. Był to 20. niewymuszony błąd Polki, przy 37 po stronie rywalki, która okazała się jednak zdecydowanie lepsza w  wygrywających uderzeniach 39-12.

Występ w ćwierćfinale w Dubaju dał Polce premię w wysokości 41 450 dolarów i 225 punktów do rankingu WTA Tour. Jednak, ponieważ przed rokiem doszła tu do półfinału, straci 170 punktów (półfinał wart jest 395 pkt). Mimo to powinna w  poniedziałek utrzymać dziesiąta pozycję w rankingu WTA Tour. Wieczorem Radwańską czeka jeszcze występ w ćwierćfinale debla, w którym startuje razem ze Słowaczką Danielą Hantuchovą. Ich rywalkami będą Kuzniecowa i jej rodaczka Wiera Zwonariewa.