Górnik sprowadził Legię na ziemię

Górnik sprowadził Legię na ziemię

Legia musiała uznać wyższość Górnika (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Górnik Zabrze pewnie pokonał Legię Warszawa 2:0 po golach Prejuce Nakoulmy i Mariusza Magiery. Porażka kosztowała stołeczny zespół spadek z drugiego na trzecie miejsce w tabeli. Do prowadzącego Śląska Wrocław zespół Macieja Skorzy traci pięć punktów.
Jeszcze trzy dni przed meczem nie było pewne, czy zostanie on rozegrany. Komisja Licencyjna PZPN miała bowiem wątpliwości co do stanu bezpieczeństwa przebudowywanego stadionu w Zabrzu. Ostatecznie w czwartek okazało się, że Górnik wiosną może u siebie grać i ... rozpoczęła się walka pracowników klubu i kibiców ze śniegiem zalegającym murawę i widownię.

Legioniści przyjechali do Zabrza mając "w nogach" czwartkowy mecz 1/16 finału Ligi Europejskiej ze Sportingiem Lizbona (2:2). Szkoleniowiec Górnika Adam Nawałka przewidywał, że z tego powodu stołeczny zespół jest "o jedno tempo" dalej w przygotowaniach do wiosennej części ekstraklasy.

Pierwsze 25 minut spotkania rozgrywanego w dokuczliwym deszczu "fajerwerków" piłkarskich nie przyniosło. Kibiców rozgrzał dopiero Prejuce Nakoulma. Zabrzański napastnik z Burkina Faso przejął piłkę na własnej połowie i zaprezentował kilkudziesięciometrowy sprint. Nie potrafił go zatrzymać Michał Żewłakow, skapitulował też bramkarz Legii.

Blisko podwyższenia wyniku był Paweł Olkowski, który trafił w słupek. Z kolei wymarzoną okazję do wyrównania miał Michał Żyro. Przelobował lekko wychodzącego Łukasza Skorupskiego, jednak nie zdołał wepchnąć piłki do pustej bramki - uprzedził go Ołeksandr Szeweluchin.

Po przerwie goście nie potrafili wypracować sytuacji pod bramką rywali. Częściej interesująco było w polu karnym Legii i nerwy trenera przyjezdnych Macieja Skorży były wystawiane na ciężką próbę. Niespełna kwadrans przed końcem spotkania legionistów pognębił rezerwowy obrońca Górnika Mariusz Magiera, zaskakując Dusana Kuciaka uderzeniem z rzutu wolnego. Legia w końcówce zerwała się do ataku, ale bezskutecznie.

Górnik Zabrze - Legia Warszawa 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Prejuce Nakoulma (25), 2:0 Mariusz Magiera (76-wolny).

Żółta kartka - Górnik Zabrze: Michał Jonczyk, Mariusz Magiera. Legia Warszawa: Jakub Rzeźniczak.

Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów 3 000.

Górnik Zabrze: Łukasz Skorupski - Michael Bemben, Michał Pazdan, Ołeksandr Szeweluchin, Adam Marciniak - Paweł Olkowski, Mariusz Przybylski (19. Mariusz Magiera), Aleksander Kwiek, Krzysztof Mączyński, Prejuce Nakoulma (90+2. Marcin Wodecki) - Arkadiusz Milik (63. Michał Jonczyk).

Legia Warszawa: Dusan Kuciak - Artur Jędrzejczyk, Michał Żewłakow, Marcin Komorowski, Jakub Wawrzyniak - Rafał Wolski (79. Michal Hubnik), Jakub Rzeźniczak (46. Michał Kucharczyk), Ivica Vrdoljak, Janusz Gol, Michał Żyro - Danijel Ljuboja.