Anglia wygrywa, Szwedzi poza turniejem! Szalony mecz w Kijowie

Anglia wygrywa, Szwedzi poza turniejem! Szalony mecz w Kijowie

Andy Carroll zdobywa bramkę (fot. PAP/EPA/KERIM OKTEN)
Reprezentacja Anglii po emocjonującym spotkaniu pokonała Szwecję 3:2. Bramki dla Synów Albionu zdobyli Andy Carroll, Theo Walcott i Danny Welbeck. Bramkę dla Szwedów zdobył Olaf Mellberg. Drugi gol dla szwedzkiej drużyny wpadł po samobóju Glena Johnsona. Dzięki wygranej Anglicy zrównują się z Francją na pierwszym miejscu grupy D. Obie reprezentacje mają po cztery punkty. Porażka Szwedów oznacza, ze Zlatan Ibrahimovic i jego koledzy mogą powoli pakować walizki.
Nudy w pierwszej połowie i niewyobrażalne emocje w drugiej odsłonie spotkania - tak w jednym zdaniu można podsumować mecz pomiędzy Anglią i Szwecją. Początek spotkania to ostrożna gra obu drużyn. Pierwszy strzał padł dopiero w siódmej minucie. Uderzał Parker, a Isaksson musiał ratować się wybiciem piłki. Od tego momentu przewaga Anglików zaczęła się coraz wyraźniej zaznaczać. Jej dowodem był gol Andy'ego Carrolla zdobyty w 27. minucie meczu. Rosły napastnik dostał świetne dośrodkowanie od Gerrarda i pewnym uderzeniem głową bez problemu pokonał szwedzkiego bramkarza. Szwedzi próbowali odpowiedzieć, ale nie potrafili znaleźć sposobu na świetnie dysponowaną w pierwszej połowie obronę Anglików. Do przerwy wynik nie uległ zmianie.

W drugiej połowie Szwedzi odważniej zaatakowali - ta taktyka opłaciła się, ponieważ udało im się wyrównać już w 49. minucie meczu. Najpierw z rzutu wolnego uderzył Ibrahimović - jego strzał odbił się od muru. Po chwili napastnik spróbował dobitki, a piłka po rykoszecie spadła pod nogi Mellberga, który wpakował ją do siatki. Z linii bramkowej futbolówkę próbował jeszcze wybić Glen Johnson, ale po jego wybiciu piłka i tak wpadła do bramki - odbiła się od słupka. Na dodatek, to właśnie jemu przyznano tego gola - Szwedzi wyrównali więc po samobójczym trafieniu. Dziesięć minut później zawodnicy ze Skandynawii już prowadzili: Mellberg wykorzystał dośrodkowanie z rzutu wolnego i świetnym strzałem pokonał bramkarza. Piłka wpadła do bramki po koźle, obok kompletnie zaskoczonego Harta. Tym razem gol został przyznany Mellbergowi. Szwedzi kontynuowali swoje natarcie, ale następną bramkę zdobyli ich przeciwnicy. W 64. minucie wybita po rzucie rożnym piłka spadła pod nogi Walcotta, który popisał się fenomenalnym uderzeniem pod poprzeczką i pokonał zasłoniętego Isakssona. W 78. minucie - po części za sprawą Walcotta - Szwedów pogrążył Danny Welbeck, który zdobył jedną z piękniejszych bramek turnieju. Napastnik wykorzystał dośrodkowanie od Walcotta z prawej strony pola karnego i po efektownym obrocie zdobył bramkę piętą - tyłem do bramki! Szwedzi napierali, ale do końca meczu już nie wyrównali.

Wygrana ucieszyła zwłaszcza Wayne'a Rooneya - dzięki zwycięskiemu uderzeniu jego klubowego kolegi gwiazda angielskiej ligi będzie miała po co zagrać w trzecim grupowym meczu - z Ukrainą. Wygrana oznacza również, że Anglicy wskakują na pierwsze miejsce w grupie D - ex aequo z Francją. Szwedom, choć grali dzielnie, pozostało już tylko pakowanie walizek po ostatnim meczu z Francją.

94 min. KONIEC! Szwecja poza turniejem! Anglia ma 4 punkty i zrównuje się w grupie z Francją.

92 min. Błyskawiczna kontra Anglików: Walcott dośrodkował do Gerrarda, a ten z woleja trafił prosto w Isakssona.

90 min. Mecz potrwa 4 minuty dłużej. Szwedzi wciąż wierzą.

89 min. Zmiana w drużynie Synów Albionu: schodzi Welbeck, a na boisko wbiega Alex Oxlade-Chamberlain.

87 min. Rzut wolny, czyli szansa dla Szwedów. Tym razem gola nie było.

85 min. Szwedzi napierają. Anglicy w głębokiej defensywie.

81 min. Kolejna ofensywna zmiana w drużynie szwedzkiej: Christian Wilhelmsson wchodzi za Elma.

80 min. Zmiana: Markus Rosenberg wchodzi na boisko. Schodzi Elmander.

78 min. GOOL! DANNY WELBECK! NIESAMOWITE! Czy to gol turnieju?! Walcott z prawej strony pola karnego dośrodkował do Welbecka, a napastnik Czerwonych Diabłów po efektownym obrocie zdobył bramkę piętą - tyłem do bramki!

76 min. Ale bomba Ibrahimovicia! Joe Hart z ledwością wybił piłkę na rzut rożny po efektownej paradzie.

75 min. Ależ przestrzelił Kallstroem! Olsson poszedł na przebój lewą stroną boiska, minął dwóch obrońców i dośrodkował na dziesiąty metr do Kallstroema - ten jednak uderzył tuż ponad poprzeczką.

74 min. Ashley Young uderza z rzutu wolnego - piłka leci ponad bramką.

72 min. Żółta kartka dla Olssona.

70 min. Carroll z dystansu - ponad poprzeczką.

69 min. Ibrahimoviciowi udzielają się emocje spotkania - walczy jak gladiator. Utrzymanie piłki i odepchnięcie dwóch obrońców to dla niego nic.

65 min. Mikael Lustig zmienia kontuzjowanego Granqvista.

64 min. GOOOL! THEO WALCOTT! CO ZA ZMIANA! Genialny strzał! Piłka zostaje wybita po rzucie rożnym, a sprzed pola karnego Walcott uderza tuż pod poprzeczką zasłoniętego Isakssona!

63 min. Co za parada Isakssona! Johnson dośrodkowuje, a Terry strzela głową z pięciu metrów! Doskonała obrona szwedzkiego bramkarza.

63 min. Mellberg oprócz dwóch bramek zdobywa dzisiaj też żółtą kartkę.

61 min. Już mogło być 3:1 - Ibrahimović po długim rajdzie nie zdołał oddać strzału.Theo Walcott zmienia Jamesa Milnera.

59 min. GOOL! NIEBYWAŁE! ZNOWU MELLBERG! Dośrodkowanie z rzutu wolnego i świetny strzał głową stopera. Piłka po koźle wpada do bramki obok zaskoczonego Harta!

58 min. Żółta kartka dla Milnera za faul taktyczny.

56 min. Genialna piłka od Kallstroema na wolne pole do Elma - prostopadłe zagranie przeleciało pomiędzy obrońcami Anglii. Ostatecznie udało się im ją wybić.

53 min. Anglicy próbują odpowiedzieć - po rozegraniu przed polem karnym uderzał Gerrard. Jego strzał został zablokowany.

49 min. GOOOOL! MELLBERG! Co za szczęście Szwedów! Najpierw z rzutu wolnego uderzył Ibrahimović - jego strzał odbił się od muru. Po chwili napastnik dobił - piłka po rykoszecie spadła pod nogi Mellberga, który wpakował ją do siatki. Z linii bramkowej futbolówkę próbował jeszcze wybić Glen Johnson, ale po jego wybiciu piłka i tak wpadła do bramki - odbiła się od słupka.

48 min. Szwedzi w drugiej połowie atakują bardziej żywiołowo. Ich dośrodkowania zatrzymują się jednak na obronie Anglików.

46 min. Sędzia wznawia grę w drugiej połowie.

II połowa:

45+1 min. Koniec pierwszej połowy. Do Kijowa wracamy za kwadrans.

45 min. Pierwszy rzut rożny w spotkaniu - Gerrard zagrywa wysoko, ale Carroll przegrywa walkę w powietrzu. Pierwsza połowa potrwa o minutę dłużej.

42 min. Milner wciąż szuka Carrolla - tym razem jego dośrodkowanie przelatuje i nad napastnikiem, i nad bramką.

41 min. Elmander ruszył do zagrania na wolne pole - Hart był jednak minimalnie szybszy.

39 min. Szwedzi w natarciu - Ibra zgrywa piłkę piętą w polu karnym Anglików, ale piłka nie dociera do adresata. Zamiast tego obrońcy wykopują ją jak najdalej tylko mogą.

36 min. Ashley Cole zagrywa do Ashleya Younga na wolne pole. Anglik chce zdobyć bramkę, ale trafia w boczną siatkę.

33 min. Szwedzi popędzili do kontry we czterech - po raz pierwszy w meczu. Cóż z tego, skoro Ibrahimović postanowił sam zakończyć akcję. Piłka po rykoszecie ląduje w rękawicach Joe Harta.

30 min. Szwedzi bez pomysłu na odpowiedź. Wymieniają piłkę w środku pola bądź nawet na własnej połowie.

27 min. Posiadanie piłki - 57% na korzyść Anglików. To widać.

23 min. GOOL! ANDY CARROL! Doskonałe uderzenie głową! Napastnik dostał świetne dośrodkowanie z głębi pola od Gerrarda i pewnie uderzył do bramki Isakssona. Piłkarz zrobił użytek ze swoich 191 centymetrów wzrostu.

20 min. Mocny strzał Ibrahimovicia z dystansu. Piłka leciała po ziemi w okolice lewego słupka, ale Hart ją zatrzymał.

18 min. Ibrahimović przejmuje piłkę w środku pola i rusza z kontratakiem. Po chwili dostrzega, że jest osamotniony i zatrzymuje się. W końcu niecelnie podaje.

15 min. Milner ma ochotę na grę - wciąż bierze udział w akcjach ofensywnych. Teraz dośrodkował do Welbecka, który uderzył głową na dalszy słupek. Piłka minęła bramkę w nieznacznej odległości.

14 min. Wreszcie dłuższa wymiana piłki przez Szwedów na połowie przeciwnika. Niestety, nie mają oni pomysłu na zbliżenie się do bramki Harta.

11 min. Larsson strzela z ponad 30 metrów - bardzo mocno i prosto w Harta.

8 min. Dośrodkowanie Milnera - Welbeck nie wygrywa jednak pojedynku w powietrzu. Anglicy nacierają.

7 min. Parker! Fenomenalne uderzenie z dystansu. Isaksson popisał się - na szczęście dla Szwedów - doskonałą interwencją.

6 min. Długa wymiana piłki w wykonaniu Anglików. Szwedzi są jednak bardzo dokładni w obronie i odpychają atakujących przeciwników od własnej bramki. W meczu nie padł jeszcze żaden strzał.

3 min. Spokojny początek meczu w wykonaniu obu drużyn.

1 min. Zaczynamy.

Mecz został przełożony na godzinę 21:00.

Składy:

Szwecja:
Andreas Isaksson - Andreas Granqvist, Olof Mellberg, Jonas Olsson, Martin Olsson - Anders Svensson, Kim Kallstroem, Sebastian Larsson, Rasmus Elm - Johan Elmander, Zlatan Ibrahimovic

Anglia:
Joe Hart - Glen Johnson, John Terry, Joleon Lescott, Ashley Cole - James Milner, Steven Gerrard, Scott Parker, Ashley Young - Danny Welbeck, Andy Carroll

Przed meczem:

Teoretycznie, faworytami spotkania są Anglicy. Jeżeli jednak zawierzymy statystykom to okaże się, że Synowie Albionu... nie mają najmniejszych szans. Drużyna prowadzona obecnie przez Roya Hodgsona od lat cierpi na kompleks Szwedów - w 22 spotkaniach z nimi górą Anglicy byli tylko siedem razy. Na dodatek, żadne z tych spotkań nie było szczególnie istotne - o punkty Anglia ze Szwecją nie wygrała... nigdy. "Trzy Lwy" mają jeszcze jeden problem - wciąż nie może grać Wayne Rooney. Napastnik Manchesteru United nadal pauzuje za bezmyślny faul w meczu z Czarnogórą. Na boisku będzie się mógł pojawić dopiero podczas meczu z Ukraińcami.

Nastroje w obozie szwedzkim są bardzo złe - piłkarze wiedzą, że jeżeli dzisiaj nie wygrają, będą mogli się powoli pakować. Szwedzi przegrali z Ukrainą 1:2 w złym stylu, a po meczu trener Erik Hamrén nazwał swoich zawodników "tchórzami". Równie zły co trener był Zlatan Ibrahimović. Gwiazdor AC Milanu narzekał na minimalne wsparcie od kolegów z drużyny, którzy woleli go obsługiwać długimi podaniami i nie zapędzać się pod bramkę Piatowa. Jakby tego było mało, wokół szwedzkiej reprezentacji wybuch w ostatnich dniach skandal: piłkarze podczas treningu ćwiczyli celność swoich uderzeń strzelając w... nagie pośladki rezerwowego bramkarza Johana Wilanda.

Czy Szwedzi będą w stanie wznieść się na wyżyny swoich umiejętności i pokonać osłabionych brakiem Rooneya i kontuzjami Anglików? Tylko zwycięstwo pozwoli im zachować realne szanse na awans. Na ich nieszczęście, we właściwie takiej samej sytuacji są Anglicy. Będziemy więc świadkami wyjątkowo zaciętego spotkania.