HMŚ w lekkiej atletyce: Chojecka w finale

HMŚ w lekkiej atletyce: Chojecka w finale

Lidia Chojecka (fot. PAP/Leszek Szymański)
Lidia Chojecka wystąpi w finale biegu na 3000 m halowych mistrzostw świata w Stambule. Zawodniczka Pogoni Siedlce choć zajęła w swej półfinałowej serii ósme miejsce, awansowała czasem 9.02,93.
W przedpołudniowej części zawodów startowało jeszcze trzech polskich lekkoatletów. Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa) trzecim wynikiem 21,17 w gronie 23 zawodników zakwalifikował się do wieczornego finału (początek o 18.15) konkursu pchnięcia kulą. Adam Kszczot (RKS Łódź) i Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) awansowali do sobotnich półfinałów biegu na 800 m. Obaj zajęli w swych seriach drugie miejsca. Kszczot uzyskał rezultat 1.50,14, a Lewandowski - 1.52,67.

O godz. 10.25 rywalizację w pięcioboju rozpoczęło osiem zawodniczek. Potrwa ona do 18.35. Wieloboje są jedyną konkurencją, do udziału w  której zaprasza Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). Takie zaproszenie otrzymała Karolina Tymińska (SKLA Sopot), czwarta siedmioboistka ubiegłorocznych mistrzostw świata.

W 14. edycji HMŚ (9-11 marca) wystąpi 680 lekkoatletów ze 172 krajów. To największa liczba reprezentacji narodowych w historii. Dotychczas Polacy zdobyli 21 medali, ale tylko dwa złote: Sebastian Chmara w  siedmioboju w 1999 roku w japońskim Maebashi i sztafeta 4x400 m w 2001 roku w Lizbonie. Dwa lata temu biało-czerwoni wrócili ze stolicy Kataru Dauhy z dwoma brązowymi medalami, które wywalczyli Adam Kszczot na 800 m i Anna Rogowska w skoku o tyczce. Za dwa lata gospodarzem 15. halowych mistrzostw świata będzie Sopot.