Włochy w półfinale! Zadecydował konkurs rzutów karnych

Włochy w półfinale! Zadecydował konkurs rzutów karnych

Dla "Super Mario" nie ma zbyt trudnych piłek (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
Reprezentacja Włoch po bezbramkowym spotkaniu pokonała w konkursie rzutów karnych Anglię 4:2 i awansowała do półfinałów Euro 2012. Włosi o finał zagrają z Niemcami na Stadionie Narodowym w Warszawie. Anglicy natomiast zakończyli już swój udział w turnieju.
Mecz rozpoczął się od ciekawych akcji obu drużyn. Już w trzeciej minucie spotkania De Rossi trafił w słupek! Piłkarz wykorzystał podanie od Marchisio i z 30 metrów huknął na bramkę Harta, ale piłka odbiła się właśnie od elementu bramki. Dwie minuty później Anglicy mieli swoją szansę na odpowiedź - piłka przypadkowo spadła w polu karnym Włochów pod nogi Johnsona, który od razu uderzył, ale Buffon instynktownie wybronił piłkę przelatującą nad jego głową. Dodajmy, że Anglik strzelał z zaledwie sześciu metrów. Po wybuchowym początku tempo meczu bardzo opadło. Zawodzili zwłaszcza Włosi, którzy w mecz na serio weszli dopiero w drugiej połowie. Zapowiedzią lepszej gry była sytuacja Balotellego z 41 minuty. Pirlo dośrodkował w pole karne, Cassano zgrał głową w piątkę, a angielscy stoperzy w ostatniej chwili wybili piłkę spod nóg popularnego "Super Mario". Gdyby napastnik uderzył Joe Hart byłby w tarapatach.

Włosi dominowali na boisku od początku drugiej połowy: już w 52. minucie przed utratą gola Anglię musiał ratować Hart. Najpierw z dystansu uderzył z dużą siłą De Rossi, a angielski bramkarz odbił piłkę przed siebie i to akurat tam, gdzie stał Balotelli. Włoch po chwili strzelił, ale Hart znowu odbił uderzenie! Druga dobitka w wykonaniu Montolivo przeleciała już ponad poprzeczką. Synowie Albionu odgryźli się w 65. minucie. Abate chciał zablokować dośrodkowanie, ale w efekcie przypadkiem wyłożył idealną piłkę Youngowi. Anglik bez namysłu uderzył, ale jego strzał z pierwszej piłki został zablokowany i futbolówka po rykoszecie wyleciała za boisko. Do końca regulaminowego czasu gry narastała przewaga drużyny włoskiej. Anglikom jednak - choć ewidentnie byli słabsi - udało się dotrwać do dogrywki.

Podczas dodatkowych 30 minut gry Synowie Albionu grali jednak tak samo - tyle że tym razem czekali już na rzuty karne. Piłkarze Squadra Azzurra wciąż szukali za to zwycięskiego gola. Blisko było w 101 minucie meczu: Diamanti próbował dośrodkować w pole karne, ale piłka nabrała zaskakującej - zwłaszcza dla Harta - trajektorii lotu i odbiła się od dalszego słupka! To był już drugi - po strzale De Rossiego z trzeciej minuty - taki przypadek w meczu. W 115. minucie futbolówka w końcu wpadła do angielskiej bramki, ale sędzia nie uznał gola. Diamanti przełożył sobie w polu karnym piłkę na prawą nogę i dograł do Nocerino, który wyszedł przed linię obrony i głową umieścił piłkę w siatce. W momencie podania zawodnik był jednak na spalonym.

O wyniku meczu zadecydować miały więc rzuty karne. Przy wyniku 1:1 fatalnie pomylił się Montolivo - Włoch nie trafił w bramkę. W tym momencie to Anglicy byli bliżej półfinału. Następnie na 1:2 podwyższył Rooney, a wyrównał Pirlo. Przy stanie 2:2 i jednym strzale w zapasie do piłki podszedł Ashley Young. Futbolówka po jego próbie odbiła się od poprzeczki i wynik konkursu się wyrównał! Po chwili trzeciego karnego dla Włochów strzelił Nocerino, a do piłki podszedł Cole. Angielski piłkarz uderzył bardzo czytelnie i Buffon pewnie wybronił jego strzał - udało mu się nawet złapać piłkę w ręce. Ostatnią jedenastkę wykonał Alessandro Diamanti. Jego strzał w lewy róg bramki dał Włochom awans do półfinału z Niemcami na Stadionie Narodowym! Anglicy natomiast po raz kolejny wracają z dużej imprezy już po ćwierćfinale.

Zapis naszej relacji:

4:2 - Diamanti! Lewy róg bramki i Włosi są w półfinale Euro 2012!

3:2 - Broni Buffon! Cole strzela czytelnie w lewy róg bramki, a Buffon chwyta piłkę w rękawice.

3:2 - Nocerino bierze dziwny rozbieg, ale w końcu pewnie strzela w lewy róg bramki.

2:2 - Young trafia w poprzeczkę!! Włosi wracają do gry.

2:2 - Pirlo po profesorsku - podbiciem w środek bramki. Hart rzuca się w prawą stronę zupełnie bez powodu.

1:2 - Rooney pewnie w lewe okienko.

1:1 - Montolivo nie trafia w bramkę! Piłkarz jest w szoku. Piłka przeleciała obok lewego słupka.

1:1 - Identyczna sytuacja! Gerrard strzela.

1:0 - Hart prawie broni! Balotelli zatrzymał się w miejscu przed piłką i w końcu strzelił w prawy róg bramki. Hart rzucił się tam gdzie trzeba, ale nie dał rady.

Pierwszy broni Joe Hart, a strzela - Mario Balotelli.

Rzuty karne:

120 min. A jednak! O wyniku mecze zadecyduje konkurs jedenastek!

118 min. Anglicy modlą się już o karne.

115 min. Nie ma gola! Spalony! Diamanti schodzi na prawą nogę i dogrywa do Nocerino, który wychodzi przed linię obrony i głową umieszcza piłkę w siatce! Na swoje nieszczęście Nocerino wyszedł przed obrońców za wcześnie.

113 min. Balzaretti atakuje lewą flanką i dogrywa po ziemi w pole karne do Diamantiego, który z pierwszej bramki uderza tuż obok spojenia - ale za bramką.

112 min. Balotelli uderza bardzo, bardzo wysoko ponad bramką. Brakuje precyzji.

111 min. Rzut wolny dla Włochów z 35 metrów.

109 min. Posiadanie piłki: Włochy 63% Anglia 37%.

108 min. Diamanti wpada w pole karne, przekłada piłkę na lewą nogę i próbuje dośrodkować na wysokość bramki - robi to zdecydowanie za mocno i futbolówka wylatuje z boiska.

106 min. Gramy.

II połowa dogrywki:

105+1 min. Krótka przerwa. Zostało jeszcze piętnaście minut.

105 min. Minuta doliczona.

101 min. SŁUPEK! Diamanti chciał dośrodkować, ale piłka nabrała zaskakującej - zwłaszcza dla Harta - trajektorii i odbiła się od dalszego słupka!

100 min. Balotelli strzela z 18 metrów po ziemi - mocno i prosto w Harta.

96 min. Akcja za akcję. Najpierw Walcott wyprowadził szybką kontrę i zagrał do Rooneya, który nie poradził sobie z poczwórnym (!) kryciem, a po chwili wychodzący na wolne pole Balotelli nie opanował zbyt mocnego podania.

95 min. Gol?! Nie! Piłka spadła w polu karnym Włochów i Lescott niemal wbił ją do siatki, ale sędzia odgwizdał wcześniej spalonego.

94 min. Żółty kartonik dla Maggio za faul na Youngu. Zmiana: Jordan Henderson zastępuje Parkera.

92 min. Włosi powoli konstruują akcję. Nikt tu nie będzie forsował tempa.

91 min. Gramy! Zaczynają Synowie Albionu.

I połowa dogrywki:

90+4 min. Pierwszy mecz Euro 2012 bez goli! Będzie dogrywka.

90+3 min. Cole wrzuca w pole karne, Carroll zgrywa głową w środek szesnastki, a Rooney przewrotką strzela wysoko nad bramką!

90+1 min. Abate schodzi z boiska. Zmienia go Christian Maggio.

90 min. Trzy minuty dłużej potrwa druga połowa.

89 min. Glen Johnson ratuje swoją reprezentację! Nocerino otrzymuje doskonałe podanie w pole karne, ale jego uderzenie zostaje zablokowane właśnie przez Johnsona.

86 min. Pięć minut. Obie drużyny czekają już na dogrywkę - to widać.

83 min. Gerrard dośrodkowuje, ale Włosi wybijają. Dobitkę Parkera blokuje Balzaretti.

82 min. Ostre wejście Barzagliego. Żółta kartka i rzut wolny z 35 metrów.

81 min. Mocny strzał Diamantiego po ziemi! Hart jednak pewnie uchwycił piłkę.

80 min. I następna roszada: Antonio Nocerino zmienia De Rossiego.

78 min. Pierwsza włoska zmiana: Alessandro Diamanti wchodzi na miejsce Cassano.

77 min. Świetne dośrodkowanie Gerrarda z rzutu wolnego! Rooney do piłki co prawda nie doskoczył, ale wyszedł z tego całkiem groźny strzał, z którym jednak Buffon sobie poradził.

75 min. Marchisio strzela z 25 metrów, a uderzenie blokuje znowu Terry. Obrońca z ledwością utrzymał się na nogach po tym uderzeniu.

74 min. Jednak to tylko skurcz.

72 min. Kontuzja Gerrarda? Włosi przerywają grę, a Anglik jest opatrywany.

69 min. Nieco ponad dwadzieścia minut do końca regulaminowego czasu gry. Pierwszy mecz Euro 2012 bez bramek?

66 min. Rzut rożny zmarnowany - jeden z Anglików faulował w szesnastce.

65 min. Teraz Anglicy o włos o gola! Abate chciał zablokować dośrodkowanie, ale w efekcie wyłożył idealną piłkę Youngowi! Jego uderzenie z pierwszej piłki zostało zablokowane i piłka rykoszetem wyleciała za boisko. Rzut rożny.

61 min. Zmiany w angielskiej drużynie: Andy Carroll za Welbecka, Theo Walcott za Milnera.

60 min. Popis umiejętności Super Mario: piłkarz przyjął w polu karnym dośrodkowanie od Abate, zastawił się i pomimo potrójnego krycia - uderzył przewrotką! Tuż nad bramką.

58 min. Włosi wciąż napierają. Czy gol to kwestia czasu?

55 min. Kontra Anglików: szarżujący Rooney zagrywa do biegnącego po jego prawej Gerrarda, ale ten ślizga się i traci kontrolę nad piłką.

52 min. Hart broni drugą setkę! Najpierw De Rossi uderza z dystansu z dużą siłą, a Hart odbija przed siebie i tuż pod nogi Balotelliego! Włoch po chwili strzela, ale Hart znowu wybija! Trzecia dobitka Montolivo leci ponad poprzeczką.

48 min. De Rossi marnuje setkę! Hart wybija piłkę, jeden z Włochów wrzucił piłkę z powrotem głową, a stojący na piątym metrze De Rossi nie trafił w bramkę! Okazało się, że nie był na spalonym!

46 min. Gramy.

II połowa:

45 min. Sędzia nie przedłuża pierwszej połowy.

43 min. Balotelli sprawdza Harta z dystansu - bramkarz nie musiał jednak interweniować. Piłka pofrunęła wysoko ponad poprzeczką.

41 min. Włosi blisko gola! Pirlo dośrodkowuje w pole karne, Cassano zgrywa głową w piątkę, a angielscy stoperzy w ostatniej chwili wybijają piłkę sprzed nóg Balotelliemu! Włosi zaczęli apatycznie,ale teraz to oni rządzą.

38 min. Cassano strzela z 20 metrów! Włoch posłał piłkę w okienko, ale na posterunku był Hart.

35 min.  10 minut do końca pierwszej połowy. Na razie mecz na remis. Obie reprezentacje ćwiczyły wczoraj jedenastki...

32 min. I od razu odpowiedź Anglików. Kontra: Welbeck podaje do Rooneya przed polem karnym, a jego klubowy kolega od razu oddaje mu piłkę piętą. Welbeck uderza z pierwszej piłki wewnętrzną częścią stopy, ale futbolówka leci ponad poprzeczką.

32 min. Balotelli dostaje podanie od Montolivo na wolne pole i strzela z pierwszej piłki - trudno jednak oddać słowami sposób w jaki to zrobił. Połączenie nożyc, woleja i gimnastycznej "gwiazdy" trafia w ręce Harta.

29 min. Montolivo strzela - daleko od bramki.

25 min. Ale Balotelli psuje sytuację! Pirlo posłał mu świetne podanie, dzięki któremu napastnik mógł ruszyć sam na sam z Hartem. Włoch zabierał się z piłką jednak tak wolno, że gdy na linii szesnastu metrów próbował uderzać, jego strzał został zablokowany przez Terry'ego. Konkretnie - jego głowę.

24 min. Montolivo świetnym zwodem mija dwóch Anglików, ale później wypuszcza sobie za daleko futbolówkę i ją traci. Dużo walki w środku pola.

21 min. Rzut rożny. Piłkę wbija Andrea Pirlo, ale wybija ją Danny Welbeck.

17 min. Lescott fauluje Balotelliego. Andrea Pirlo dośrodkowuje, ale za mocno uderzona piłka przelatuje nad szesnastką. Akcję zamyka Balzaretti, ale piłka po jego dośrodkowaniu opuszcza boisko.

16 min. Kwadrans za nami. W sytuacjach do strzelenia gola jeden do jednego, ale na boisku widać przede wszystkim Synów Albionu. Włosi na razie apatyczni.

14 min. Dobra akcja Anglików! Rooney zgrywa do Johnsona i od razu wbiega do szesnastki. Johnson oczywiście dośrodkowuje, a napastnik Manchesteru United uderza szczupakiem ponad poprzeczką.

13 min. Dużo szczęścia ma na razie Buffon - bramkarz zamiast łapać piłkę wybił ją prosto pod nogi Parkera, który od razu uderzył. Strzał minął jednak bramkę.

12 min. Rzut rożny. Piłka leciała do Rooneya, ale napastnik był skupiony na znalezieniu rzutu karnego. Nie udało się.

10 min. Kijowska murawa wygląda jak nieużywana.

8 min. Długie podanie do Balotelliego - piłkę łapie jednak Hart.

5 min. Co za odpowiedź Anglików! Jak tego Johnson nie trafił?! Zawodnik przypadkowo dostał piłkę sześć metrów przed bramką Buffona i bez zastanawiania się od razu uderzył, a bramkarz Włochów lecącą nad nim futbolówkę instynktownie wygarnął ręką i jeszcze ją złapał!

3 min. De Rossi trafia w słupek! Ale bomba! Marchisio znalazł się z piłką pod linią końcową po prawej stronie angielskiego pola karnego. Ponieważ nikt nie wbiegał w pole karne, piłkarz wycofał piłkę do De Rossiego, który z pierwszej piłki huknął z 30 metrów. Trafił w prawy słupek!

1 min. Balotelli postanowił strzelić z 35 metrów. Jak pomyślał, tak zrobił. Piłka po chwili trafia w ręce Harta.

1 min. Ostatni ćwierćfinał - rozpoczęty.

Składy:

Anglia:
Joe Hart - Glen Johnson, John Terry, Joleon Lescott, Ashley Cole - James Milner, Scott Parker, Steven Gerrard, Ashley Young - Wayne Rooney - Danny Welbeck

Włochy:
Gianluigi Buffon - Ignazio Abate, Leonardo Bonucci, Andrea Barzagli, Federico Balzaretti - Riccardo Montolivo, Andrea Pirlo, Claudio Marchisio, Daniele De Rossi - Antonio Cassano, Mario Balotelli

Przed meczem:

Statystyki przemawiają za Włochami - reprezentacja Anglii od 1980 roku wygrała z Italią tylko raz. Synowie Albionu jechali w tym roku na turniej jednak w innej sytuacji niż zwykle - z powodu problemów ze składem po raz pierwszy od lat angielscy kibice nie wywierali presji na swoich piłkarzach. Wydaje się jednak, że znowu jest po staremu - reprezentacja Anglii z meczu na mecz w fazie grupowej grała lepiej, a na ostatni mecz po przymusowej przerwie wrócił Rooney, w którym Anglicy widzą rozwiązanie wszystkich swoich problemów. Angielska opinia publiczna znowu wierzy w to, że ich drużyna jest najlepsza na świecie. Na dodatek, w swoje umiejętności uwierzyli również piłkarze. - Jeśli nadal będziemy tak się prezentować, nie ma powodu, dla którego mielibyśmy nie wygrać turnieju. Jesteśmy pewni siebie - powiedział Wayne Rooney po fazie grupowej. Teoretycznie to dobrze, że piłkarze w siebie wierzą. Historia futbolu uczy jednak, że Anglicy im bardziej pewni siebie, tym słabsi.

Reprezentacja Włoch ma przed dzisiejszym spotkaniem jeden zasadniczy problem - z powodu kontuzji nie zagra Giorgio Chiellini. Piłkarze z Półwyspu Apenińskiego znani są z doskonałej gry defensywnej, ale mecz z Irlandią pokazał, że zastępujący Chielliniego Andrea Barzagli nie daje swojej drużynie takiej jakości. Dla Włochów najprawdopodobniej najlepszą obroną będzie więc atak - trener Cesare Prandelli nie ma przecież problemu z zestawieniem ataku. Ma do wyboru Balotelliego, Cassano i Di Natalego. To właśnie włoskiej drużynie dawane są również większe szanse na wygraną dziś wieczorem. Czy tak się stanie? Odpowiedź poznamy około godziny 22:40.

Zwycięzca dzisiejszego meczu w półfinale zmierzy się z reprezentacją Niemiec, która w swoim meczu 1/4 finału ograła Grecję aż 4:2.