Rosja przegrywa szachowy mecz stulecia (aktl.)

Po pierwszym dniu i dwóch rundach Rosja przegrywa szachowy mecz na szczycie Rosja -  Reszta Świata - 8,5:11,5.Swoje pierwsze partie przegrali m.in. Kasparow i Karpow.
Jako jedyny obie partie wygrał były mistrz świata w formule FIDE Viswanathan Anand (Indie). Sprzyja mu fakt, że mecz gwiazd rozgrywany jest w formule zbliżonej do 30-minutowych Rapid Chess - zawodnicy mają 25 minut na grę i po 10 bonusowych sekund za każdy ruch. Anand znany jest z tego, że jest jednym z "najszybciej" grających arcymistrzów.

Po półtora punktu mają na swoim koncie Rosjanie Aleksandr Griszczuk, Siergiej Rublowski i Jewgienij Bariejew oraz  reprezentujący Resztę Świata Ilja Smirin (Izrael), Tejmur Radżabow (Azerbejdżan), Aleksiej Szyrow (Hiszpania) i Wasilij Iwańczuk (Ukraina).

Przegrywający po pierwszej serii 4:6 Rosjanie dokonali przed drugą rundą jednej zmiany - Piotra Swidlera zastąpił Wadim Zwianincew. Bez zmian w obu rundach grała reprezentacja Reszty Świata, której kapitanem jest prezydent Międzynarodowej Federacji Szachów (FIDE) Kirsan Ilumżynow.

Spotkanie, już przed rozpoczęciem okrzyknięte zostało mianem "meczu stulecia". Przeciętny ranking Elo 24 uczestników, łącznie z czwórką rezerwowych wynosi 2700 punktów.

Po raz pierwszy od wielu lat w jednej drużynie występują dwaj arcyrywale z drugiej połowy lat 80. - Kasparow i Karpow, którzy sześciokrotnie stawali do walki o mistrzostwo świata. Łącznie w meczu bierze udział siedmioro byłych i aktualnych mistrzów globu.

Rozgrywka nawiązuje do słynnych meczów ZSRR-Reszta Świata z 1970 i 1984 roku. Drużyna radziecka wygrała wówczas dwukrotnie 21,5:18,5.

Spotkanie składające się tym razem aż z 10 rund (każdy reprezentant jednej drużyny powinien zagrać z każdym z drużyny przeciwnej) potrwa do środy.

Wyniki 1. rundy (grający białymi na pierwszym miejscu, reprezentanci Rosji dużymi literami):