Barcelona pokonana! Chelsea bliżej finału Ligi Mistrzów

Didier Drogba cieszy się z pokonania Valdesa. Chelsea-Barcelona 1:0 (fot. EPA/ANDY RAIN/PAP)
Chelsea po golu Didiera Drogby wygrała w Londynie z FC Barceloną 1:0 w pierwszym półfinałowym meczu Ligi Mistrzów. Miażdżącą przewagę w tym meczu miała drużyna z Katalonii, ale ani Alexis Sanchez, ani Cesc Fabregas, ani Lionel Messi nie potrafili - mimo dogodnych okazji - pokonać Petra Cecha.
Mecz rozpoczął się tak, jak zaczynają się wszystkie mecze Barcelony - drużyna Pepa Guardioli błyskawicznie osiągnęła miażdżącą przewagę nad rywalem. "Duma Katalonii" była jednak tego wieczoru wyjątkowo nieskuteczna. Festiwal błędów rozpoczął Alexis Sanchez, który w dziewiątej minucie nie wykorzystał świetnego podania od Iniesty i - mając przed sobą tylko Petra Cecha - trafił w poprzeczkę. Kolejną okazję - w siedemnastej minucie - zmarnował Cesc Fabregas. Hiszpan z kilku metrów nie trafił w światło bramki, choć bramkarz Chelsea - Petr Cech - leżał już na murawie po odbiciu strzału Iniesty. Fabregas fatalnie pomylił się również w 43 minucie spotkania - były zawodnik Arsenalu Londyn tym razem zdołał posłać piłkę obok Cecha, kopnął jednak na tyle słabo, że na metr przed linią bramkową do toczącej się leniwie futbolówki dobiegł Cole.

Gdy wszystkim wydawało się, że egzekucja Chelsea została po prostu odłożona na drugą połowę meczu, "The Blues" przeprowadzili jeden z nielicznych kontrataków. Najpierw poślizgnął się Messi, który szybko podniósł się z murawy, ale przez chwilę wyraźnie utykał. Jego koledzy z boiska zignorowali jednak ten fakt i podali mu piłkę, którą Argentyńczyk szybko stracił. Futbolówka błyskawicznie trafiła do Ramiresa, który z lewej strony boiska zagrał przed bramkę do Drogby. Napastnik Chelsea dostawił nogę - i Barcelona schodziła do szatni przegrywając 0:1.

Druga połowa przyniosła jeszcze wyraźniejszą dominację FC Barcelony. Dość powiedzieć, że Anglicy nie stworzyli ani jednej groźnej sytuacji bramkowej. Tymczasem Barcelona atakowała, ale drogi do bramki Cecha znaleźć nie była w stanie. W 56 minucie znów zawiódł Alexis Sanchez - Chilijczyk rozegrał piłkę z Fabregasem, który obsłużył go pięknym lobem. W efekcie Sanchez znalazł się z piłką w odległości trzech metrów od bramki, ale posłał piłkę tuż obok słupka. Symbolem niemocy strzeleckiej Katalończyków jest sytuacja z 93 minuty. Po pechowej interwencji Terry'ego piłka spadła pod nogi Pedro, który oddał techniczny strzał... prosto w słupek. A dobitka jednego z jego kolegów przeleciała wysoko nad bramką.

W barwach Barcelony zawiódł Messi, który był w tym meczu równie nieskuteczny jak Cristiano Ronaldo w meczu Bayernu z Realem. Wprawdzie w końcówce spotkania Argentyńczyk starał się wziąć ciężar gry na siebie, ale nie potrafił sobie poradzić z poczwórnym kryciem Anglików.

Rewanż na Camp Nou już 23 kwietnia.

Chelsea-Barcelona 1:0 - zapis najważniejszych wydarzeń meczu minuta po minucie:

90+3 min. - Barcelona chyba nie chciała wygrać tego meczu! Coś nieprawdopodobnego - po rozegraniu piłki przez Messiego i pechowej interwencji Terry'ego piłka trafia do Pedro Rodrigueza, który trafia w słupek! Do piłki dopada jeden z zawodników Barcelony, ale ten - mając przed sobą pustą bramkę - uderza w trybuny. Sędzia kończy spotkanie! Kibice Chelsea szaleją!

90 min. - Sędzia dolicza trzy minuty do regulaminowego czasu gry.

88 min. - zmiana w Chelsea. Jose Bosingwa zastępuje Ramiresa

86 min. - Cech ratuje Chelsea przed stratą bramki. Po faulu Drogby na Messim, Argentyńczyk dośrodkowuje z rzutu wolnego w pole karne, gdzie świetny strzał oddaje głową Puyol. Cech wyciąga się jak struna i odbija piłkę.

85 min. - Boisko opuszcza Xavi, którego zastępuje Isaac Cuenca.

84 min. - Pierwsza bramkowa okazja w drugiej połowie gry dla Chelsea. Piłka spadła z dużej wysokości na pole karne Barcelony, gdzie Kalou dzięki swojej przewadze fizycznej doszedł do sytuacji strzeleckiej. Po uderzeniu Kalou piłka poszybowała jednak wysoko nad bramką, a sędzia odgwizdał faul popełniony przez zawodnika Chelsea.

80 min. - Szybki kontratak Chelsea. Drogba zagrał do Salomona Kalou, który nie zdołał jednak dobiec do futbolówki. Piłkę przejęli obrońcy Barcelony, którzy rozegrali piłkę z Valdesem i oddalili zagrożenie od swojej bramki.

78 min. - Z boiska schodzi Fabregas - niemal tak samo nieskuteczny jak zmieniony wcześniej Alexis Sanchez. Hiszpana zastępuje Thiago Alcantara.

76 min. - Żółta kartka dla Busquetsa za faul na Ramiresie.

74 min. - Pierwsza zmiana w drużynie Chelsea. Z boiska schodzi niewidoczny przez całe spotkanie Juan Mata, którego zastępuje Salomon Kalou.

70 min. - Teraz żółty kartonik ogląda z kolei Pedro, który na boisku przebywał zaledwie od czterech minut. Po miękkiej wrzutce Terry uderza głową, ale  trafia obok bramki.

69 min. - Żółta kartka dla Ramiresa za faul na Messim tuż przed polem karnym. Tym razem swoich sił z wolnego spróbował Xavi, który jednak przestrzelił.

66 min. - Alexis Sanchez nie zmarnuje już żadnej sytuacji strzeleckiej w tym meczu - Guardiola ściąga go z boiska, a w jego miejsce wchodzi Pedro Rodriguez.

64 min. - Zagranie ręką Mikela tuż przed polem karnym Chelsea. Messi z rzutu wolnego strzela mocno po ziemi, ale trafia prosto w mur.

62 min. - Rajd Messiego przez pół boiska zatrzymany przez ostatniego z obrońców Chelsea - Cahilla.

56 min. - Nieprawdopodobne! Sanchez po raz drugi w tym meczu marnuje znakomitą okazję na zdobycie bramki dla Barcy. Zaczyna się od klepki Chilijczyka z Fabregasem - ten ostatni przerzuca piłkę nad linią obrony Chelsea, a futbolówka spada wprost pod nogi Sancheza. Napastnik strzela obok kładącego się na murawie Cecha - i obok słupka. Chilijczyk nie trafia do bramki z trzech metrów!

55 min. - Wielkie gwiazdy ligi hiszpańskiej w półfinałach Ligi Mistrzów rozczarowują - Messi jest w meczu z Chelsea równie nieskuteczny, jak Cristiano Ronaldo w meczu z Bayernem. Każda próba strzału lewą nogą podejmowana przez Argentyńczyka kończy się na nogach obrońców z Anglii.

51 min. - Błyskotliwa akcja indywidualna Adriano. Po dryblingu piłkarz uderza wewnętrzną częścią stopy zza pola karnego. Cech broni - choć nie bez kłopotów.

50 min. - Barcelona wywalczyła piąty rzut rożny w tym spotkaniu. "The Blues" jak dotąd ani razu nie wykonywali tego stałego fragmentu gry.

49 min. - Początek drugiej połowy bardzo przypomina pierwsze minuty spotkania. Barcelona bardzo długo rozgrywa piłkę, a Chelsea cierpliwie czeka na swoją szansę.

46 min. - Gramy. W Londynie zaczął padać ulewny deszcz.

45+3 min. - Koniec pierwszej połowy spotkania. Drogba, który przez większość pierwszej połowy dreptał po boisku i krzywił się z bólu z powodu urazu, wykorzystał doskonały kontratak swojej drużyny i  zdobył bramkę do szatni. Barcelona ma problemy ze skutecznością - miała trzy klarowne sytuacje, których nie potrafiła jednak zamienić na bramki. Niemal zupełnie niewidoczny był Messi.

45+2 min. - GOOOOL! Drogba! Strata Messiego w środku pola, piłka trafia do Ramireza, który biegnie lewą stroną boiska i dośrodkowuje w środek pola karnego. Tam na piłkę czeka już Drogba - i Londyńczycy prowadzą 1:0. Coś niesamowitego - Barcelona atakowała przez całą pierwszą połowę, ale to piłkarze Chelsea mogą zejść do szatni w dobrych humorach.

45 min. - Sędzia dolicza dwie minuty do pierwszej połowy.

43 min. - Doskonała okazja do zdobycia bramki dla Barcelony! Fabregas po kontrze dostaje piłkę w polu karnym i uderza nad rzucającym się na ziemię Cechem. Piłka zmierza do siatki - Hiszpan strzela jednak na tyle lekko, że Cole dobiega do piłki i wybija ją w momencie gdy futbolówka znajduje się o metr przed linią bramkową.

42 min. - Chelsea w głębokiej defensywie. Rzut rożny dla Katalończyków - obrońcy londyńczyków wybijają piłkę za pole karne, gdzie czeka na nią Dani Alves. Piłka po strzale zawodnika Barcelony szybuje jednak w górne sektory trybun.

36 min. - Didier Drogba musi opuścić murawę z powodu urazu. Po chwili zawodnik wraca na boisko, ale nikt nie ma chyba wątpliwości, że napastnik z Wybrzeża Kości Słoniowej nie dotrwa do końca meczu, a szansę na grę otrzyma Fernando Torres.

34 min. - Podanie do Daniego Alvesa, którego ubiegł w polu bramkowym Anglików Ashley Cole. Barcelona wywalczyła rzut rożny, ale po stałym fragmencie gry nie potrafiła stworzyć zagrożenia pod bramką Chelsea.

28 min. - Messi strzela na bramkę Chelsea... głową. Po dośrodkowaniu Alvesa Argentyńczyk z piętnastu metrów oddał naprawdę niezły strzał - za słaby jednak, by sprawić problem Cechowi.

26 min. - Trener Chelsea prawdopodobnie dokładnie obejrzał ostatnie spotkanie ligowe FC Barcelony z Levante. Gracze The Blues niemal całą drużyną bronią się w okolicach własnego pola karnego, a gdy uda im się przejąć piłkę natychmiast szukają Drogby, którego zadaniem jest kontrowanie Katalończyków.

23 min. - Szybka wymiana piłki z "klepki" między Messim i Iniestą. Argentyńczyk zagrał prostopadłą piłkę w pole karne, ale Iniestę w ostatniej chwili ubiegł bramkarz Chelsea.

19 min. - Strzał Juana Maty zza pola karnego - bardzo niecelny.

17 min. - Fatalny błąd Fabregasa. Hiszpan nie trafił z kilku metrów w światło bramki, choć Cech leżał na murawie po odbiciu piłki uderzonej przez Iniestę.

15 min. - Po szybkim początku spotkanie się uspokoiło. Kibice mogą obecnie obserwować dużo walki w środku pola. Zdecydowanie częściej - bo aż przez 72 procent gry - przy piłce utrzymują się piłkarze Barcy.

10 min. - Cios za cios. Po rzucie rożnym w polu karnym Katalończyków dochodzi do ogromnego zamieszania, piłka ląduje na piątym metrze, ale zawodnicy Barcelony w ostatniej chwili wybijają ją jak najdalej.

9 min. - Poprzeczka! Powinno być 0:1! Wymiana piłki pomiędzy Messim i Iniestą, Hiszpan podaje do Sancheza, a napastnik Barcelony w sytuacji sam na sam przerzuca piłkę nad Cechem, ale minimalnie się myli.

7 min. - Drogba nie pozwala o sobie zapomnieć - w środkowej części boiska po efektownym zwodzie mija Mascherano, ale drużynę Barcelony w ostatniej chwili ratuje Puyol.

3 min. - Pierwsza okazja dla Chelsea. Długie podanie od bramkarza do Drogby, ale napastnik z Wybrzeża Kości Słoniowej nie zdołał opanować piłki - i Valdes nie miał problemów z jej przejęciem.

0 min. - Gramy! Roman Abramowicz - na razie w szampańskim nastroju - ogląda mecz z trybun. Czy doczeka się sukcesu na miarę swoich inwestycji w Chelsea?

Składy:

Chelsea Londyn: 1. Petr Cech; 2. Branislav Ivanović, 24. Gary Cahill, Terry, 3. Ashley Cole; 8. Frank Lampard, 12. John Obi Mikel, 16. Raul Meireles, 7. Ramires - żółta kartka (88 min. - Jose Bosingwa), 10. Juan Mata (74 min - 21. Salomon Kalou); 11. Didier Drogba - gol, żółta kartka.

FC Barcelona: 1. Victor Valdes; 2. Daniel Alves, 14. Javier Mascherano, 5. Carlos Puyol, 21. Adriano; 6. Xavi Hernandez (85 min - 39. Isaac Cuenca), 16. Sergio Busquets - żółta kartka, 8. Andres Iniesta; 9. Alexis Sanchez (66 min - 17. Pedro Rodriguez - żółta kartka), 10. Lionel Messi, 4. Cesc Fabregas (78 min. - 11. Thiago Alcantara).

Przed meczem:

Chelsea i Barcelona już raz zmierzyły się w półfinale Ligi Mistrzów - w sezonie 2008/2009 Londyńczycy, którzy byli faworytami rozgrywek przywieźli z Camp Nou bezbramkowy remis, a w rewanżu na Stamford Bridge szybko objęli prowadzenie po strzale Michaela Essiena. I kiedy wydawało się, że nic i nikt nie jest już w stanie odebrać angielskiej drużynie awansu do finału - w 93 minucie trybuny londyńskiego stadionu uciszył Andres Iniesta. To jednak nie Iniesta, ale norweski sędzia prowadzący tamto spotkanie - Tom Henning Øvrebø - został wrogiem numer jeden kibiców Chelsea. W opinii zarówno kibiców, jak i brytyjskich mediów, Norweg gwizdał w tym meczu tylko w jedną stronę.

W obecnym sezonie sytuacja ligowa obu drużyn jest skomplikowana. FC Barcelona, która gładko zdobyła trzy tytuły mistrzowskie pod rząd traci dziś cztery punkty do swojego odwiecznego rywala - Realu Madryt. Katalończycy mają jednak szansę odrobić część strat już 21 kwietnia - tego dnia cała piłkarska Europa będzie pasjonować się Gran Derbi - czyli meczem między Realem a Barceloną. Chelsea ma jeszcze trudniejszą sytuację - w Premier League zajmuje dopiero szóste miejsce, co oznacza, że za rok dla Londyńczyków może zabraknąć miejsca w Lidze Mistrzów.

Dziś jednak nikt nie będzie myślał o lidze - obie drużyny mają tylko jeden cel: awansować do finału Ligi Mistrzów, aby 19 maja w Monachium móc wznieść w górę ręce w geście tryumfu.