Memoriał Agaty Mróz dla siatkarek Rosji

Memoriał Agaty Mróz dla siatkarek Rosji

W ostatnim meczu rozgrywanego w Dąbrowie Górniczej III Memoriału Agaty Mróz - Olszewskiej siatkarek Polska przegrała z Rosją 2:3 (25:22, 22:25, 19:25, 25:21, 11:15). Turniej wygrała reprezentacja Rosji przed Polską, Chorwacją i Słowacją.
Trener Polek Alojzy Świderek spodziewał się przed meczem trudnego pojedynku. Miał rację. Obie drużyny zaczęły spotkanie dość nerwowo. Pierwsze otrząsnęły się z tego polskie siatkarki. Prowadziły 11:8, 16:13 i 21:18. Rosjanki wyrównały, a końcówka należała do skuteczniejszych Polek. W drugiej partii cały czas niewielką przewagę punktową utrzymywały Rosjanki. Dzięki blokowi, atakom Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty i trudnej zagrywce Karoliny Kosek Polki nie pozwoliły rywalkom na uzyskanie większej przewagi i udało się im do doprowadzić do stanu 19:20. Na wiele więcej Rosjanki nie pozwoliły.

Trzeci set przyniósł walkę punkt za punkt. Polki były zmuszone do ciągłego odrabiania strat i udawało się do stanu 16:17. Trzy kolejne punkty zdobyte potem przez drużynę gości zadecydowały o losach seta. Dobrze broniące i blokujące Polki prowadziły w czwartej części spotkania 12:6. Potem było 15:10 i 20:15. Rosjanki nie chciały tie-breaka i próbowały jeszcze odwrócić losy seta (22:20). Bezskutecznie. Rozpędzone Polki utrzymały prowadzenie i po ataku Klaudii Kaczorowskiej mogły się szykować do decydującego starcia.

Piąty set miał dziwny przebieg. Zaczął się od prowadzenia Polek 5:3, a po chwili było 7:13 i wydawało się, że zespół Alojzego Świderka już nic nie zwojuje. Tymczasem Polki zmniejszyły stratę do 11:13. Trener Rosjanek Władimir Kuziutkin poprosił o przerwę i po niej jego zespół wywalczył ostatnie punkty.

MVP turnieju została Rosjanka Jekatierina Gamowa. Dla wszystkich, poza Słowacją, uczestników zawodów był to ostatni sprawdzian przed mistrzostwami Europy, które od 23 września rozgrywane będą w Serbii i Włoszech. Rywalami Polek w grupie C będą Izrael, Rumunia i Czechy.

- Pozytywnie oceniam występ zespołu. Cieszy mnie że ten mecz był taki zacięty, grany z taką determinacją. Nie ustrzegliśmy się błędów, te rzeczy musimy wyeliminować. Czeka nas tydzień pracy w Szczyrku, a po nim zostanie ogłoszony 14-osobowy skład na ME. Są wątpliwości. Dziewczyny bardzo dobrze pracowały, jest świetna atmosfera. Mnie ciężko będzie dokonać wyboru, a zawodniczkom - ten wybór zaakceptować. Chimeryczność gry w bloku martwi mnie najbardziej - powiedział po meczu trener Polek Alojzy Świderek.

Memoriał to także okazja propagowania krwiodawstwa, transplantacji i przeszczepów szpiku kostnego. Rywalizacji sportowej towarzyszyła akcja oddawania krwi i rejestracji dawców szpiku. Agata Mróz-Olszewska była dwukrotną mistrzynią Europy, dwa razy wywalczyła ze Stalą Bielsko-Biała mistrzostwo Polski, a raz w barwach Gruppo 2002 Murcja - tytuł mistrza Hiszpanii. Chorowała na mielodysplazję szpiku kostnego. Zmarła 4 czerwca 2008 roku w wieku 26 lat. Propagowała honorowe oddawanie krwi i szpiku kostnego. Po śmierci jej przyjaciele, wraz z mężem Jackiem Olszewskim, postanowili kontynuować tę działalność, stąd pomysł organizacji memoriału.

W pierwszym niedzielnym meczu Chorwacja pokonała Słowację 3:0 (25:13, 25:16, 25:17).