Ukraińcy szaleją ze szczęścia - Szewczenko rzucił Szwedów na kolana!

Ukraińcy szaleją ze szczęścia - Szewczenko rzucił Szwedów na kolana!

Ukraińcy nie przestraszyli się Szwedów (fot. EPA/SRDJAN SUKI/PAP)
Andrij Szewczenko najlepsze lata ma już za sobą - nie przeszkodziło mu to w zdobyciu dwóch bramek w meczu ze Szwedami i w przyćmieniu supergwiazdy Serie A - Zlatana Ibrahimovicia. Szewczenko dał Ukraińcom cenne zwycięstwo, które może zadecydować o ich wyjściu z grupy.

Mecz współgospodarza imprezy Ukrainy ze Szwecją był ostatnim w  pierwszej serii spotkań czterech grup i odbył się przy największej liczbie widzów. Na stadionie w Kijowie pojawiło się ponad 64 tys. kibiców. Początek meczu był spokojny, a piłka przeważnie znajdowała się w  środkowej części boiska. Gospodarze z minuty na minutę starali się podkręcać tempo i niemal cały czas konstruowali akcje na połowie przeciwnika. To jednak Szwedzi mieli jako pierwsi groźną okazję. W 17. minucie gwiazda reprezentacji Zlatan Ibrahimovic dośrodkował w pole karne i  zrobiło się zamieszanie, ale w końcu Ukraińcy zdołali wybić piłkę na  bezpieczną dla siebie odległość. Sześć minut później wynik meczu mógł otworzyć najbardziej doświadczony w ekipie Olega Błochina Andrij Szewczenko. Otrzymał on podanie z prawej strony i strzelił po ziemi, ale minimalnie niecelnie.

Ukraińcy uwierzyli, że mimo kłopotów ze zdrowiem przed turniejem, mogą rywalizację rozpocząć od zwycięstwa. Tworzyli akcję za akcję, a  Szwedzi kompletnie się pogubili. Coraz więcej pracy miał ich bramkarz Andreas Isaksson, który zwłaszcza w 38 minucie zaimponował świetną interwencją po silnym strzale Andrija Jarmolenki. Podopieczni Erika Hamrena nie pozostawali dłużni. Parę sekund później pod bramką rywala znalazł się Ibrahimovic, ale trafił w słupek.

W drugiej połowie popularny "Ibra" poszedł za ciosem i za chwilę Szwedzi cieszyli się z  prowadzenia. Napastnik Milanu wykorzystał podanie Kima Kaellstroema i z bliskiej odległości zmylił Andrija Piatowa. Ich radość trwała jedynie trzy minuty. Ładną akcją odpowiedzieli Ukraińcy. Jarmolenko znalazł w polu karnym Szewczenkę, który uderzeniem głową dał gospodarzom wyrównanie. Na trybunach zapanowało szaleństwo, a Szewczenko niesiony dopingiem, znowu znalazł się w odpowiednim miejscu. Tym razem uwolnił się spod opieki Ibrahimovica i  po raz drugi głową wykorzystał podanie Jewhena Konoplianki. Na tablicy wyników pojawił się rezultat 2:1.

Szwedzi nie mieli innego wyjścia. Musieli przejąć inicjatywę, a Ukraińcy w euforii po dwóch golach szybko ją oddali. Ibrahimovic próbował z dystansu i pola karnego, podawał, bronił. Szanse mieli również Johan Elmander i Olof Mellberg. Defensywa i pomoc Ukrainy funkcjonowała jednak bez zarzutu. Gdy sędzia po raz ostatni gwizdnął i zakończył spotkanie, na stadionie wybuchł szał radości.

Ukraina - Szwecja 2:1 (0:0).

Bramki: 0:1 Zlatan Ibrahimovic (52), 1:1 Andrij Szewczenko (55-głową), 2:1 Andrij Szewczenko (61-głową).

Żółta kartka - Szwecja: Kim Kaalstroem, Rasmus Elm.

Sędzia: Cuneyt Cakir (Turcja). Widzów 70 000.

Ukraina: Andrij Piatow - Ołeh Husiew, Jewhen Czaczeridi, Taras Michalik, Jewhen Selin - Anatolij Tymoszczuk, Serhij Nazarenko, Andrij Jarmolenko, Jewhen Konoplianka (90+3. Marco Devic) - Andrij Szewczenko (81. Artem Milewski), Andrij Woronin (85. Rusłan Rotan).

Szwecja: Andreas Isaksson - Mikael Lustig, Olof Mellberg, Andreas Granqvist, Martin Olsson - Rasmus Elm, Kim Kaalstroem, Sebastian Larsson (68. Christian Wilhelmsson), Zlatan Ibrahimovic, Ola Toivonen (62. Anders Svensson) - Markus Rosenberg (71. Johan Elmander).

Relacja Wprost.pl na żywo:

94 min. - Koniec! Ukraina liderem grupy D!

91 min. - Szwedzi mieli jeszcze jedną szansę - ale po strzale jednego z nich piłka przechodzi nad poprzeczką.

90 min. - Konoplianka schodzi z boiska - w jego miejsce wchodzi Dević. Ukraińcy nie spieszą się z tą zmianą.

89 min. - Ukraińcy szukali bramki - a tymczasem wyrównać powinni byli Szwedzi. Elmander znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem - ale fatalnie przestrzelił!

87 min. - Szwedzi są bezradni. Ukraińcy szukają trzeciej bramki!

85 min. - Znów z lewej strony wpada w ukraińskie pole karne Wilhelmsson, który jednak ostatecznie musi wycofać piłkę, ta trafia na skrzydło do Ibrahimovica, ale jego dośrodkowanie nie trafia na głowę żadnego ze Szwedów.

84 min. - Rotan wchodzi na boisko - zmienia Andrija Woronina.

83 min. - Nazarenko strzela z rzutu wolnego - myli się minimalnie.

82 min. - Ukraińcy wychodzą z szybką kontrą, którą Elm przerywa faulem. Szwed ogląda żółtą kartkę.

80 min. - Szewczenko schodzi z boiska - stadion żegna bohatera Ukrainy owacją na stojąco. Na murawę wchodzi Artjem Milewski.

78 min. - Szwedzi atakują, znów szarżuje Wilhelmsson, piłka kursuje po polu karnym Ukrainy - ale wszystko kończy się niezbyt mocnym strzałem szwedzkiego rezerwowego.

77 min. - Wilhelmsson wpada w pole karne, ale Piatow odważnym wyjściem z bramki wyjaśnia sytuację.

75 min. - Mogło być 2:2! Ibrahimovic uderza potężnie na bramkę Piatowa - ukraiński bramkarz jest w stanie odbić piłkę tylko dlatego, że ta leci wprost w niego.

73 min. - Ukraińcy wciąż kontrolują grę. Gdyby Polacy w meczu z Grekami grali tak konsekwentnie do meczu z Rosją przystępowalibyśmy z 3 punktami na koncie.

71 min. - Elmander wchodzi na boisko za Rosenberga.

70 min. - Konoplianka strzela z dystansu - niecelnie.

69 min. - Długa piłka do Elma, ten uderza piłkę bez przyjęcia - ale za lekko i w bramkarza.

67 min. - Wilhelmsson zastępuje Larssona.

66 min. - Szwedzi wyraźnie podłamani. Czy są jeszcze w stanie nawiązać walkę z rozpędzoną Ukrainą?

61 min. - Szewczenko! Ukraina-Szwecja 2:1! Ukraińska gwiazda po dośrodkowaniu z rzutu rożnego na krótki słupek strzałem głową w krótki róg pokonuje Issaksona!

60 min. - Konoplianka wrzuca piłkę w pole karne do Woronina, kąt jest jednak zbyt ostry na strzał, akcja kończy się rzutem rożnym dla Ukrainy.

58 min. - Gusiew uderza z dystansu - niecelnie.

57 min. - Konoplianka szarżuje lewym skrzydłem, ale jego podanie blokuje jeden z obrońców Szwecji.

54 min. - Błyskawiczna odpowiedź Ukraińców! Jarmolenko dośrodkowuje piłkę w środek pola karnego - a tam na piłkę czeka już Szewczenko, który głową pokonuje Issaksona.

51 min. - Ibrahimovic! Szwedzi nie przerwali gry, po tym jak na boisko upadł jeden z Ukraińców. Piłka z prawego skrzydła wrzucona do Kallstroma, ten zagrywa do Ibrahimovica, a napastnik lekko trąca piłkę i kieruje ją do bramki obok bezradnego Piatowa.

49 min. - Kolejne kąśliwe dośrodkowanie Ibrahimovica - ukraiński bramkarz nie ryzykuje chwytania piłki i piąstkuje.

48 min. - Blisko szczęścia był Rosenberg - jego strzał z narożnika pola karnego został jednak zablokowany.

47 min. - Ukraińcy znów nacierają na bramkę Szwedów.

46 min. - Początek drugiej połowy.

45 min. - Końcówka pierwszej połowy to zdecydowana przewaga Ukraińców. Na razie jednak żadna z drużyn nie jest w stanie zdobyć gola.

43 min. - Nazarenko znalazł w polu karnym Szewczenkę - słynny napastnik przegrywa jednak pojedynek ze szwedzkim obrońcą.

41 min. - Gusiew dośrodkowuje z prawego skrzydła - Konoplienka z woleja uderza jednak Panu Bogu w okno.

38 min. - W odpowiedzi Ibrahimovic strzela głową w słupek. Pomylił się o centymetry.

37 min. - Jak Ukraińcy tego nie strzelili? Woronin podaje do Szewczenki, temu piłkę wybija jednak w ostatniej chwili jeden z obrońców, piłka trafia pod nogi Jarmolenki, który jednak również nie jest w stanie oddać strzału, bo na jego drodze stają szwedzcy obrońcy.

36 min. - Konoplianka schodzi z lewego skrzydła i uderza z narożnika pola karnego - minimalnie niecelnie.

35 min. - Indywidualna akcja Ibrahimovica. Gwiazda AC Milan mija kilku Ukraińców, ale efektowny drybling kończy się na nodze jednego z defensorów.

34 min. - Woronin uderza potężnie z 25 metrów - Isaksson odbija piłkę

30 min. - Piłka spada w polu karnym tuż pod nogi Rosenberga - ten strzela z pierwszej piłki, ale Piatow, choć z problemami, broni to uderzenie.

28 min. - Strzał? Dośrodkowanie? Nazarenko z rzutu wolnego z odległości ok. 35 metrów kopie piłkę tak, że ta wpada w ręce Isakssona.

26 min. - Po rzucie rożnym w polu karnym Piatowa pada jeden ze Szwedów - sędzia nakazuje jednak grać dalej.

25 min. - Znów szansa na bramkę dla Ukraińców - Nazarenko z głębi pola zagrywa wysoko piłkę w pole karne, a tam jest Woronin, który jednak nie zdołał dojść do nieco zbyt mocnego podania.

22 min. - Groźny kontratak Ukraińców, po trójkowej akcji piłka trafia do Szewczenki, ten wpada z prawej strony w pole karne Szwedów i strzela z ostrego kąta - ale piłka przelatuje obok słupka. Gdyby Szewczenko podał do Konoplianki - byłoby 1:0.

20 min. - Ibrahimovic świetnie wyprowadza kontratak, piłka trafia na skrzydło, a następnie do wpadającego w pole karne Rosenberga - ten jest jednak na minimalnym spalonym. Ataki Szwedów są coraz groźniejsze.

16 min. - Ibrahimovic groźnie dośrodkowuje w pole karne, Larsson nie sięga piłki, a Piatow piąstkuje ją przed siebie. W polu karnym zabrakło jednak kogoś, kto zdołałby zakończyć akcję strzałem do pustej bramki.

15 min. - Dużo walki, mało efektownych akcji - tak wygląda ten mecz.

11 min. - Pierwsza żółta kartka - zobaczył ją Kallstrom.

10 min. - Larsson dośrodkowuje z rzutu wolnego z lewej strony. W polu karnym pada Ibrahimovic - ale sędzia nie przerywa gry.

8 min. - Ukraińcy próbują atakować jak Hiszpanie - wymieniają między sobą wiele krótkich podań. Nie są jednak Hiszpanami - więc ostatecznie tracą piłkę.

6 min. - Woronin próbuje prostopadłym podaniem obsłużyć stojącego na 16 metrze Konopliankę, temu jednak piłka ucieka za daleko. Mogło być groźnie.

4 min. - W odpowiedzi Kallstrom próbuje przelobować Piatowa - piłka przechodzi jednak nad bramką.

3 min. - Pierwszy atak Ukraińców - piłka wędruje z prawej strony na lewą - aż wreszcie Konoplianka uderza płasko z 25 metrów. Szwedzki bramkarz nie ma jednak problemów ze złapaniem tej piłki.

1 min. - Ukraińcy grają dość głęboko cofnięci. Szwecja będzie zmuszona do ataku pozycyjnego.

0 min. - Gramy.

0 min. - Obie drużyny są już na boisku.

Piłkarskie reprezentacje Ukrainy i Szwecji nigdy nie grały ze  sobą o stawkę. Bilans po trzech spotkaniach towarzyskich jest remisowy - każda z drużyn zwyciężała raz, a raz padł remis.

Szwedzi nie mają w dorobku spektakularnych sukcesów w  mistrzostwach Starego Kontynentu. Gospodarze turnieju w 1992 roku dotarli do półfinału rozgrywek, w którym przegrali z Niemcami. Od tego czasu do finałów rozgrywek awansowali tylko trzykrotnie i wygrali w nich zaledwie dwa mecze. Na Euro 2012 piłkarze ze Skandynawii zakwalifikowali się bezpośrednio, jako najlepszy zespół z drugiego miejsca. W grupie wyprzedzili ich tylko Holendrzy, których podopieczni Erika Hamrena pokonali w ostatnim meczu 3:2. W tamtym spotkaniu nie wystąpiła gwiazda drużyny - Zlatan Ibrahimovic.

Napastnik AC Milan, jeden z najwyższych i najlepszych technicznie uczestników tegorocznych mistrzostw, trafiał do bramki rywali za każdym razem w ostatnich trzech meczach reprezentacji. Przystępuje także do  rozgrywek jako król strzelców Serie A - strzelił we włoskiej ekstraklasie 28 goli. Ibrahimovic jest niewątpliwie zmartwieniem numer jeden wszystkich rywali grupowych Szwecji. W ukraińskim zespole gra z  kolei inny świetny napastnik, także występujący przed laty w AC Milan, 35-letni Andrij Szewczenko. Choć nie ma pewności, że pojawi się w  wyjściowym składzie Ukrainy, piłkarz Dynama Kijów może postraszyć szwedzkich obrońców nie tylko nazwiskiem, ale też imponującą skutecznością - strzelił 47 goli w 108 meczach w reprezentacji. Dla  porównania, drugi w tej klasyfikacji - Serhij Rebrow - ma w dorobku tylko 15 trafień.

Reprezentacja współgospodarzy Euro 2012 niedługo przed mistrzostwami straciła wszystkich bramkarzy, którzy mieli być włączeni do składu kadry. Dwóch z nich - Oleksandr Szowkowski i Andrij Dykan - wypadło z  powodu kontuzji, a Oleksandr Rybka - za stosowanie niedozwolonych środków dopingujących. Ponadto, niedawno aż dziesięciu reprezentantów Ukrainy, w tym podstawowi gracze Anatolij Tymoszczuk i Andrij Woronin, miało problemy gastryczne. Ten pierwszy był nawet podłączany do kroplówki.