Casillas wyrównał rekord van der Sara

Iker Casillas (fot. EPA/DANIEL PEREZ/PAP)
Bramkarz piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii Iker Casillas wyrównał rekord świata Holendra Edwina van der Sara w liczbie meczów bez puszczonego gola. Spotkanie z Wenezuelą (5:0) było jego 72 na "zero".
30-letniego Casillasa dzieli jedna wygrana od osiągnięcia Liliana Thurama, który w spotkaniach drużyny narodowej Francji odniósł 94 zwycięstwa w 142 meczach.

Występujący od 1999 roku (debiut w pierwszym zespole) w Realu Madryt Casillas do tej pory w ekipie narodowej rozegrał 128 meczów, wpuścił 75 bramek.

29 lutego mistrzowie świata i Europy pokonali w Maladze Wenezuelę 5:0 (2:0), a Casillas bronił 90 minut. Na listę strzelców wpisali się Andres Iniesta i David Silva oraz rezerwowy Roberto Soldado, który w drugiej połowie popisał się klasycznym hat trickiem. Goście kończyli konfrontację w osłabieniu po czerwonej kartce dla Fernando Amorebiety.

W seniorskiej reprezentacji Casillas zadebiutował 3 czerwca 2000 roku w spotkaniu ze Szwecją. Miał wtedy 19 lat i 14 dni. Od 2008 roku jest kapitanem zespołu. Zdobył mistrzostwo świata w 2010 w Republice Południowej Afryki i mistrzostwo Europy dwa lata wcześniej w Austrii i  Szwajcarii. Wystąpił także m.in. w ME w Portugalii w 2004 roku oraz  mundialach w Korei Południowej i Japonii w 2002 i w Niemczech w 2006.

Rekord gier w kadrze należący do legendarnego Andoniego Zubizaretty (126) poprawił w połowie listopada 2011, w towarzyskiej potyczce z  Kostaryką (2:2).

W grupie C Euro Hiszpanie zagrają w Gdańsku z Włochami, Irlandczykami i Chorwatami.