Włosi zatrzymali Hiszpanię. Mistrzowie świata muszą zadowolić się remisem

Hiszpanie chcą jako pierwsza drużyna w historii obronić tytuł mistrzów Europy (fot. EPA/OLIVER WEIKEN/PAP)
Hiszpanie w swoim pierwszym meczu na Euro 2012 nie zachwycili. Mądrze grający Włosi prowadzili nawet z mistrzami świata 1:0, ale Hiszpania zdołała wyrównać i powinna była wygrać to spotkanie - trzech świetnych sytuacji nie wykorzystał jednak Fernando Torres. Ostatecznie faworyci grupy C podzielili się punktami.

Obie jedenastki mecz rozpoczęły w szybkim tempie, ale składnych akcji nie było za wiele, a gra toczyła się głównie w środku pola. W 11. minucie Gianluigiego Buffona próbował zaskoczyć najaktywniejszy z Hiszpanów David Silva, ale włoski bramkarz był na posterunku. W  odpowiedzi z rzutu wolnego kąśliwie uderzył Andrea Pirlo, a Iker Casillas pierwszy raz tego dnia pokazał, że jest w świetnej dyspozycji.

Na kolejne większe emocje kibice na Arenie Gdańsk musieli poczekać do  ostatnich chwil przed przerwą. Najpierw, po podaniu Xaviego, Anders Iniesta w dogodnej sytuacji z 14 metrów posłał piłkę nad poprzeczką, a  kilkadziesiąt sekund później strzał głową Thiago Motty instynktownie obronił rozgrywający 132 mecz w narodowych barwach Casillas. Były to  najgroźniejsze sytuacje pod obiema bramki w pierwszej połowie.

Po przerwie obie ekipy pojawiły się na boisku w tych samych zestawieniach, choć wielu oczekiwało zmiany niewidocznego zupełnie Cesca Fabregasa, który w założeniach miał być najbardziej wysuniętym hiszpańskim piłkarzem i pełnić rolę napastnika. Zawodnik Barcelony chciał się odwdzięczyć selekcjonerowi za zaufanie i tuż po wznowieniu gry popisał indywidualną akcją, lecz Buffon nie dał się pokonać.

Kolejne minuty należały jednak do Włochów. Najpierw po błędzie Sergio Ramosa sam na sam z Casillasem znalazł się Mario Balotelli, ale  zaskoczony takim obrotem sprawy zupełnie się pogubił i pozwolił hiszpańskiemu obrońcy dogonić się i skutecznie interweniować. W 57 minucie trener Cesare Prandelli zdecydował się zdjąć z boiska napastnika Manchesteru City i wprowadził w jego miejsce Antonio Di Natale. Niewysoki piłkarz Udinese Calcio, wokół którego trwała we  Włoszech dyskusja, czy spełnia "międzynarodowe standardy", w cztery minuty po pojawieniu się na placu gry wykorzystał świetne podanie Andrei Pirlo i strzałem w tzw. długi róg nie dał szans Casillasowi.

Włosi cieszyli się z prowadzenia ledwie trzy minuty. Dwójkową akcję Silva - Fabregas ten drugi wykończył płaskim strzałem pod  interweniującym Buffonem. Oba gole padły po dość podobnych akcjach i prostopadłych podaniach do wbiegających w pole karne piłkarzy.

W 75 minucie, tuż po wejściu na boisko, Fernando Torres w pierwszym kontakcie z piłką znalazł się sam przed Buffonem, ale włoski bramkarz ograł go niczym rasowy... obrońca. Po drugiej stronie boiska szansę na  drugie trafienie miał Di Natale, lecz piłka po jego ekwilibrystycznym uderzeniu minęła hiszpańską bramkę. Pięć minut przed ostatnim gwizdkiem sędziego Torres próbował przelobować wysuniętego na przedpole włoskiego bramkarza, ale posłał piłkę nad poprzeczką.

Hiszpania - Włochy 1:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Antonio Di Natale (61), 1:1 Cesc Fabregas (64).

Żółta kartka - Hiszpania: Jordi Alba, Alvaro Arbeloa, Fernando Torres. Włochy: Mario Balotelli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Christian Maggio.

Sędzia: Viktor Kassai (Węgry). Widzów 38 869.

Hiszpania: Iker Casillas - Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Gerard Pique, Jordi Alba - Sergio Busquets, Xabi Alonso, Andres Iniesta, Xavi Hernandez, David Silva (65. Jesus Navas) - Cesc Fabregas (74. Fernando Torres).

Włochy: Gianluigi Buffon - Leonardo Bonucci, Daniele De Rossi, Giorgio Chiellini, Emanuele Giaccherini - Christian Maggio, Andrea Pirlo, Thiago Motta (90. Antonio Nocerino), Claudio Marchisio - Antonio Cassano (65. Sebastian Giovinco), Mario Balotelli (57. Antonio Di Natale).

Relacja Wprost.pl:

91 min. - Iniesta wykłada piłkę Xabiemu Alonso - a ten uderza z 20 metrów potężnie. I niecelnie.

88 min. - Motta opuszcza boisko - na murawie pojawia się Nocerino.

88 min. - Odpowiedź Włochów - Marchisio strzela płasko na bramkę, ale na miejscu jest Casillas.

87 min - Navas wpada w pole karne z prawej strony, ale jego płaski strzał bez problemu broni Buffon.

85 min. - Torres znów wychodzi sam na sam z Buffonem - tym razem próbuje go przelobować. To mu się udaje, ale przy okazji udaje mu się przelobować również bramkę.

84 min. - Żółtą kartkę zobaczył też Torres.

83 min. - Arbeloa zobaczył żółtą kartkę.

82 min. - Torres znów miał doskonałą okazję, ale okazał się za wolny.

78 min. - Żółta kartka dla Chelliniego za faul na Inieście.

76 min. - To mogła być decydująca akcja! Giovinco wrzuca piłkę w pole karne, a Di Natale uderza z pierwszej piłki - nie trafia jednak w bramkę.

74 min. - Trzej Hiszpanie wychodzą z szybką kontrą, Torres dostaje świetne podanie wychodzi sam na sam z Buffonem i... za daleko wypuszcza sobie piłkę.

73 min. - Torres zastępuje Fabregasa.

69 min. - Efektowna przewrotka Ramosa w polu karnym. Ale zupełnie nieefektywna - grę od rzutu wolnego (za wysoko uniesiona noga Hiszpana) zaczynają Włosi.

66 min. - Żółta kartka dla Bonucciego za brzydki faul na Inieście.

65 min. - Navas zastępuje Silvę, a Giovincio wchodzi za Cassano.

64 min. - Błyskawiczna odpowiedź Hiszpanów! Cesc Fabregas otrzymuje świetne, prostopadłe podanie i z 7 metrów pokonuje Buffona! 1:1!

60 min. - GOOOL!!!! Di Natale! Obrońcy Hiszpanii zaspali, Pirlo podaje prostopadle do Di Natale, a ten strzela obok bezradnego Casillasa! Mistrzowie Europy przegrywają 0:1!

59 min. - De Rossi w polu karnym wyłuskuje piłkę spod nóg Fabregasa.

56 min. - Balotelli opuszcza boisko - w jego miejsce wchodzi Di Natale.

55 min. - Kolejna kontra Włochów - Cassano strzela jednak Panu Bogu w okno.

54 min. - Balotelli wyskakuje zza pleców Ramosa i odbiera mu piłkę. Wloski napastnik pędzi na bramkę Casillasa - ale Ramos dogania go i naprawia swój błąd.

52 min. - Iniesta z boku włoskiego pola karnego. Strzał? Podawał? Piłka wychodzi za linię końcową boiska.

50 min. - Xavi uderza z dystansu. Niecelnie.

49 min. - Kąśliwy strzał Fabregasa z ok. 14 metrów - Buffon zdołał jednak odbić piłkę na rzut rożny.

48 min. - Obraz gry się nie zmienił. Hiszpanie chcieliby zaatakować, ale nie wiedzą jak sforsować włoską obronę.

46 min. - Gramy!

45 min. - Włosi mogli schodzić na przerwę prowadząc z Hiszpanami! Cassano dośrodkowywał z prawej strony, piłka trafia na głowę Motty, a ten uderza w światło bramki ale Casillas - w sobie tylko wiadomy sposób - odbija piłkę.

44 min. - Xavi zagrywa w pole karne piłkę do Iniesty, a ten natychmiast uderza na bramkę - ale piłka mija poprzeczkę bramki Buffona od niewłaściwej strony.

42 min. - Silva zagrywa w pole karne do Fabregasa - ale włoski obrońca blokuje strzał hiszpańskiego pomocnika.

37 min. - Arbeloa wrzuca piłkę w pole karne, tam wyskakuje do piłki Fabregas, który jednak opiera się na plecach włoskiego obrońcy - sędzia odgwizduje faul hiszpańskiego zawodnika.

36 min. - Żółta kartka dla Balotellego, który ostro zaatakował Silvę.

35 min. - Casillas rehabilituje się za błąd. Znów z lewej strony atakuje Cassano, który zagrywa na 25 metr do Marchisio, a ten uderza potężnie w światło bramki, ale Casillas jest na posterunku!

33 min. - Błąd Casillasa! Po kąśliwym strzale Cassano z lewej strony hiszpański bramkarz odbija piłkę przed siebie - ale na jego szczęście nie ma tam Balotellego.

30 min. - Hiszpanie podają sobie pod włoskim polem karnym piłkę tak długo, aż w końcu ją tracą.

29 min. - Xavi z rzutu rożnego wrzuca piłkę bardzo głęboko - na 17 metrze dopada do niej Iniesta, którego strzał broni jednak Buffon.

27 min. - Tempo gry nie jest zbyt imponujące.

24 min. - Iniesta po indywidualnej akcji wpada w pole karne, ale jego strzał blokują włoscy obrońcy.

21 min. - Powinno być 1:0 dla Włochów. Cassano po podaniu od Maggio wpada w pole karne i uderza obok Casillasa - piłka mija jednak słupek o kilka metrów.

19 min. - Pirlo uruchamia ładnym podaniem Cassano - ale na ładnym podaniu się kończy.

16 min. - Hiszpanie próbują atakować, ale ich akcje kończą się ok. 30 metrów przed bramką Buffona.

12 min. - Cassano upada w odległości ok. 17 metrów od bramki Casillasa. Sędzia odgwizduje rzut wolny. Pirlo uderza z wolnego bardzo nieprzyjemnie, ale zasłonięty Casillas zdołał odbić piłkę.

11 min. - Hiszpanie wychodzą szybkim kontratakiem. Piłka trafia do Silvy, który strzela jednak za lekko i za bardzo w środek bramki. Buffon nie ma kłopotów ze złapaniem piłki.

10 min. - Balotelli próbuje strzelać z 25 metrów, ale na drodze piłki staje hiszpański obrońca.

9 min. - Po rzucie rożnym Busquets zagrywa przed pole karne do Silvy, a ten strzela - wysoko nad poprzeczką.

8 min. - David Silva tańczy z piłką w polu karnym, ale wokół niego jest trzech Włochów. Kończy się na rzucie rożnym.

5 min. - Gra przenosi się na połowę Hiszpanów. Pierwszy rzut rożny dla Włochów.

4 min. - Maggio szarżuje prawym skrzydłem, ale jego atak ostrym wejściem przerywa Jordi Alba.

3 min. - Dużo gry w środku pola. Widać, że obie drużyny bardzo się szanują.

1 min. - Zaczyna się od ataków Hiszpanii. Iniesta zagrywa do Fabregasa, ale na miejscu jest włoski obrońca.

0 min. - Zawodnicy są już na murawie.

W ostatnich latach wszystkie spotkania mistrzów świata z 2010 roku Hiszpanów z triumfatorami tego turnieju cztery lata wcześniej Włochami były bardzo zacięte. Kończyły się remisami lub tylko jednobramkowym zwycięstwem którejś z ekip. Po raz ostatni w meczu o punkty oba zespoły spotkały się w 2008 roku w ćwierćfinale ME w Austrii i Szwajcarii. Wtedy po regulaminowym czasie gry było 0:0, a o sukcesie graczy z Półwyspu Iberyjskiego, którzy triumfowali potem także w całym turnieju, zadecydowały rzuty karne.

Hiszpański obrońca Gerard Pique przestrzega, że zespół musi być bardzo skoncentrowany i zagrać z Włochami na sto procent swoich możliwości. Spodziewa się, że największym zagrożeniem będą nieobliczalny napastnik Manchesteru City Mario Balotelli i rozgrywający Juventusu Andrea Pirlo. - Myślę, że taki zawodnik jak Balotelli może wygrać dla zespołu mecz, a taki jak Pirlo nawet cały turniej. Andrea jest wspaniały, to piłkarz kompletny - ocenił obrońca Barcelony.

Na korzyść Włochów może przemawiać fakt, że żadna inna reprezentacja na świecie nie przyjeżdża na mistrzostwa świata lub Euro tak często ze skandalem w tle jak oni. Właśnie wówczas osiągają oni najlepsze wyniki. Tak było na mundialach w 1982 i 2006 roku, kiedy sięgali po tytuł. Również przed rozpoczęciem Euro 2012 włoską piłką wstrząsnął skandal. Afera z ustawianiem meczów miała tak silny oddźwięk, że niektórzy politycy zastanawiali się nawet nad wycofaniem zespołu z turnieju.

Hiszpanie przyjechali na Euro 2012 bez kontuzjowanych: napastnika Davida Villi oraz obrońcy Carlesa Puyola (obaj występują w Barcelonie), którzy odegrali kluczowe role w reprezentacji, gdy zespół zdobywał mistrzostwo świata i Europy. Kłopoty kadrowe mają także Włosi - z powodu kontuzji łydki w dwóch pierwszych spotkaniach Euro nie zagra defensor Juventusu Turyn Andrea Barzagli. Wcześniej z kadry wypadł obrońca Zenitu Sankt Petersburg Domenico Criscito, który podejrzany jest o korupcję.

Składy:

Hiszpania: Iker Casillas - Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Gerard Pique, Jordi Alba - Xabi Alonso, Sergio Busquets, Cesc Fabregas, Xavi, Andres Iniesta - David Silva.

Włochy: Gianluigi Buffon - Leonardo Bonucci, Daniele De Rossi, Giorgio Chiellini, Christian Maggio - Emanuele Giaccherini, Andrea Pirlo, Claudio Marchisio, Thiago Motta - Antonio Cassano, Mario Balotelli.

Sędzia: Viktor Kassai (Węgry).