MŚ w pływaniu: nie będzie siedmiu złotych medali dla Phelpsa

MŚ w pływaniu: nie będzie siedmiu złotych medali dla Phelpsa

Amerykanie zajęli trzecie miejsce w wyścigu sztafet 4x100 m kraulem pływackich mistrzostw świata w Szanghaju. Tym samym już pierwszego dnia Michael Phelps stracił szansę zdobycia w Chinach siedmiu złotych medali. Wygrali Australijczycy, przed Francuzami.
Już na pierwszej zmianie Australijczykom prowadzenie dał rewelacyjny James Magnussen - Phelps stracił do niego 0,59 s. W  ekipie Trójkolorowych zawiódł Alain Bernard. Francuzom srebro zapewnił dopiero na ostatniej "setce" Fabien Gilot. Emocjonująco było również w zmaganiach pań. Po trzech zmianach prowadziły Amerykanki, ale zwycięstwa pozbawiła ich Holenderka Femke Heemskerk. Brąz trafił do Niemek.

Pierwszego dnia odbyły się także finały indywidualne na 400 m kraulem. Rywalkom nie dała szans Federica Pellegrini. Włoszka, która broniła tytułu, o ponad dwie sekundy wyprzedziła Brytyjkę Rebeccę Adlington. Na najniższym stopniu podium stanęła Francuzka Camille Muffat. Wśród mężczyzn Niemiec Paul Biedermann udowodnił, że również bez nowoczesnego stroju potrafi szybko pływać. Zwycięzca sprzed dwóch lat był trzeci a do triumfatora - mistrza olimpijskiego z Pekinu Koreańczyka Tae-Hwan Parka - stracił 2,10 s. Srebro przypadło Chińczykowi Yang Sunowi.