Radwańska w ćwierćfinale. Teraz Venus Williams lub Ana Ivanovic

Radwańska w ćwierćfinale. Teraz Venus Williams lub Ana Ivanovic

Agnieszka Radwańska gra dalej (fot. EPA/ANDREW GOMBERT/PAP)
Agnieszka Radwańska awansowała do 1/4 finału turnieju WTA Tour Premier I na twardych kortach w Miami (pula nagród 4,828 mln dol.). Rozstawiona z numerem piątym tenisistka pokonała w czwartej rundzie Hiszpankę Garbine Muguruzę-Blanco 6:3, 6:2.
Teraz Polka zagra z jedną z dwóch byłych liderek klasyfikacji WTA - Serbką Aną Ivanovic (nr 15) lub Amerykanką Venus Williams, startującą z "dziką kartą".

Od pierwszych piłek meczu Radwańskiej z Blanco gra toczyła się w długich wymianach z głębi kortu, w których większą precyzją i skutecznością wykazywała się Polka. Dzięki dwóm "breakom" objęła prowadzenie 4:0, zanim Hiszpanka po raz pierwszy zdołała wygrać swoje podanie. Wykorzystała też chwilową dekoncentrację bardziej doświadczonej Polki i częściowo odrobiła straty, doprowadzając do stanu 3:4. Wtedy krakowianka znów przyspieszyła tempo gry i zakończyła pierwszego seta po 36 minutach. Wykorzystała w nim trzy z czterech szans na przełamanie (rywalka jedną z dwóch).

W drugim secie Radwańska wyszła na 2:0, po czym została przełamana i pozwoliła rywalce wyrównać. Później nie oddała jej już gema, kończąc trwające godzinę i dziewięć minut spotkanie przy pierwszym meczbolu. Ostatni punkt był szóstym wykorzystanym przez Polkę "break pointem", z jedenastu jakimi dysponowała. Radwańska miała skuteczność pierwszego serwisu na poziomie 72 procent (60 proc. u rywalki). Uzyskała przewagę w asach 3-1, a w zdobytych punktach 69-47. Zwycięstwo dało jej premię w wysokości 79 tysięcy dolarów.

18-letnia Muguruza-Blanco jest 208. na świecie; do turnieju głównego przebiła się przez eliminacje. W drugiej rundzie wyeliminowała rozstawioną z numerem dziewiątym Rosjankę Wierę Zwonariewą, a w trzeciej Włoszkę Flavię Pennettę (nr 24.). Po raz pierwszy w karierze przeszła kwalifikacje w cyklu WTA. Radwańska ma w dorobku osiem triumfów, w tym tegoroczny w Dubaju (luty), zarobiła na korcie 7,9 miliona dolarów. Przed rokiem dotarła w Miami do ćwierćfinału (przegrała ze Zwonariewą), więc obroniła 250 punktów do rankingu WTA Tour, w którym zajmuje czwartą pozycję, najwyższą w dotychczasowej karierze.

Radwańska w Miamia musiała odpierać korespondencyjne ataki dwóch rywalek sklasyfikowanych tuż za nią. Piąta Australijka Samantha Stosur straciła szanse na przeskoczenie Polki, bowiem w czwartej rundzie przegrała z byłą liderką rankingu Amerykanką Sereną Williams (10.) 5:7, 3:6.

Nadal krakowiance może zagrozić Dunka Caroline Wozniacki, która zajmuje szóste miejsce w rankingu. Wozniacki wyprzedzi Polkę, jeśli wygra turniej w Miami a Radwańska dojdzie nie dalej niż do półfinału. Tenisistka z Odense zmierzy się w czwartej rundzie z Belgijką Yaniną Wickmayer (23). Jeśli wygra, zagra z Sereną Williams.

W tym sezonie Radwańska wygrała 23 mecze i poniosła cztery porażki (wszystkie z Białorusinką Wiktorią Azarenką). W tym roku lepszy bilans od Polki ma tylko Azarenka (25-0)