Phelps wreszcie złoty

Amerykanin Michael Phelps wygrywając wyścig na 200 m stylem motylkowym zdobył swój pierwszy złoty medal pływackich mistrzostw świata w Szanghaju. Z drugiego triumfu cieszyła się natomiast Federica Pellegrini. Włoszka była najlepsza na 200 m kraulem.
Rezultat Phelpsa (1.53,34) jest najlepszym w tym roku na świecie. Dotychczasowy lider światowego rankingu Japończyk Takeshi Matsuda musiał zadowolić się drugim miejscem. Szósty był Paweł Korzeniowski. Wcześniej w Szanghaju Phelps zdobył srebrny medal na 200 m kraulem i brązowy w sztafecie 4x100 tym samym stylem. Przed mistrzostwami zapowiadał, że zrobi wszystko by siedmiokrotnie stanąć na najwyższym stopniu podium.

Finał wyścigu na 200 metrów stylem motylkowym potwierdził, że Korzeniowski nie ma sobie równych, ale na Starym Kontynencie. Światowa czołówka pływa obecnie od niego znacznie szybciej i podopiecznemu Roberta Białeckiego będzie bardzo trudno spełnić swoje największe sportowe marzenie, czyli zdobyć w przyszłym roku medal igrzysk olimpijskich w Londynie.

Z kolei Pellegrini po sukcesie na 400 m kraulem również na dystansie o połowę krótszym nie dała rywalkom szans. Kolejne miejsca zajęły Australijka Kylie Palmer i Francuzka Camille Muffat. - Cieszę się, że powtórzyłam sukces sprzed dwóch lat. Teraz spokojnie mogę myśleć o urlopie - powiedziała 22-letnia zawodniczka.

Na półmetku mistrzostw Polacy nie mają na koncie żadnego medalu. W finale wystąpił jedynie Korzeniowski, dwukrotnie blisko decydującego wyścigu był Konrad Czerniak. Biało-czerwonym pozostaje cieszyć się wypełnionymi olimpijskimi minimami. Prawo startu w Londynie jak na razie wywalczyli Korzeniowski (200 m st. motylkowym), Czerniak (100 m kraulem) i dwukrotnie Marcin Cieślak (200 m stylem motylkowym i zmiennym).