Świetny mecz mistrzów Europy. Hiszpania 4:0 Irlandia

Tak Torres zdobył swojego pierwszego gola podczas Euro 2012 (fot. PAP/EPA/OLIVER WEIKEN)
Hiszpanie nie pozostawili Irlandczykom żadnych złudzeń i pewnie wygrali 4:0 w czwartym spotkaniu grupy C. Dwie bramki dla aktualnych mistrzów Europy zdobył Fernando Torres, a po jednej dołożyli David Silva i Cesc Fabregas. Dzięki wygranej Hiszpania z dorobkiem czterech punktów awansowała na pierwsze miejsce w swojej grupie, a Irlandia jest pierwszą drużyną, która odpada z Euro 2012.
Mecz rozpoczął się od zdecydowanych ataków Hiszpanów. Efekt przyniósł już pierwszy z nich: w czwartej minucie zamieszanie w polu karnym Irlandczyków wykorzystał Torres. Dunne poślizgnął przy odbiorze piłki, zabrał się z nią za to napastnik Chelsea Londyn i pewnym strzałem na krótki słupek otworzył wynik spotkania. Warunki na boisku tego wieczoru wybitnie odpowiadały mistrzom świata - w Gdańsku padał deszcz, a mokra murawa była idealna do szybkiej gry z dużą ilością podań. Jednak w pierwszej połowie Hiszpanie, choć zdecydowanie przeważali, nie potrafili zdobyć drugiej bramki. Zawodnicy La Furia Roja oddawali mnóstwo strzałów, ale na posterunku był bramkarz reprezentacji Irlandii, Shay Given.

Walka w pierwszej połowie o niestracenie drugiej bramki kosztowała zawodników z zielonej wyspy mnóstwo energii. Było to bardzo widoczne w drugiej odsłonie spotkania, która była popisem gry tylko jednej drużyny. Już w 49. minucie było 2:0. Zaczęło się od uderzenia Iniesty, które Given odbił pod nogi stojącego na dziesiątym metrze Silvy. Zawodnik balansem ciała oszukał... trzech obrońców Irlandii i delikatnym uderzeniem - słabszym od wielu podań - trafił do siatki tuż przy lewym słupku. Given wyciągnął się jak struna, ale dotknął piłki tylko koniuszkami palców. Mistrzowie Europy szukali trzeciej bramki: w 55. minucie z 10 metrów strzelał Xavi, ale genialną paradą popisał się Shay Given. W 70. minucie Given nie miał już jednak szans, a drugą bramkę w turnieju zdobył Fernando Torres. Napastnik wykorzystał zagranie ze środka boiska na wolne pole i sam na sam pewnym strzałem w prawy róg bramki pokonał bramkarza. Cztery minuty później Torres zszedł z boiska - zastąpił go strzelec jedynej bramki Hiszpanów w pierwszym spotkaniu, Cesc Fabregas. Zawodnik Blaugrany szybko odwdzięczył się za zaufanie: w 84. minucie zbiegł w prawo do dośrodkowania po ziemi z rzutu rożnego, minął obrońcę i mocno uderzył z ostrego kąta. Piłka odbiła się od dalszego słupka i wpadła do siatki.

Hiszpania zasłużenie wygrała z Irlandią 4:0. Irlandczycy, choć walczyli do ostatniej minuty, byli w tym spotkaniu tylko tłem dla szalejących mistrzów świata i Europy. Starania Irlandczyków docenili kibice, którzy pod koniec spotkania w podziękowaniu dla nich zaczęli śpiewać. Drużynie Trapattoniego zostało na Euro 2012 jeszcze jedno spotkanie - z Włochami. Hiszpanie natomiast mają cztery punkty - tyle co Chorwaci - i to właśnie z nimi w ostatnim spotkaniu grupowym zagrają o pierwsze miejsce w tabeli grupy C.

Zapis naszej relacji:

93 min. Koniec meczu. Hiszpania zasłużenie wygrywa. A kibice z Irlandii wciąż śpiewają.

89 min. Kibice z Irlandii śpiewają w podziękowaniu dla swoich piłkarzy. Irlandczycy nie mieli takich umiejętności, jak ich przeciwnik, ale nikt nie powie, że nie walczyli.

86 min. Beztroska Tiki-taka Hiszpanów i Pique w ataku. Na boisku i trybunach zaczyna się fiesta.

84 min. St. Ledger ostro fauluje Silvę - żółta kartka.

83 min. GOOL! FABREGAS! Ale bomba! Napastnik zbiegł do dośrodkowania po ziemi z rzutu rożnego, minął obrońcę i uderzył z ostrego kąta. Piłka odbiła się od dalszego słupka i wpadła do siatki. Cztery zero.

80 min. Zmiany. Iniesta opuszcza boisko, a zmienia go Santi Cazorla. Paul Green wchodzi z kolei za Glenna Whelana.

78 min. Xavi strzela z rzutu wolnego. 30 metrów to całkiem daleko - piłka szybuje ponad bramką.

77 min.Zmiana: Damien Duff schodzi, a na boisku pojawia się James Mcclean.

76 min. Ostre wejście Martineza - sędzia bez wahania sięga po żółtą kartkę.

75 min. Keane blisko bramki!Casillas jednak odbił jego uderzenie na dalszy słupek. Publiczność z Hiszpanii skanduje nazwisko swojego bramkarza.

74 min. Torres hat-tricka dzisiaj nie strzeli - zmienia go Cesc Fabregas.

70 min. GOOOL! TORRES! Czyżby odblokował się?! Przejęcie piłki w środku pola i zagranie do Torresa, który nie miał problemu z pokonaniem Givena sam na sam. Pewne uderzenie w prawy róg bramki.

67 min. Szansa Irlandczyków: dośrodkowywał McGeady, a Casillas zderzył się z Ramosem. Piłka wyleciała za boisko.

65 min.Javi Martinez zmienia Xabiego Alonso.

62 min.Zamieszanie w polu karnym Irlandii. Torres próbował strzelić piętą, ale jego uderzenie zostało zablokowane. Piłka spadła pod nogi Busquetsa, który oddał techniczny strzał - obok bramki.

61 min. Jedna z nielicznych akcji Irlandczyków: McGeady dośrodkował do Waltersa, ale piłkę przejął Casillas. Walters za to wpadł do bramki.

58 min. Torres sam na sam z Givenem - sędzia odgwizdał jednak spalonego.

55 min.Kapitalna parada Givena! To chyba na razie najlepsza obrona Euro 2012. Bramkarz efektownie odbił uderzenie Xaviego z lewy słupek z dziesięciu metrów.

54 min.Żółta kartka dla Alonso za przerwanie kontrataku.

49 min. GOOOL! SILVA! Co za umiejętności techniczne! Najpierw uderzał Iniesta, a Given odbił piłkę pod nogi stojącego na dziesiątym metrze Silvy. Zawodnik balansem ciała oszukał... trzech obrońców Irlandii i delikatnym uderzeniem - słabszym od wielu podań - trafił do siatki tuż przy lewym słupku. Given wyciągnął się do piłki ale nie dał rady.

48 min. Arbeloa blisko zdobycia bramki! Zaczęło się od świetnego rozegrania Xaviego: pomocnik z lewej strony boiska zagrał na prawą stronę pola karnego, gdzie wbiegał właśnie Arbeloa. Obrońca uderzył, a Given odbił piłkę z powrotem do niego. Arbeloa jednak zamiast od razu dobijać przyjął futbolówkę, a po chwili ją stracił.

46 min. Gramy.
Walters zmienia Coxa.

II połowa:

45+2 min. Świetny strzał Iniesty - Given przenosi jednak piłkę ponad poprzeczką. Koniec pierwszej połowy.

45+1 min. Żółta kartka dla Whelana za faul taktyczny na Silvie.

44 min. Given w opałach - najpierw strzela Arbeloa, ale golkiper Irlandczyków paruje to uderzenie. Po chwili dobitka Xaviego - na szczęście Givena - odbija się od obrońców.

42 min. Strzał Xaviego z linii pola karnego po zagraniu Silvy. Techniczne uderzenie sprawiło mnóstwo kłopotów Givenowi, który obronił - ale na raty.

40 min. Ramos wykłada piłkę Torresowi na wolne pole. Hiszpan zdążył przed Givenem, ale stojąc na linii końcowej boiska musiał podawać. Zrobił to bardzo niecelnie.

36 min. Robbie Keane ogląda żółty kartonik - za faul, nie dyskusję z sędzią.

35 min. W Andrewsa wpada... arbiter, który gdyby nie to, że jest w myśl przepisów powietrzem, powinien odgwizdać własny faul. Piłkę przejmują Hiszpanie i wyprowadzają groźny kontratak. Robbie Keane jest wściekły na sędziego.

32 min. Torres fauluje w polu karnym. Na trybunach słychać gromkie... Polska biało-czerwoni.

31 min. Okres spokojniejszej gry Hiszpanów. Irlandczycy wciąż są tylko tłem. Szkoda - widowisko na tym traci.

26 min. Rzut rożny dla Hiszpanów. Pique gubi krycie i uderza głową - bardzo niecelnie.

25 min. Jordi Alba przejmuje piłkę przed polem karnym, zbiega do lewej i dośrodkowuje do Silvy, który uderza głową tuż ponad poprzeczką.

22 min. Iniesta po indywidualnej akcji strzela sprzed pola karnego - tak mniej więcej z pozycji Błaszczykowskiego z meczu z Rosją. Given wybija piłkę.

18 min. Świetna kontra Warda i Duffa - po zagraniu tego ostatniego do Keane'a piłka ląduje jednak w rękach golkipera Hiszpanów.

16 min. W akcji ofensywnej... Gerard Pique. Niesamowita wymienność pozycji. Jego strzał zza pola karnego nie sprawił jednak kłopotów Givenowi.

14 min. Hiszpanie grają typową dla FC Barcelony Tiki-takę - wymieniają między sobą dziesiątki podań. Mokre boisko im bardzo służy. Niekoniecznie sędziemu, który ślizga się na murawie i przewraca.

12 min. Silva przedziera się w polu karnym pomiędzy obrońcami Irlandii i zagrywa do Torresa - ten jednak był na spalonym.

9 min. Andrews strzela z 20 metrów - piłka po rykoszecie przelatuje ponad poprzeczką.

8 min. Kolejna szansa Torresa! Wrzutka w pole karne, zgranie głową do Torresa i strzał napastnika - jednak tuż obok bramki.

4 min. GOOOL! TORRES! Czwarta minuta meczu! Zamieszanie w polu karnym Irlandczyków: Dunne poślizgnął przy odbiorze piłki, zabrał się z nią za to Torres i pewnym strzałem na krótki słupek otworzył wynik spotkania!

2 min. Pierwszy strzał w meczu należy do Simona Coxa - Casillas ratował się wybiciem piłki.

1 min. Gramy!

0 min. Polewania trawy w Gdańsku nie było - spadł deszcz.

Składy:

Irlandia: Shay Given - John O'Shea, Sean St Ledger, Richard Dunne, Stephen Ward - Damien Duff, Glenn Whelan (80. Paul Green), Keith Andrews, Aiden McGeady - Robbie Keane, Simon Cox (45. Jonathan Walters)

Hiszpania: Iker Casillas - Álvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Gerard Piqué, Jordi Alba - Xavi, Sergio Busquets, Xabi Alonso (65. Javi Martinez) - David Silva, Fernando Torres (74. Cesc Fabregas), Andrés Iniesta (80. Santi Cazorla)

Przed meczem:

Irlandia w swoim pierwszym spotkaniu podczas Euro 2012 przegrała z Chorwacją 1:3. Zawodnicy z zielonej wyspy grali ambitnie, ale umiejętności były jednak po stronie bałkańskiej drużyny. Piłkarze Giovanniego Trapattoniego nie grzeszą też - zwłaszcza w porównaniu do swojego dzisiejszego przeciwnika - techniką. Irlandczycy grają futbol siłowy, opierają się na obronie, a typowy atak to długie podanie pod pole karne przeciwnika.

Hiszpanie wolą futbol całkowicie odmienny - opierają swoją grę na setkach podań. Krytycy La Furia Roja twierdzą, że Hiszpanie nie strzelają, tylko próbują z piłką dosłownie wjechać do bramki. W zremisowanym meczu z Włochami (1:1) zawodnicy del Bosque mieli z tym jednak poważny kłopot - włoska reprezentacja nie zgodziła się na zroszenie trawy przed meczem. Hiszpańskie media rozpętały z tego powodu prawdziwą burzę - krytykowano przygotowanie murawy na PGE Arenie. Na suchej trawie piłka nie toczy się tak szybko jak na mokrej, a to bardzo przeszkadza Hiszpanom w grze. Tym razem piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego, jeżeli nie wygrają, nie będą mogli zgonić wszystkiego na trawę - trener Irlandczyków, Giovanni Trapattoni, zgodził się na zroszenie murawy przed meczem i w trakcie przerwy.

Nie znaczy to jednak, że Irlandczycy spotkanie spisują na straty - wiedzą, że to mecz ostatniej szansy dla nich i zrobią wszystko, aby utrudnić Hiszpanom objęcie pierwszego miejsca w grupie - Włosi swojej okazji nie wykorzystali i zremisowali z Chorwacją 1:1.