Liga Mistrzów: Manchester United, Manchester City, Ajax Amsterdam... Oni w 1/8 finału nie zagrają

Liga Mistrzów: Manchester United, Manchester City, Ajax Amsterdam... Oni w 1/8 finału nie zagrają

Wayne Rooney (fot. Action Images / Lee Smith Livepic/FORUM)
Manchester United odpadł w fazie grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów. W ostatniej kolejce przegrał w Szwajcarii z FC Basel 1:2 i zajął trzecie miejsce w grupie C. Wiosną podopieczni trenera Alexa Fergusona wystąpią w Lidze Europejskiej.
"Czerwone Diabły" to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn na  Starym Kontynencie. Dwa razy tryumfowała w  Lidze Mistrzów (1999, 2008), a w 17 dotychczasowych występach w Champions League zespołowi z Old Trafford dopiero po raz trzeci nie udało się przebrnąć fazy grupowej (poprzednio w 1994 i 2005 roku). Przed ostatnią serią spotkań Manchester United potrzebował remisu, by wiosną zagrać w 1/8 finału. Spotkanie z FC Basel na grząskim po opadach deszczu boisku rozpoczęło się po myśli gospodarzy, którzy już w  dziewiątej minucie objęli prowadzenie. Najpierw zderzyło się dwóch obrońców angielskiej jedenastki, później niepewnie interweniował hiszpański bramkarz David De Gea, a piłkę do  siatki skierował Marco Streller.

Później goście dominowali, stworzyli sporo sytuacji podbramkowych, ale długo żadnej nie potrafili wykorzystać. Po raz kolejny w ważnym spotkaniu zawiódł Wayne Rooney, który jutro w Nyonie stawi się na  posiedzeniu Komisji Odwoławczej zajmującą się apelacją angielskiej federacji od nałożonej na niego przez Komisję Dyscyplinarną UEFA kary trzech meczów dyskwalifikacji w czasie Euro 2012. W 84 minucie po jednym z nielicznym ataków miejscowych na 2:0 podwyższył Alexander Frei - było to jego piąte trafienie w piątym występie w bieżącej edycji Ligi Mistrzów. W końcówce honorowego gola dla United uzyskał Phil Jones, ale nie zmieniło to faktu, że wiosną rywalizację w LM kontynuować będzie ekipa ze Szwajcarii. Wyeliminowanie 19-krotnego mistrza Anglii, który w poprzednim roku dotarł do finału Champions League, na tym etapie rozgrywek, to jedna z  największych sensacji w klubowym futbolu w ostatnich latach, tym bardziej, że stawkę w grupie C uzupełniały Benfica Lizbona (1 miejsce) i Otelul Galati (4 lokata).

"Polski" Trabzonspor w 1/8 finału nie zagra

Z ligą mistrzów pożegnał się także lider Premier League Manchester City, który wygrał co prawda z mającym już zapewniony udział w kolejnej rundzie Bayernem Monachium 2:0, ale jego los zależał od wyniku spotkania Villarrealu z SSC Napoli. Hiszpańska drużyna nie zdołała jednak wywalczyć, podobnie jak we wcześniejszych pięciu meczach, choćby punktu i przegrała 0:2, co premiowało ekipę włoską.

Oprócz zespołów z Bazylei i Neapolu, prawo gry w 1/8 finału wywalczyły w ostatnim dniu fazy grupowej CSKA Moskwa i Olympique Lyon. Rosyjski zespół pokonał w Mediolanie Inter 2:1, co najbardziej zasmuciło Trabzonspor. Turecka drużyna - z Arkadiuszem Głowackim w podstawowym składzie, Adrianem Mierzejewskim, który pojawił się na boisku od 33 minuty i Pawłem Brożkiem wśród rezerwowych - zremisowała w Lille z tamtejszym OSC 0:0 i zagra wiosną w Lidze Europejskiej. Mistrz Francji, w którego składzie od 69 minuty pojawił się Ludovic Obraniak, a  Ireneusz Jeleń był rezerwowym, pożegnał się z międzynarodową rywalizacją, zajmując ostatnie miejsce w grupie.

Klęska Dinamo Zagrzeb

Dziwny przebieg miało spotkanie w Zagrzebiu. Dinamo od 28 minuty po czerwonej kartce dla Jerko Leko grało w dziesiątkę, ale pięć minut przed przerwą objęło prowadzenie. Goście wyrównali jeszcze w pierwszej połowie, a w drugiej... zdobyli kolejnych sześć goli. Zwycięstwo 7:1, wobec porażki Ajaksu Amsterdam z Realem Madryt 0:3, zapewniło im awans do 1/8 finału. Bohaterem Olympique był Bafetimbi Gomis, który czterokrotnie wpisał się na listę strzelców.

6 grudnia awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów zapewniły sobie: Olympique Marsylia, Chelsea Londyn i Zenit Sankt Petersburg. Wcześniej pewne udziału w kolejnej rundzie były: Bayern Monachium, Inter Mediolan, Benfica Lizbona, Arsenal, Bayer Leverkusen, Apoel Nikozja, Barcelona, AC Milan i Real Madryt. Losowanie par 1/8 finału odbędzie się 16 grudnia w Nyonie.

Wyniki:

Grupa A:

Manchester City - Bayern Monachium 2:0 (1:0)

Bramki: David Silva (36), Yaya Toure (52).

Villarreal - Napoli 0:2 (0:0)

Bramki: Gokhan Inler (65), Marek Hamsik (76 ).

Grupa B:

OSC Lille - Trabzonspor 0:0

Inter Mediolan - CSKA Moskwa 1:2 (0:0)

Bramki: dla Interu - Esteban Cambiasso (51); dla CSKA - Seydou Doumbia (50), Wasilij Bierezucki (86).

Grupa C:

Benfica Lizbona - Otelul Galati 1:0 (1:0)

Bramka: Oscar Cardozo (7)

FC Basel - Manchester United 2:1 (1:0)

Bramki: dla Basel - Marco Streller (9), Alexander Frei (84); dla Manchesteru United - Phil Jones (89).

Grupa D:

Ajax Amsterdam - Real Madrid 0:3 (0:2)

Bramki: Jose Callejon dwie (14, 90+2), Gonzalo Higuain (41).

Dinamo Zagrzeb - Olympique Lyon 1:7 (1:1)

Bramki: dla Dinama - Mateo Kovacic (40); dla Olympique Lyon -  Bafetimbi Gomis cztery (45, 48, 52, 70), Maxime Gonalons (47), Lisandro Lopez (64), Jimmy Briand (75). Czerwona kartka: Jerko Leko (Dinamo, 28).