Gomez-show w Charkowie! Niemcy-Holandia 2:1

Gomez-show w Charkowie! Niemcy-Holandia 2:1

Mario Gomez (fot. EPA/LINDESY PARNABY/PAP)
Holandia, jeden z faworytów Euro, może już po drugim meczu grupowym zakończyć swoją przygodę z mistrzostwami Europy - jeśli Oranje przegrają z Niemcami ich sytuacja będzie niemal beznadziejna. Z kolei Niemcy, którzy są spragnieni tryumfu na wielkiej piłkarskiej imprezie (czekają na wielki piłkarski sukces od 1996 roku), wygrywając z Holendrami w praktyce zapewnią sobie awans do ćwierćfinału. Arjen Robben i Mario Gomez, gwiazdy Holandii i Niemiec, na co dzień grają w barwach Bayernu, ale dziś staną po przeciwnych stronach boiska. A po meczu cieszyć będzie się tylko jeden z nich. Który?

Spotkanie było od początku prowadzone w szybkim tempie. Zaciekle atakowali Holendrzy, którzy po porażce w pierwszym meczu z Danią 0:1 bardzo potrzebowali w środę zwycięstwa. W pierwszej połowie Oranje oddali jednak tylko dwa strzały w światło bramki, ponieważ podopieczni Joachima Loewa nie zamierzali dać się zepchnąć do obrony. W dziewiątej minucie Mesut Oezil trafił zza pola karnego w słupek. Kwadrans później wicemistrzowie Europy już prowadzili. Mario Gomez otrzymał podanie od Bastiana Schweinsteigera, obrócił się z piłką i w sytuacji sam na sam nie dał szans holenderskiemu bramkarzowi.

Z czasem rosła przewaga Niemców. Najpierw po główce Holgera Badstubera Maarten Stekelenburg popisał się instynktowną obroną, ale w 39 minucie był już bezradny. Ponownie Schweinsteiger świetnie zagrał do Gomeza, a napastnik Bayernu Monachium zdobył swoją trzecią bramkę w tym turnieju.

W przerwie trener Bert van Marwijk przeprowadził dwie zmiany. Boisko opuścili Mark van Bommel oraz Ibrahim Afellay, a zastąpili ich Rafael van der Vaart i Klaas-Jan Huntelaar. Roszady te długo jednak nie przynosiły efektu, bo groźniejsze sytuacje wciąż stwarzali Niemcy. Na holenderską bramkę szarżował m.in. Mats Hummels. "Pomarańczowi" przejęli inicjatywę po godzinie gry. Swoich sił próbowali Arjen Robben oraz Robin van Persie, ale Manuel Neuer za każdym razem był na posterunku. Bramkarz Bayernu Monachium skapitulował dopiero w 73 minucie - Van Persie zbiegł z piłką z lewej strony do środka boiska i pięknym strzałem z 20 metrów zdobył kontaktowego gola.

Na więcej Holendrów nie było już stać, ale mimo dwóch porażek zachowali teoretyczne szanse na awans do ćwierćfinału. Muszą jednak pokonać w niedzielę Portugalię różnicą minimum dwóch bramek i liczyć na zwycięstwo Niemców z Danią. Niemcom do wyjścia z grupy wystarczy remis w ostatnim spotkaniu.

Holandia - Niemcy 1:2 (0:2).

Bramki: 0:1 Mario Gomez (24), 0:2 Mario Gomez (38), 1:2 Robin van Persie (73).

Żółta kartka - Holandia: Nigel de Jong, Jetro Willems. Niemcy: Jerome Boateng.

Sędzia: Jonas Eriksson (Szwecja). Widzów 37 750.

Holandia: Maarten Stekelenburg - Gregory van der Wiel, John Heitinga, Joris Mathijsen, Jetro Willems - Mark van Bommel (46. Rafael van der Vaart), Nigel de Jong, Arjen Robben (83. Dirk Kuyt), Wesley Sneijder, Ibrahim Afellay (46. Klaas-Jan Huntelaar) - Robin van Persie.

Niemcy: Manuel Neuer - Jerome Boateng, Holger Badstuber, Mats Hummels, Philipp Lahm - Bastian Schweinsteiger, Sami Khedira, Thomas Mueller (90+2. Lars Bender), Mesut Oezil (81. Toni Kroos) - Lukas Podolski, Mario Gomez (72. Miroslav Klose).

Relacja Wprost.pl na żywo:

93 min. - Koniec! Tylko cud może sprawić, że Holandia zagra w ćwierćfinale!

90 min. - Zmiana w drużynie Niemiec - Bender za Muellera.

90 min. - Żółta kartka dla Jetro Williamsa za faul ma Muellerze.

89 min. - Stekelenburg spokojnie przyjmuje piłkę po podaniu obrońcy, a tymczasem jak spod ziemi wyrasta przed nim Klose. Niemiecki napastnik próbuje wepchnąć piłkę do bramki, ale myli się o centymetry.

88 min. - Niemcy urywają cenne sekundy przetrzymując piłkę w narożniku boiska - przypomina to zagrania Włodzimierza Smolarka z 1982 roku.

87 min. - Żółta kartka dla Boatenga - w meczu z Portugalią niemiecki zawodnik będzie musiał pauzować.

85 min. - Heitinga uderza z dystansu - niecelnie.

82 min. - Kuyt zastępuje Robbena - holenderski skrzydłowy znów zawiódł.

80 min. - Oezil opuszcza boisko - w jego miejsce wchodzi Toni Kroos.

79 min. - Oezil biegnie wzdłuż linii pola karnego - ale gdy decyduje się na strzał holenderscy obrońcy są już gotowi do zablokowania piłki.

77 min. - Holandia atakuje z impetem - drużyna najwyraźniej uwierzyła, że nie musi przegrać tego meczu. W polu karnym Niemiec znów pada Van Persie. Karnego jednak nie ma.

75 min. - Niemcy niczym Hiszpania - Khedira do Klose, Klose z pierwszej piłki do Oezila, a Oezil w polu karnym... robi o jeden zwód za dużo. Mogło być 3:1.

72 min. - GOOOOL dla Holandii! Van Persie! Napastnik Arsenalu wreszcie przełamał niemoc strzelecką i po indywidualnej akcji pięknym strzałem z 20 metrów pokonał Neuera.

71 min. - Gomez schodzi z boiska - na placu gry pojawia się Klose.

70 min. - Robben drybluje po prawej stronie, dostrzega po lewej stronie Sneijdera, zagrywa do niego piłkę, holenderski pomocnik potężnie uderza na bramkę. I co? I nic - bo na piłkę dosłownie rzuca się Boateng, który blokuje to uderzenie.

69 min. - W odpowiedzi niecelnie uderza Gomez - on jednak, w odróżnieniu od Robbena, miał już okazję cieszyć się z bramek na Euro.

68 min. - Robben ładnie przyjmuje piłkę w polu karnym Niemiec, ładnie składa się do strzału i bardzo niecelnie uderza.

67 min. - Niemcy czują się tak dobrze na połowie Holendrów, że prawie z niej nie schodzą.

64 min. - Van Persie pada w polu karnym Niemiec - na sędzim nie robi to jednak żadnego wrażenia.

63 min. - Jetro Willems wygrywa pojedynek z Muellerem - to warte odnotowania, bo wszystkie dotychczasowe pojedynki z niemieckim skrzydłowym przegrywał.

62 min. - Sneijder uderza z dystansu - piłka mija słupek bramki Neuera o centymetry.

61 min. - Niemcy atakują, Holendrzy się temu przyglądają - na szczęście dla Oranje Stekelenburg wyprzedza Khedirę i chwyta piłkę.

59 min. - Szczęścia próbuje aktywny w ofensywie Lahm - ale jego strzał blokują holenderscy obrońcy.

57 min. - Wreszcie groźna akcja Holandii. Robben z prawej strony zagrywa piłkę wprost na nogę van Persiego, ten uderza potężnie - ale Neuer jakimś cudem odbija tę piłkę.

56 min. - Wreszcie strzał Holendrów - futbolówka po uderzeniu Robbena przechodzi nad poprzeczką.

55 min. - Oezil zagrywa spod linii końcowej boiska piłke w holenderskie pole karne, tam jest Podolski, który jednak nie radzi sobie z przyjęciem futbolówki.

53 min. - Przykro się patrzy na to, jak Holandia bije głową w niemiecki mur.

51 min. - Indywidualna akcja Matsa Hummelsa, który biegnie z piłką przy nodze środkiem pola i decyduje się na strzał z 20 metrów. Stekelenburg odbija piłkę, odbija też dobitkę Hummelsa. Mogło być 3:0!

49 min. - Sneijder ma dużo miejsca na lewym skrzydle - dośrodkowuje więc, ale w polu karnym jest Badstuber. Holendrzy chcieliby strzelić gola - ale nie wiedzą jak.

48 min. - Pod holenderskim polem karnym pada Mario Gomez po starciu z Heitingą. Faulu jednak nie ma, a Gomez w końcu podnosi się z murawy.

47 min. - Holendrzy próbują atakować. Na próbach się kończy.

46 min. - Gramy!

46 min. - Zmiany w zespole Holandii - Huntelaar za Afellaya i Van der Vaart za Van Bommela.

45+1 min. - Koniec pierwszej połowy. Trwa dramat Holandii - wszystko wskazuje na to, że wicemistrzowie świata pożegnają się z Euro po trzech meczach.

45 min. - Szarżował Mueller, szarżuje Podolski. Holendrzy muszą uciec się do faulu. Schweinsteiger z rzutu wolnego niespodziewanie uderza zamiast dośrodkowywać. Piłka jest bliska wpadnięcia Stekelnburgowi "za kołnierz" - bramkarz Holandii koniuszkami palców przenosi ją jednak nad poprzeczką.

44 min. - Szarża Muellera prawą stroną - wyprzedza Willemsa, nie zdołał jednak wyprzedzić Mathijsena.

43 min. - Holendrzy są chyba w szoku. Wydaje się, że Gomez odebrał im całkowicie pewność siebie.

40 min. - Boateng po kontrze Niemców szuka trzeciej bramki. Nie znajdzie jej jednak strzelając kilka metrów nad poprzeczką.

37 min. - 2:0! Kolejny atak Niemców prawym skrzydłem, Schweinsteiger znów znajduje Gomeza, który wpada z prawej strony w pole karne i strzela mocno w górny róg bramki Stekelenburga. Bramkarz Holandii jest bezradny.

36 min. - Było bardzo groźnie! Badstuber wyskakuje najwyżej do wysokiej piłki i uderza głową z pięciu metrów w światło bramki. Gol? Nie - bo na miejscu jest Stekelenburg - bramkarz Holandii miał szczęście, że piłka uderzona została w środek bramki.

35 min. - Mueller pędzi prawym skrzydłem - jego rajd przerywa faul Jetro Willemsa. Rzut wolny z boku pola karnego. Może być groźnie.

34 min. - Holendrzy są bezradni wobec dobrze dysponowanych obrońców reprezentacji Niemiec.

31 min. - Gomez miał okazję, by dobić Holendrów. Mueller dośrodkowuje płasko w pole karne ale napastnik Bayernu Monachium nie sięga piłki.

29 min. - Holendrzy mają ten sam problem co w meczu z Danią - ataki wychodzą im dobrze do 20-25 metra przed bramką rywali. Potem są już bezradni.

27 min. - Gomez znów dostaje piłkę w polu karnym - ale tym razem bramki nie strzeli, bo jest na spalonym.

25 min. - Wściekli Holendrzy rzucają się do ataku. Robben uderza z dystansu - wprost w Neuera.

23 min. - 1:0! Mario Gomez! Ależ zabójczy atak Niemców. Schweinsteiger dostaje piłkę na 25 metrze i dostrzega wbiegającego w pole karne Gomeza. Pomocnik Bayernu zagrywa prostopadle, a Gomez fenomenalnie przyjmuje piłkę i strzela obok interweniującego rozpaczliwie bramkarza Holandii. Oranje w poważnych opałach!

21 min. - Niemcy już od ponad minuty przebywają na połowie Holendrów. Jak dotąd nie zdarzało się to zbyt często.

20 min. - Na razie mecz zapowiadany jako szlagier trochę zawodzi. Holendrzy atakują, Niemcy obserwują te ataki ze spokojem. Emocji w tym wszystkim bardzo mało.

17 min. - Po ataku Niemców - kontra Holendrów. Afellay znajduje się z piłką po lewej stronie pola karnego, w środku jest van Persie - ale podanie skrzydłowego Barcelony trafia w nogi niemieckich obrońców.

15 min. - Van Persie wpada w niemieckie pole karne więc... bramki nie ma. Strzału zresztą też. Jest rzut rożny.

12 min. - Oezil pada w holenderskim polu karnym. Faul był jednak wirtualny, więc sędzia nakazuje grać dalej.

10 min. - Co się dzieje z van Persiem? Robben zagrywa piłkę między niemieckich obrońców wprost do napastnika Arsenalu. Kandydat na króla strzelców Euro strzela jednak tak, aby nie sprawić problemów Neuerowi.

9 min. - Affelay płasko z boku w pole karne. Neuera tak zaskoczyć jednak nie można.

8 min. - Oezil! Piłka nieco przypadkowo trafia do pomocnika Realu Madryt a ten bez zastanowienia uderza z pierwszej piłki. Stekelenburg ma dużo szczęścia - stał akurat tam, gdzie leciała potężnie uderzona piłka.

6 min. - Van Persie wciąż bez gola! Van Bommel z połowy boiska zagrywa wysoką piłkę w pole karne do van Persiego. Futbolówka spada na nogę napastnika Arsenalu, a ten z 10 metrów... strzela wprost w Neuera.

4 min. - Niemcy próbują kontratakować - Schweinsteiger szuka podaniem Khediry, ale piłka go nie znajduje.

3 min. - Grę na razie kontrolują Holendrzy.

1 min. - Sneijder prostopadle do van Persiego, van Persie do Sneijdera, Sneijder znów do van Persiego, van Persie się przewraca. Koniec ataku Holendrów.

0 min. - Gramy! Pierwszą połowę rozpoczęli Holendrzy.

0 min. - Zawodnicy obu drużyn są już na murawie. W składzie Holendrów jedna zmiana w porównaniu z meczem z Danią - Vlaara zastąpił Mathijsen.

Składy:

Holandia: Maarten Stekelenburg - Gregory van der Wiel, John Heitinga, Joris Mathijsen, Jetro Willems - Mark van Bommel, Nigel de Jong - Arjen Robben, Wesley Sneijder, Ibrahim Afellay - Robin van Persie.

Niemcy: Manuel Neuer - Jerome Boateng, Holger Badstuber, Mats Hummels, Philipp Lahm - Bastian Schweinsteiger, Sami Khedira - Thomas Mueller, Mesut Oezil, Lukas Podolski - Mario Gomez.

Przed meczem:

Mecze między tymi zespołami zawsze były kwestią honoru dla sąsiadujących państw. W Mistrzostwach Europy obie drużyny spotkały się dotychczas czterokrotnie - dwa razy lepsza była Holandia, raz wygrali Niemcy, a raz padł remis. W każdym z tych meczów obie reprezentacje zdobywały przynajmniej jedną bramkę.

"Pomarańczowi" stworzyli sobie w spotkaniu z Duńczykami wiele sytuacji podbramkowych, ale zawiodła skuteczność. Ani król strzelców angielskiej ekstraklasy Robin van Persie, ani gwiazda Bayernu Monachium Arjen Robben nie zdołali pokonać duńskiego bramkarza Stephana Andersena, który zastępuje nieobecnego na Euro 2012 Thomasa Soerensena. Z kolei Niemcy w swoim pierwszym meczu wygrali co prawda z Portugalczykami 1:0, ale - jak przyznał zdobywca gola Mario Gomez - mieli trochę szczęścia. Piłka dośrodkowana z prawego skrzydła odbiła się od jednego obrońców i trafiła prosto na jego głowę.