Liga Euro... Iberyjska

Trzy drużyny portugalskie awansowały do 1/2 finału piłkarskiej Ligi Europejskiej - FC Porto, Benfica Lizbona i Sporting Braga. Stawkę półfinalistów uzupełnia inny zespół z Półwyspu Iberyjskiego, hiszpański Villarreal.
Wyniki pierwszych meczów sprawiły, że przed rewanżami nierozstrzygnięty pozostawał pojedynek Bragi z Dynamem Kijów. W stolicy Ukrainy padł wynik 1:1. W rewanżu na położonym pośród skał pięknym stadionie w Bradze kibice nie zobaczyli goli, ale emocji nie brakowało.

Piłkarze Sportingu, pogromcy Lecha Poznań w 1/16 finału i Liverpoolu w 1/8 finału, od 29. minuty grali w dziesiątkę. Czerwoną kartkę za brutalny faul zobaczył wówczas Paulo Cesar. Mimo przewagi jednego zawodnika goście z Kijowa - bez pauzującego za kartki Andrija Szewczenki - przez następną godzinę prezentowali się bardzo słabo. Nie mieli pomysłu na defensywę rywali, grali wolno i schematycznie.

Gospodarze stworzyli kilka świetnych okazji. M.in. w końcówce pierwszej połowy, gdy na bramkę Dynama strzelali kolejno Hugo Viana i Albert Meyong. Po przerwie wciąż groźniejsi byli piłkarze z Portugalii. Znakomitej okazji nie wykorzystał m.in. Lima, który w 87. minucie kopnął z bliska nad poprzeczką. W końcówce spotkania siły się wyrównały - drugą żółtą kartkę zobaczył macedoński obrońca Dynama Goran Popov (w 2005 roku występował w Odrze Wodzisław).

W pozostałych parach niespodzianek i emocji nie było. Awans wywalczył drużyny, które wysoko wygrały pierwsze spotkania. Popis skuteczności zaprezentowali szczególnie piłkarze FC Porto. "Smoki", które na własnym stadionie pokonały Spartaka Moskwa 5:1, w rewanżu zwyciężyły 5:2. Ozdobą meczu był gol Hulka (na 1:0) po rajdzie przez pół boiska.

Niewiele gorsi okazali się gracze Villarreal. "Żółta Łódź Podwodna" w dwumeczu rozbiła lidera holenderskiej ekstraklasy - Twente Enschede 8:2 (5:1 u siebie, 3:1 w rewanżu na wyjeździe). Przez krótką chwilę nadzieję na sukces mogli mieć fani PSV Eindhoven. Holendrzy tydzień wcześniej przegrali w Lizbonie z Benficą 1:4, ale w 25. minucie rewanżu prowadzili 2:0. Faworyzowani gości jeszcze przed przerwą zdobyli jednak pierwszego gola (Luisao), a w 63. minucie wynik na 2:2 ustalił strzałem z rzutu karnego Oscar Cardozo.

Półfinały zostaną rozegrane 28 kwietnia i 5 maja. Braga zagra z Benficą, a Porto z Villarreal. Finał odbędzie się 18 maja w Dublinie.

Spartak Moskwa - FC Porto 2:5 (0:2)

Bramki: dla Spartaka - Artiom Dziuba 52, Ari 72; dla Porto - Hulk 28, Cristian Rodriguez 45+2, Fredy Guarin 47, Radamel Falcao 54, Ruben Micael 89.

Sędziował: Viktor Kassai (Węgry).

Pierwszy mecz 1:5. Awans - FC Porto

PSV Eindhoven - Benfica Lizbona 2:2 (2:1)

Bramki: dla Eindhoven - Balazs Dzsudzsak (17), Jeremain Lens (25); dla Benfiki - Luisao (45+3), Oscar Cardozo (63-karny).

Sędziował: Wolfgang Stark (Niemcy).

Pierwszy mecz: 1:4. Awans: Benfika.

Sporting Braga - Dynamo Kijów 0:0

Czerwone kartki: Paulo Cesar (Sporting, 29), Goran Popov (Dynamo, 88).

Sędziował: Jonas Eriksson (Szwecja).

Pierwszy mecz: 1:1. Awans: Sporting.

Twente Enschede - Villarreal 1:3 (1:0)

Bramki: dla Twente - Emir Bajrami (32); dla Villarreal - Giuseppe Rosso (62-karny), Marco Ruben (84-karny), Cani (90).

Czerwona kartka: Dwight Tiendalli (Twente, 58).

Sędziował: William Collum (Szkocja).

Pierwszy mecz: 1:5. Awans: Villarreal.