Hiszpanie pewnie pokonują Francuzów. Dwa gole Xabiego Alonso

Xabi Alonso strzela bramkę (fot. PAP/EPA/SRDJAN SUKI)
Reprezentacja Hiszpanii pokonała Francję 2:0 i awansowała do półfinałów Euro 2012. Dwie bramki dla obecnych mistrzów Europy zdobył Xabi Alonso. Obrońca Realu Madryt pokonał francuskiego brakarza w 19 i 91 minucie meczu. W 1/2 finału La Furia Roja zmierzy się z reprezentacją Portugalii.

Mecz - w porównaniu z wczorajszym spotkaniem Greków i Niemców - nie zachwycił. Hiszpanie grali zachowawczo, a francuskie ataki były niezwykle nieskuteczne. Pierwszą, lepszą okazję aktualni mistrzowie Europy stworzyli w 19. minucie meczu. Dodajmy, że od razu ją wykorzystali: Iniesta biegnący lewą stroną boiska zagrał do obiegającego go Alby. Obrońca wyprzedził Clichy'ego, wpadł w pole karne i miękko dośrodkował na głowę Xabiego Alonso, który pewnym strzałem głową po koźle umieścił piłkę w siatce! Lloris był bez szans. Francuzi potrafili odpowiedzieć tylko niezłym uderzeniem Llorisa z rzutu wolnego w 32 minucie. Piłka po jego strzale szybowała prosto w okienko, ale strzał był na tyle słaby, że Casillas z dużym spokojem zdążył wybić futbolówkę.

Druga połowa nie zmieniła obrazu gry: pierwsza ciekawa akcja miała miejsce w 62 minucie. Iniesta zagrał świetną piłkę w pole karne do Fabregasa, ale napastnika FC Barcelony w ostatniej chwili ubiegł Lloris. Fabregas, gdyby przyjął piłkę, bez problemu minąłby bramkarza i skierował piłkę do pustej siatki. Dziewięć minut później swoją szansę mieli Trójkolorowi: Ribery dostał prostopadłe podanie i błyskawicznie wbiegł w szesnastkę Casillasa. Jego dośrodkowanie z linii końcowej boiska zablokował jednak właśnie bramkarz Realu - Benzema spóźnił się o pół sekundy. Wraz z upływem czasu gry coraz bardziej rozpaczliwe ataki Francuzów były coraz bardziej nieskuteczne. Hiszpanie natomiast bardziej niż o golu myśleli o otrzymaniu piłki, ale w 91. minucie meczu dostali dar od losu w postaci rzutu karnego. Cazorla zagrał do Pedro, który został - według sędziego - sfaulowany w polu karnym. Powtórki wykazały, że sędzia się nie pomylił, ale równie dobrze mógł nie odgwizdać przewinienia. Do piłki podszedł Xabi Alonso i pewnym strzałem w lewy róg bramki pokonał Llorisa po raz drugi.

Dzięki wygranej reprezentacja Hiszpanii jest już tylko dwa mecze od obrony tytułu mistrzowskiego. W półfinale na ich drodze stanie jednak Cristiano Ronaldo i reprezentacja Portugalii. Jak zaprezentują się w tym meczu podopieczni trenera Del Bosque? Trudno powiedzieć - choć wygrali dziś różnicą dwóch bramek, ciężko nie odnieść wrażenia, że do meczu podeszli na spokojnie i nie pokazali jeszcze swoich prawdziwych umiejętności. Ronaldo może jednak się już martwić - na razie hiszpańska defensywa stracił tylko jednego gola w turnieju.

Zapis naszej relacji:

94 min. Nic się już nie zmieniło. Czeka nas półfinał Hiszpania - Portugalia!

91 min. GOL! Druga bramka Xaviego Alonso. Pewny strzał w lewy róg bramki. Mecz potrwa jeszcze cztery minuty, ale Hiszpanie są już właściwie w półfinale.

90 min. KARNY! Cazorla zagrywa do Pedro, napastnik wpada w pole karne Francuzów i jest faulowany.

88 min. Ribery zdobywa rzut rożny dla swojej reprezentacji. Nasri dośrodkowuje, ale po chwili od bramki rozpoczyna Casillas.

84 min. Ostatnia zmiana: Iniesta opuszcza boisko, wchodzi Santi Cazorla.

83 min. Clichy dośrodkowuje w pole karne. Chciał do Girouda, zagrał do Casillasa.

80 min. Torres marnuje setkę i w sytuacji sam na sam strzela prosto w Llorisa. Jak się okazało, napastnik i tak był na kolejnym spalonym. Del Bosque zapewne tęskni za Villą.

79 min. M'vila opuszcza boisko - wchodzi Olivier Giroud. Ofensywny zawodnik zmienia defensywnego. Laurent Blanc stawia wszystko na jedną kartę - co jest w sumie zrozumiałe.

76 min. Żółta kartka dla Meneza za dyskusje z arbitrem. Jeżeli Francuzi awansują - Menez w półfinale nie zagra.

74 min. Hiszpańskie zmiany na razie bez efektów: Torres co chwilę na spalonym. Francuzi za to coraz mocniej nacierają. Czy doprowadzą do dogrywki? A może wygrają ten mecz?

71 min. Gorąco pod bramką Hiszpanów! Ribery dostaje prostopadłe podanie i błyskawicznie wchodzi w szesnastkę Casillasa. Jego dośrodkowanie z linii końcowej boiska blokuje jednak właśnie bramkarz Realu. Benzema spóźnił się o pół sekundy.

69 min. Pierwsza okazja Torresa - Jordi alba zgrywa do Pedro, który wbiega lewą stroną boiska w pole karne i zagrywa do napastnika Chelsea. Piłkę w ostatniej chwili wybija Koscielny.

67 min. Fabregas kończy grę - wchodzi Fernando Torres. Zapewne Pedro będzie grał za nim.

64 min. Benzema strzela z 25 metrów - przynajmniej drugie tyle nad poprzeczką. Zmiany: Jeremy Menez za Debuchy'ego, Samir Nasri za Maloudę. Po chwili Pedro Rodriguez zmienia Silvę! Obaj trenerzy dają czytelny sygnał, że interesuje ich gra ofensywna w ostatnich 25 minutach meczu.

62 min. Niesamowite podanie w pole karne Iniesty i jeszcze lepsza interwencja Llorisa, który ubiegł Fabregasa. Napastnik gdyby przyjął piłkę bez problemu minąłby bramkarza i skierował piłkę do pustej siatki.

60 min. Debuchy tuż ponad poprzeczką! Ribery znalazł miejsce pomiędzy trzema obrońcami i dośrodkował do Debuchy'ego, który uderzył głową z 10 metrów.

58 min. Rzut rożny dla reprezentacji Francji. Dośrodkowanie Ribery'ego na dalszy słupek nieskuteczne - Arbeloa wybija piłkę.

54 min. Francuzi w drugiej połowie zupełnie bez pomysłu. Hiszpanie jednak przede wszystkim chcą się utrzymać przy piłce. Drugi gol jakby ich nie interesował.

51 min. Alonso strzela z 25 metrów - prosto w trybuny.

50 min. Debuchy dostaje piłkę od Benzemy i wpada w pole karne. Niestety dla Trójkolorowych, sfaulował odbierającego mu piłkę Albę i sędzia zakończył akcję.

46 min. Gramy.

II połowa:

45+1 min. Hiszpanie mieli okazję na szybką kontrę, ale przerwali ją. Po chwili sędzia kończy pierwszą połowę.

45+1 min. Sędzia dolicza minutę do regulaminowego czasu gry.

45 min. Dośrodkowanie Xaviego trafia prosto w rękawice Llorisa.

44 min. Jordi Alba mija Clichy'ego tak jak przy bramce - tym razem Francuz zdążył go jednak sfaulować. Rzut wolny.

42 min. Cabaye ostro fauluje Busquetsa - żółta kartka.

41 min. Silva zdobywa rzut rożny.  Dośrodkowanie Xaviego nieskuteczne - Koscielny wybił piłkę.

38 min. Popisowa akcja Iniesty i Fabregasa: pomocnik zagrał do klubowego kolegi i od razu wbiegł w pole karne, a Fabregas momentalnie odesłał mu piłkę. Strzał Iniesty został jednak zablokowany.

37 min. Ribery atakuje przebojem na lewej flance: mija Pique i dośrodkowuje w pole karne - prosto do hiszpańskich obrońców.

36 min. Okres uspokojenia gry.

33 min. Hiszpanie już 66% czasu gry przy piłce.

32 min. Cabaye z wolnego uderza prosto w okienko! Strzał był jednak na tyle lekki, że Casillas bez problemu wybija piłkę. Po rzucie rożnym piłkę łapie - choć na raty - golkiper Realu.

31 min. Piłka mija Ramosa, ale Benzema nie - klubowy kolega stanął mu dosłownie na drodze. Żółta kartka i rzut wolny.

29 min. Silva popisuje się dryblingiem i podaje do wbiegającego Iniesty, którego uderzenie zostaje zablokowane. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego głową strzela Fabregas - wysoko nad bramką.

27 min. Murawa w Doniecku jest w znacznie lepszym stanie. Co jest z tymi naszymi stadionami?

26 min. Faul Alonso 30 metrów od bramki. Benzema uderza z wolnego prosto w trybuny.

24 min. Strzał Alonso to już dziewiętnasta bramka głową podczas Euro 2012!

23 min. Silva w natarciu - piłkarz Manchesteru City wpada w pole karne i spod linii końcowej dośrodkowuje na dziesiąty metr. Piłka nie dociera jednak do Fabregasa - Francuzi wybijają futbolówkę.

22 min. Hiszpanie przy piłce przez 57% czasu jak do tej pory.

19 min. GOOOL! XABI ALONSO! Misterna akcja Hiszpanów! Iniesta biegnie lewą stroną boiska i zagrywa do Alby idącego na obieg. Obrońca wyprzedza Clichy'ego, wpada w pole karne i miękko dośrodkowuje na głowę Alonso, który pewnym strzałem główką po koźle umieszcza piłkę w siatce!

16 min. Ribery próbuje sobie wypracować sytuację strzelecką pod bramką Casillasa. Szybko traci piłkę.

14 min. Hiszpanie próbują zamykać Francuzów we własnej szesnastce. W efekcie nie mogą wykończyć swoich akcji z powodu zbyt dużej ilości przeciwników.

11 min. Dośrodkowanie z prawej strony boiska ląduje prosto w rękach Llorisa.

10 min. Jak na razie na boisku... nudno.

6 min. Fabregas sugeruje, że Clichy go sfaulował w polu karnym. Aby to udowodnić, wywraca się. Sędzia pozostaje niewzruszony.

5 min. Silva atakuje prawą stroną boiska, wdaje się w drybling i... podaje do Cabaye'a.

3 min. Dużo walki w środku pola od początku meczu. Tak prawdopodobnie będzie wyglądało całe spotkanie.

0 min.  Mecz numer 27 rozpoczęty.

Składy:

Francja: Hugo Lloris - Anthony Reveillere, Adil Rami, Laurent Koscielny, Gael Clichy - Mathieu Debuchy, Yohan Cabaye, Yann M'vila, Florent Malouda, Franck Ribery - Karim Benzema

Hiszpania: Iker Casillas - Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Gerard Pique, Jordi Alba - Xavi, Sergio Busquets, Xabi Alonso - David Silva, Cesc Fabregas, Andres Iniesta

Przed meczem:

W sześciu spotkań turniejowych rozegranych z Francuzami Hiszpanom tylko raz udało się zremisować. Francuzi wygrywali pięciokrotnie, w tym w ćwierćfinale Euro 2000 (2:1). Z kolei w 2006 roku w 1/8 finału mundialu Francuzi wygrali 3:1. Z ówczesnego zespołu w obecnej kadrze Hiszpanii jest aż ośmiu zawodników: bramkarze Iker Casillas i Pepe Reina, obrońca Sergio Ramos, pomocnicy Xavi Hernandez, Xabi Alonso, Cesc Fabregas i Andres Iniesta oraz napastnik Fernando Torres. "Spodziewam się, że tym razem wykorzystamy doświadczenie i przechylimy szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Zawsze jest dobry czas na przerywanie złych serii, a nasza obecna reprezentacja bije kolejne rekordy" - napisał na swojej stronie internetowej hiszpański napastnik Torres.

Napastnik Chelsea Londyn zdaje sobie jednak sprawę z klasy przeciwnika. "Mam nadzieję, że nie straciliśmy wysokiej dyspozycji, ale jeśli rywale będą dobrze przygotowani, możemy mieć problemy. Obecnie hiszpański zespół jest bardzo trudny do pokonania, jeśli znajduje się w szczytowej formie" - dodał Torres.

Hiszpania nie ma żadnych problemów personalnych. Z kolei trener Laurent Blanc będzie musiał zastąpić na środku obrony pauzującego za żółte kartki Filipa Mexesa. W tym wypadku obok Laurenta Koscielnego na środku obrony wystąpi Adil Rami.

Występujący na co dzień w Realu Madryt Karim Benzema doskonale zna hiszpańskich piłkarzy i ich styl gry. Napastnik zwrócił uwagę na fakt, że rywale Francuzów zostawiają dużo miejsca w środku pola i to właśnie będą chcieli wykorzystać Francuzi. - Hiszpanie są faworytem tego spotkania, ponieważ to jeden z najlepszych zespołów na świecie - przekonywał Benzema.

Z kolei Florent Malouda podkreślił, że jego koledzy z obrony będą musieli zwrócić szczególną uwagę na Torresa, z którym występuje w Chelsea. - Bardzo dobrze zakończył sezon i teraz będzie chciał pokazać, że jest jednym z najlepszych napastników na świecie. Jest sporym zagrożeniem. Potrafi strzelić dwie lub trzy bramki i w pojedynkę oszukać całą obronę rywali - powiedział Francuz.

Sędzia: Nicola Rizzoli (Włochy).