"Torpeda" Thorpe wrócił w słabym stylu

"Torpeda" Thorpe wrócił w słabym stylu

29-letni Australijczyk Ian Thorpe zajął siódme miejsce w finale na 100 m stylem zmiennym w mityngu Pucharu Świata na krótkim basenie w Singapurze. Pięciokrotny mistrz olimpijski wznowił karierę pływacką po pięciu latach od jej zakończenia w 2006 r.
Thorpe uzyskał rezultat 56,33 w gronie ośmiu zawodników, a  zwycięzca rywalizacji Chad Le Clos z RPA pokonał ten dystans w czasie 53,06. Przed południem w wyścigu eliminacyjnym Thorpe był drugi, a do finału zakwalifikował się z siódmym wynikiem przedpołudniowej sesji. W sobotę popłynie jeszcze na 100 m st. motylkowym.

Australijczyk zamierza wystartować w przyszłorocznych igrzyskach w  Londynie, na pewno w sztafetach, a indywidualne występy uzależnia od  formy. W listopadzie popłynie we wszystkich imprezach z azjatyckiej części PŚ, czyli również w Pekinie (8-9) i Tokio (12-13).

Thorpe dwukrotnie startował na igrzyskach. W 2000 roku w rodzinnym Sydney był najlepszy na 400 metrów stylem dowolnym, a także triumfował z  kolegami ze sztafety na 4x100 i 4x200 m st. dow. Cztery lata później w  Atenach stanął na najwyższym stopniu podium na 200 i 400 m st. dow. Oprócz niego w Singapurze wznowiła - zakończoną we wrześniu ubiegłego roku - karierę Libby Trickett, trzykrotna złota medalistka olimpijska: z  Aten w sztafecie 4x100 m st. dow. oraz z Pekinu (2008) na 100 m st. motylkowym i 4x100 m st. zmiennym.

26-letnia Australijka w piątek wystąpiła dwukrotnie, a był to jej pierwszy start w oficjalnych zawodach od 2009 roku. W sprincie, czyli na  50 m st. dowolnym, była szósta z czasem 25,16, a zwyciężyła Szwedka Therese Alshammar - 23,98. Natomiast w finale na 100 m motylkowym finiszowała jako ósma, ostatnia w stawce 59,30. Najlepsza w tej konkurencji była również Alshammar - 56,03.