Chorwacja żegna się z Euro po pięknej walce. Hiszpania-Chorwacja 1:0

Chorwacja żegna się z Euro po pięknej walce. Hiszpania-Chorwacja 1:0

Hiszpania czy Chorwacja? A może obie te drużyny zagrają w ćwierćfinale? (fot. EPA/BARTLOMIEJ ZBOROWSKI/PAP)
Obu drużynom awans do ćwierćfinału dałby remis 2:2 lub wyższy. Zarówno Chorwaci jak i Hiszpanie podkreślali jednak, że o żadnym układzie nie ma mowy. Słowa dotrzymali, a spotkanie długo wyglądało tak, jakby to rezultat bezbramkowy był dla obu drużyn wymarzonym rozstrzygnięciem.

W pierwszej połowie na boisku nic ciekawego się nie działo. Zdecydowaną przewagę w posiadaniu piłki mieli piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego, jednak sprawnie rozgrywali akcje tylko do chorwackiego pola karnego. Serca kibiców mocniej zabiły dopiero w 59 minucie. Zewnętrzną częścią stopy Luka Modric idealnie dośrodkował na głowę Ivana Rakitica - strzał pomocnika Sevilli doskonale obronił jednak Iker Casillas.

W równolegle rozgrywanym spotkaniu Włosi wygrywali z Irlandią. To oznaczało, że w tym momencie piłkarze Slavena Bilica żegnali się z turniejem. Chorwacki szkoleniowiec zaczął wzmacniać siłę uderzenia swojej drużyny. Na boisko wprowadził dwóch napastników - Nikicę Jelavica oraz Eduardo, a boisko opuścił m.in. obrońca Domagoj Vida. Roszady nie przyniosły jednak efektu, a w końcówce to Hiszpanie zdobyli bramkę. Cesc Fabregas zagrał ponad głowami obrońców do Andresa Iniesty. Pomocnik Barcelony odegrał do Jesusa Navasa, a ten wpakował piłkę do pustej bramki.

Grupę C z siedmioma punktami wygrali Hiszpanie, z drugiego miejsca do ćwierćfinału awansowali Włosi. Swoich rywali poznają we wtorek. Mogą nimi być zespoły Francji, Anglii lub Ukrainy.

Chorwacja - Hiszpania 0:1 (0:0).

Bramki: 0:1 Jesus Navas (88).

Żółta kartka - Chorwacja: Vedran Corluka, Darijo Srna, Ivan Strinic, Nikica Jelavic, Mario Mandzukic, Ivan Rakitic.

Sędzia: Wolfgang Stark (Niemcy). Widzów 39 076.

Chorwacja: Stipe Pletikosa - Domagoj Vida (66. Nikica Jelavic), Vedran Corluka, Gordon Schildenfeld, Ivan Strinic - Ivan Rakitic, Ognjen Vukojevic (81. Eduardo), Darijo Srna, Luka Modric, Danijel Pranjic (66. Ivan Perisic) - Mario Mandzukic.

Hiszpania: Iker Casillas - Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Gerard Pique, Jordi Alba - Xavi Hernandez (89. Alvaro Negredo), Sergio Busquets, Xabi Alonso - David Silva (73. Cesc Fabregas), Fernando Torres (61. Jesus Navas), Andres Iniesta.

Relacja Wprost.pl na żywo:

94 min. - KONIEC! Chorwacja wraca do domu. Hiszpania wygrywa grupę C!

93 min. - Nawet Pletikosa pobiegł w pole karne Hiszpanii, ale po dośrodkowaniu z rzutu rożnego sędzia przerywa grę po faulu Srny.

90 min. - Negredo szarżuje lewą stroną, wbiega w pole karne, ale zamiast wycofać piłkę do któregoś z kolegów robi wszystko, by futbolówkę wybili chorwaccy obrońcy.

89 min. - Żółta kartka dla Jelavicia za zagranie ręką.

88 min. - Xavi schodzi z boiska - na placu gry pojawia się Negredo.

87 min. - Koniec marzeń Chorwacji o ćwierćfinale! Chorwaci popełniają błąd w obronie Fabregas zagrywa prostopadłą piłkę do Iniesty, a ten znajduje się sam przed Pletikosą, a obok siebie ma jeszcze Navasa. Iniesta spokojnie podaje do kolegi - a Navas wbija piłkę do pustej bramki! 1:0 dla Hiszpanii!

84 min. - Hiszpanie uparli się, by strzelić bramkę niemal z linii końcowej. Tym razem z bardzo ostrego kąta uderzał Navas - ale Pletikosa znów nie popełnił błędu.

83 min. - Iniesta mógł pozbawić Chorwatów złudzeń - wpadł w pole karne z lewej strony i z ostrego kąta mocno uderzył na bramkę Pletikosy. Chorwacki piłkarz odbił piłkę na rzut rożny.

80 min. - Bilić wpuszcza kolejnego napastnika - Eduardo zastępuje Vukojevicia.

79 min. - Hiszpanie wychodzą z kontrą 5 na 3, ale Busquets, który w tej akcji gra środkowego napastnika - środkowym napastnikiem w rzeczywistości nie jest i pozwala, by obrońca wybił mu piłkę spod nóg.

78 min. - Mandzukic z lewej strony przerzuca piłkę do Perisicia - a ten uderza z pierwszej piłki, jednak trafia wprost w Casillasa.

76 min. - Fabregas dostaje piłkę na 10 metrze. I decyduje się na zwód. I jeszcze jeden. I czeka. W końcu Chorwaci odbierają mu piłkę.

73 min. - Hiszpanie pod bramką Chorwacji są w stanie wywalczać jedynie kolejne rzuty rożne, z których niewiele wynika.

72 min. - Aktywny w tym meczu Silva, który jednak w drugiej połowie był zdecydowanie mniej widoczny niż w pierwszej, schodzi z boiska. Na placu gry pojawia się Fabregas.

70 min. - Rezerwowi mogli przechylić szalę zwycięstwa na stronę Chorwacji - Perisić dośrodkowuje, w polu karnym jest Jelavic, ale są też hiszpańscy obrońcy.

67 min. - Po kolejnym ładnym podaniu Iniesty Busquets zagrywa piłkę płasko na krótki słupek - ale tam jest już Schildenfeld. Dobry mecz chorwackiego stopera.

66 min. - Navas dobiega do końcowej linii, dośrodkowuje i wywalcza rzut rożny.

64 min. - Bilić stawia na atak - za Vidę wchodzi Jelavic, a Perisić pojawia się na boisku za Pranjicia.

61 min. - Hiszpanie zaczynają grać nieco nerwowo - gdyby Chorwaci strzelili bramkę wówczas Hiszpania może odpaść z Euro!

60 min. - Torres schodzi z boiska - na placu gry pojawia się Navas.

58 min. - Modric wychodzi z szybką kontrą prawą stroną, pięknie dośrodkowuje na głowę Rakiticia, ten uderza głową bardzo nieprzyjemnie - ale Casillas fantastyczną paradą ratuje Hiszpanię przed utratą bramki!

57 min. - Wrzutka jest - ale trafia na głowę Xabiego Alonso.

56 min. - Mandzukic przeprowadza samotny kontratak - i wywalcza rzut wolny z lewej strony pola karnego. Dobre miejsce do wrzutki.

54 min. - Chorwaci na ładnych parę minut przenieśli grę na połowę Hiszpanów.

53 min. - Strinic schodzi w kierunku pola karnego Hiszpanii z lewej strony i szuka w środku Mandzukicia - zagrywa jednak za plecy chorwackiego napastnika.

51 min. - Iniesta zagrywa prostopadle do Torresa, który znalazłby się w sytuacji sam na sam z Pletikosą - gdyby nie to, że podanie było zbyt mocne.

48 min. - Strinic przy linii końcowej - dośrodkowanie blokuje jednak w ostatniej chwili Silva.

47 min. - Chorwaci starają się odebrać piłkę hiszpańskim obrońcom agresywnym pressingiem. Kończy się jednak na bieganiu Chorwatów między podającymi sobie piłkę Hiszpanami.

46 min. - Gramy!

45 min. - Do przerwy 0:0.

44 min. - Kolejna akcja Silvy prawą stroną - i kolejny rzut rożny dla Hiszpanii.

43 min. - Żółta kartka dla Srny.

41 min. - Chorwacja zepchnięta do głębokiej obrony. Pachnie bramką dla Hiszpanii.

40 min. - Torres miał szansę znaleźć się w dogodnej sytuacji, ale z szansy nie skorzystał, bo źle przyjął piłkę.

38 min. - Mandzukic dośrodkowuje piłkę z prawej strony hiszpańskiego pola karnego - Pranijc próbuje uderzyć z pierwszej piłki, ale zamiast w futbolówkę trafia...w  powietrze.

36 min. - Piękne podanie Iniesty do Alby - pomocnik Barcelony przerzuca piłkę nad chorwackimi obrońcami. Alba nie jest jednak napastnikiem - pewnie dlatego nie potrafi wykorzystać geniuszu Iniesty.

34 min. - Iniesta w polu karnym próbuje oddać strzał, ale chorwaccy obrońcy są na miejscu - uderzenie zostaje zablokowane.

31 min. - Silva płasko zagrywa na piąty metr do Torresa - ale Torres nie zrozumiał co chce zrobić kolega.

28 min. - Silva wymienia piłkę z Xabim Alonso, Alonso mu odgrywa, piłka odbita od chorwackiego obrońcy nieco przypadkowo trafia do Silvy, który nie trafia jednak czysto w piłkę. Pletikosa bez problemu broni.

27 min. - Żółta kartka dla Corluki - za dyskusję z arbitrem.

26 min. - Mandzukic przedziera się prawym skrzydłem, zostawia za plecami Sergio Ramosa, mija kolejnego obrońcę, wpada w pole karne i... piłkę odbiera mu wślizgiem Ramos, który zdążył wrócić, by naprawić swój błąd. Madzukic leży na murawie - będzie potrzebna interwencja lekarzy ekipy chorwackiej.

25 min. - Pranjic wbiega z lewej strony w hiszpańskie pole karne, ale zamiast  podawać do Srny strzela - i to tak, że Casillas nawet nie musi się specjalnie starać, by obronić to uderzenie.

24 min. - Pique pozazdrościł Ramosowi - i też strzelił z ok. 25 metrów. Tym razem piłka przeszła jednak nad poprzeczką.

23 min. - Sergio Ramos strzela potężnie z 25 metrów - Pletikosa jest jednak na posterunku.

22 min. - Torres szarżuje po skrzydle, wbiega z boku w pole karne i strzela na bramkę Pletikosy niemal z linii końcowej boiska. Kończy się rzutem rożnym.

20 min. - Rajd Silvy prawą stroną przerwany faulem. Dośrodkowanie z rzutu wolnego na nic się jednak nie zdaje, bo w powietrzu bezapelacyjnie dominują Chorwaci.

14 min. - Hiszpanie utrzymują się przy piłce na połowie Chorwacji przez co najmniej dwie minuty - oprócz serii celnych podań nic z tego jednak nie wynika.

11 min. - Powinno być 1:0 dla Hiszpanii! Silva wypatruje w polu karnym Iniestę, którego uruchamia prostopadłym podaniem. Iniesta strzela jednak zbyt lekko, by zaskoczyć Pletikosę.

9 min. - Hiszpanie zaczęli mecz bardzo spokojnie - na razie nie widać, aby zamierzali zwyciężać za wszelką cenę.

8 min. - Mandzukic pędzi lewym skrzydłem - ale zostaje wzięty w kleszcze przez hiszpańskich obrońców i traci piłkę.

6 min. - Hiszpanie - tradycyjnie - wymieniają między sobą dziesiątki podań. Na razie jednak niewiele z tego wynika.

3 min. - Alba szuka dośrodkowaniem Torresa - ale znajduje Schildenfelda.

2 min. - Chorwaci starają się grać wysokim pressingiem.

1 min. - Xavi dośrodkowuje z wolnego w pole karne - ale Chorwatów trudno pokonać w pojedynkach powietrznych.

0 min. - Gramy!

0 min. - Obie drużyny są już na boisku.

Składy:

Chorwacja: Stipe Pletikosa - Darijo Srna, Vedran Corluka, Gordon Schildenfeld, Ivan Strinic - Ivan Rakitic, Ognjen Vukojevic, Luka Modric, Ivan Perisic, Danijel Pranjic - Mario Mandzukic.

Hiszpania: Iker Casillas - Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Gerard Pique, Jordi Alba - Sergio Busquets, Xabi Alonso - Xavi, Andres Iniesta, David Silva - Fernando Torres.

Przed meczem:

Włochy, które zremisowały mecze z Hiszpanią i Chorwacją (oba 1:1), muszą wygrać swoje spotkanie z Irlandią i liczyć na to, że w Gdańsku nie padnie remis 2:2 lub wyższy. Z kolei wynik 1:1 wymaga od nich pokonania piłkarzy z "Zielonej Wyspy" różnicą trzech bramek (lub dwóch - pod warunkiem, że strzelą więcej niż trzy gole). Jeśli natomiast Chorwaci i Hiszpanie zagrają na 2:2 lub 3:3, niezależnie od wyniku swojego meczu Włosi odpadną z turnieju.

- Każda drużyna będzie chciała zwyciężyć, aby nie zależeć od innych. Włochy mogą być spokojne: Hiszpania będzie chciała wygrać, bo zawsze walczy o zwycięstwo - zapowiedział obrońca mistrzów Europy i świata Raul Albiol. Podobną deklarację złożył selekcjoner reprezentacji Chorwacji Slaven Bilic. Spisku obawiają się jednak włoskie media, przypominając wydarzenia z Euro 2004, gdy wynik 2:2 w meczu Danii ze Szwecją wyeliminował z turnieju reprezentację Italii - wówczas w ostatnich minutach meczu obrońcy jednej z drużyn przetrzymywali piłkę w pobliżu swojej bramki, a rywale ani myśleli ich atakować.

Chorwacja i Hiszpania jeszcze nigdy nie spotkały się w meczu o stawkę. W czterech meczach towarzyskich dwukrotnie lepsi byli piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego, natomiast Chorwaci wygrali jedno spotkanie - w Walencji w 2006 roku. - Będzie nam trudno, nawet jeśli wystawią w ataku obrońców Sergio Ramosa i Alvaro Arbeloę. Hiszpanie to oczywiście lepszy od nas zespół. Jeśli chcemy ich pokonać, mecz życia muszą rozegrać napastnicy i bramkarz Stipe Pletikosa. Wszystko musi być na najwyższym poziomie - mówił z kolei Chorwat brazylijskiego pochodzenia Eduardo da Silva. Natomiast reprezentacyjny pomocnik Luka Modric przekonywał, że jego drużyna nie odpadnie z turnieju w fazie grupowej. - Jestem przekonany, że dostaniemy się do ćwierćfinału. Jesteśmy najlepiej przygotowanym zespołem Euro 2012 - dodał.

Hiszpański rozgrywający Xabi Alonso wystąpi w meczu z Chorwacją w koszulce reprezentacyjnej po raz 99. w karierze. Może dołączyć do "klubu stu" jeszcze podczas trwającego turnieju pod warunkiem, że mistrzowie świata awansują co najmniej do ćwierćfinału rozgrywek. - Jestem bardzo dumny z tego osiągnięcia - przyznał 30-letni piłkarz Realu Madryt. Liderem klasyfikacji wszechczasów pod tym względem jest bramkarz Iker Casillas, który reprezentował kraj 133 razy.