Barcelona triumfowała po raz czwarty

Barcelona triumfowała po raz czwarty

Piłkarze Barcelony wygrali z Manchesterem United 3:1 (1:1) w finałowym meczu Ligi Mistrzów, który odbył się na stadionie Wembley w Londynie.
Katalończycy po raz czwarty w historii triumfowali w najważniejszych klubowych rozgrywkach w Europie. Poprzednio Barcelona świętowała ten sukces w 1992, 2006 i 2009 roku.

Tym razem wygrana przyszła jej nadspodziewanie łatwo. Już przed przerwą podopieczni Pepa Guardioli osiągnęli ogromną przewagę, ale  wówczas jeszcze nie przekładała się ona na wynik.

W 16. minucie bliski szczęścia był Pedro, a wkrótce potem strzał Davida Villi obronił Edwin van der Sar. Holenderski bramkarz MU miał pełne ręce roboty, bo na jego bramkę sunął atak za atakiem rywali.

W 27. minucie Katalończycy dopięli swego. Po ładnym podaniu Xaviego w  idealnej sytuacji znalazł się Pedro, który strzałem z 14 metrów pokonał golkipera Manchesteru.

Niespodziewanie chwilę potem... mistrzowie Anglii doprowadzili do  wyrównania. Po kilku szybkich podaniach z pierwszej piłki celnym uderzeniem popisał się Wayne Rooney.

Na więcej podopiecznych Aleksa Fergusona nie było jednak stać. W  końcówce pierwszej i przez niemal całą drugą połowę Barcelona wyraźnie zdominowała wydarzenia na boisku, chwilami wręcz "upajając się" swoją grą i rosnącą przewagą.

Efektem były dwa gole tuż zza linii pola karnego - najpierw Lionela Messiego, a w 69. minucie Villi (efektowny, techniczny strzał w  "okienko"). Szczególne powody do satysfakcji może mieć Argentyńczyk, który z dorobkiem 12 bramek w tym sezonie Ligi Mistrzów zdobył tytuł króla strzelców. Przy okazji wyrównał dorobek strzelecki Holendra Ruuda van Nistelrooy'a z sezonu 2002/2003.

Sobotnie spotkanie na stadionie Wembley obejrzało ok. 88 tysięcy widzów. Ceny najdroższych biletów na "czarnym rynku" dochodziły nawet do  kilkunastu tysięcy funtów.

Do historii przejdzie również arbiter tych zawodów. 35-letni Węgier Viktor Kassai jest najmłodszym sędzią, który kiedykolwiek prowadził finał Ligi Mistrzów.

Barcelona - Manchester United 3:1 (1:1)

Bramki: dla Barcelony - Pedro (27), Lionel Messi (54), David Villa (69); dla Manchesteru United - Wayne Rooney (34).

Sędzia: Viktor Kassai (Węgry). Widzów: 88 000.

Barcelona: Victor Valdes - Daniel Alves (88-Carles Puyol), Gerard Pique, Javier Mascherano, Eric Abidal - Sergio Busquets, Xavi, Andres Iniesta - Pedro

(90+2-Ibrahim Afellay), Lionel Messi, David Villa (86-Seydou Keita).

Manchester United: Edwin van der Sar - Fabio (69-Nani), Rio Ferdinand, Nemanja Vidic, Patrice Evra - Antonio Valencia, Michael Carrick (77-Paul Scholes), Ryan Giggs, Park Ji-Sung - Wayne Rooney, Javier Hernandez.