Holandia: najpierw kopnął go bramkarz, teraz czeka go 6 miesięcy aresztu

Holandia: najpierw kopnął go bramkarz, teraz czeka go 6 miesięcy aresztu

Kibic po wbiegnięciu na boisko został dwukrotnie kopnięty przez bramkarza drużyny AZ (fot. PICS UNITED/EDWIN VAN ZANDVOORT / Newspix.pl)Źródło:Newspix.pl
Sąd w Amsterdamie skazał na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności kibica Ajaxu Amsterdam Wesley'a van W., który 21 grudnia podczas meczu 1/8 piłkarskiego Pucharu Holandii Ajax Amsterdam - AZ Alkmaar wtargnął na boisko. Sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury, która chciała dziesięciu miesięcy więzienia. Dodatkowo kibica ukarano dwuletnim zakazem stadionowym, sprawca zajścia będzie się musiał meldować na posterunku policji zawsze, gdy Ajax lub reprezentacja Holandii będą grali w Amsterdamie.
W pierwszej połowie grudniowego meczu na murawę stadionu w  Amsterdamie wbiegł 19-letni fan, który chwilę potem został dwukrotnie kopnięty przez bramkarza drużyny AZ - Estebana Alvarado. Za to zachowanie sędzia ukarał Kostarykanina czerwoną kartkę. Wobec wydarzeń na boisku trener Alkmaar (aktualnego lidera holenderskiej ekstraklasy) Gert Jan Verbeek polecił swoim zawodnikom, by opuścili boisko. Po chwili sędzia zakończył mecz. Gospodarze prowadzili wówczas 1:0.

Holenderski Związek Piłki Nożnej (KNVB) podjął decyzję, że wznowienie meczu od 37 minuty byłoby nierozsądne, ponieważ AZ kontynuowałoby spotkanie w osłabieniu po  czerwonej kartce dla Estebana Alvarado. Ostatecznie kara dla bramkarza została anulowana. Dodatkowo Ajax został ukarany grzywną w wysokości 10 tys. euro za nieodpowiednie zabezpieczenie spotkania. Mecz zostanie powtórzony 19 stycznia bez udziału publiczności, a zwycięzca zagra w ćwierćfinale z trzecioligowym amatorskim GVVV.