Hiszpania w finale Euro 2012! Zadecydowały rzuty karne! Ronaldo nie strzelał

Hiszpania w finale Euro 2012! Zadecydowały rzuty karne! Ronaldo nie strzelał

Arbeloa i Coentrao walczą o piłkę (fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU)
Reprezentacja Hiszpanii pokonała Portugalię w konkursie rzutów karnych 4:2 i awansowała do finału Euro 2012. Regulaminowy czas gry zakończył się bezbramkowym remisem. Hiszpanie w finale zmierzą się ze zwycięzcą spotkania Niemcy - Włochy.
Hiszpanie zaczęli spotkanie z niespodziewaną zmianą w składzie - w ataku pojawił się Alvaro Negredo, który podczas turnieju do meczu półfinałowego zagrał tylko... minutę. Zaskoczyli również Portugalczycy - ale swoją taktyką. Piłkarze Paulo Bento bez kompleksów weszli w spotkanie i od razu zastosowali wysoki pressing, który kompletnie pomieszał szybki obrońcom tytułu z Hiszpanii. Przewaga drużyny z Cristiano Ronaldo zaczęła szybko rosnąć po pierwszych piętnastu minutach meczu. Portugalczycy - choć momentami zamykali reprezentację Hiszpanii we własnym polu karnym - nie potrafili jednak pokonać Casillasa. Zawodnicy La Furia Roja bronili się tak dokładnie, że nie pozwolili stworzyć swoim przeciwnikom żadnej stuprocentowej sytuacji. Jedną z nielicznych groźniejszych sytuacji był popis indywidualnych umiejętności Ronaldo w 31. minucie - piłkarz przejął piłkę na połowie Hiszpanów, podbiegł do pola karnego i z linii szesnastu metrów uderzył precyzyjnie po ziemi. Piłka o centymetry minęła lewy słupek bramki Casillasa.

W drugiej połowie mecz się wyrównał - Portugalczycy swoją doskonałą grę i wysoki pressing z pierwszej odsłony spotkania okupili dużym zmęczeniem. Hiszpanie natomiast - dzięki swoim setkom podań - wciąż byli pełni sił. Wyróżniającą się postacią podczas drugiej połowy spotkania był jednak Hugo Almeida - portugalski napastnik kilkakrotnie próbował pokonać Casillasa - między innymi w 57. i 59. minucie meczu. Wszystkie jego uderzenia mijały jednak bramkę w mniejszej lub większej odległości. Najlepszą okazję całego regulaminowego czasu gry mieli w 90. minucie Portugalczycy - po źle wykonanym przez Hiszpanów stałym fragmencie gry ruszyli z kontrą we czterech na dwóch hiszpańskich obrońców. W okolicy pola karnego biegnący z futbolówką Meireles zagrał do znajdującego się po jego lewej stronie Ronaldo. Piłka co prawda nie była zagrana w tempo i CR7 musiał na chwilę zwolnić akcję, ale jego strzał i tak był zaskakująco zły - piłka poszybowała w trybuny.

Dogrywka to już popis gry obecnych mistrzów Europy. Przez pierwsze 60 minut to Portugalczycy rządzili na boisku, ale kosztowało ich to zbyt dużo sił. Z kolei trener Vicente del Bosque w drugiej połowie dokonał dwóch świetnych zmian - wprowadził na skrzydła szybkich Pedro i Navasa. Obaj piłkarze - razem z Jordim Albą - co rusz nękali wymęczoną defensywę Portugalczyków. W 104. minucie spotkania najlepszą  akcję meczu zmarnował Andres Iniesta. Akcję rozpoczął Pedro, który zagrał do Jordiego Alby. Obrońca z impetem wpadł w pole karne i spod linii końcowej boiska dograł piłkę do wbiegającego w okolice bramki Iniesty. Pomocnik nie uderzył jednak czysto z sześciu metrów i Patricio - wyciągnięty jak struna - wybił piłkę, która leciała wprost do jego bramki! Druga połowa dogrywki to jeszcze większa przewaga mistrzów Europy. Hiszpanie nie potrafili jednak pokonać Patricio, tak jak Portugalczycy nie znaleźli przez pierwszą godzinę spotkania sposobu na Casillasa. O wyniku meczu miały więc zadecydować rzuty karne.

Do pierwszej jedenastki podszedł Xabi Alonso - zdobywca gola z rzutu karnego w meczu z Francuzami. Ku przerażeniu hiszpańskich kibiców, Patricio wybronił jego uderzenie. Na ratunek mistrzom świata przyszedł jednak Iker Casillas, który potwierdził, że jest jednym z najlepszych bramkarzy świata. Golkiper pewnie obronił strzał Moutinho i konkurs zaczął się od nowa. Następnie swoje próby wykorzystali Iniesta, Pepe, Pique, Nani i Ramos. Przy stanie 2:3 dla Hiszpanii do piłki podszedł Bruno Alves. Futbolówka po jego strzale odbiła się od poprzeczki! Do ostatniej próby w meczu podszedł Cesc Fabregas. Napastnik uderzył pewnie, a piłka odbiła się od lewego słupka i wpadła do bramki, dzięki czemu do finału awansowali Hiszpanie. Cristiano Ronaldo, który prawdopodobnie czekał na piątą kolejkę rzutów karnych, w tej sytuacji nawet nie oddał strzału.

Hiszpanie awansowali do finału Euro 2012 i nie dość, że mają szansę na trzeci wielki sukces z rzędu (po Euro 2008 i mundialu w RPA), to jeszcze mogą zostać pierwszym zespołem w historii, który obroni mistrzostwo Europy. W finale Hiszpanie zagrają ze zwycięzcą meczu Włochy - Niemcy.

Zapis naszej relacji:

2:4 Fabregas od słupka! Hiszpania w finale Euro 2012! Ronaldo nie ma nawet własnej okazji do strzału!

2:3 POPRZECZKA! Bruno Alves nie trafia!

2:3 Ramos niczym Pirlo - tym razem nie posyła piłki w trybuny jak w półfinale Ligi Mistrzów.

2:2 Nani prosto w lewe okienko.

1:2 Analogiczna sytuacja - teraz trafia Pique. Patricio również blisko sukcesu.

1:1 Pepe trafia tuż obok prawego słupka - Casillas był jednak blisko złapania tej piłki!

0:1 Iniesta się nie myli - długi rozbieg i techniczny strzał w prawy róg.

0:0 ZNOWU NIE MA GOLA! CASILLAS BRONI! Teraz pomylił się Moutinho, który uderzył w lewy bróg bramki.

0:0 NIE MA GOLA! PATRICIO BRONI! Mocne uderzenie w prawy róg bramki, ale Patricio broni idealnie!

Pierwszy będzie bronił Rui Patricio. Strzela - Xabi Alonso.

Rzuty karne:

120 min. A jednak! Rzuty karne! Ciężko powiedzieć kto bardziej zasłużył na wygraną w tym meczu.

119 min. Pedro wpada w pole karne i mija dwóch obrońców, ale zatrzymuje się na Pepe.

117 min. Klepka Iniesty i Alby na lewej flance - piłkarz Blaugrany był jednak na spalonym. Portugalczycy wiedzą już, że na boisku tego meczu nie wygrają. Niesamowita zmiana sytuacji na boisku - to oni rządzili przez pierwsze 60 minut, ale teraz oddychają rękawami.

114 min. Co za kontra Hiszpanów! Fabregas sprytnie zagrał piłkę do Pedro, który ruszył niekryty w stronę Patricio. Piłkarza FC Barcelony szybko dogonili jednak obrońcy z Portugalii. Pedro wdał się w drybling i piłkę stracił.

113 min. Ostre wejście Alonso w Ronaldo - kolejna żółta kartka.

112 min. Silvestre Varela zmienia ledwo żywego Meirelesa. Napastnik za defensywnego pomocnika!

111 min. Kolejna świetna akcja Navasa - skrzydłowy wjeżdża w szesnastkę Portugalczyków jak w masło i wbija piłkę na piąty metr. Patricio nie potrafi złapać piłki i ją odbija! Na jego szczęście - pod nogi Pepe, a nie Fabregasa.

110 min. Fabregas decyduje się na strzał z 30 metrów. Uderzenie zostaje jednak zablokowane. Portugalczycy coraz słabsi, nadludzki wysiłek podczas meczu dużo ich kosztował. Hiszpanie robią wszystko, aby zakończyć ten mecz przed rzutami karnymi.

109 min. Ronaldo mocno ucierpiał w starciu z Ramosem. Po chwili jednak wstaje.

106 min. Gramy. Custodio zmienia Veloso.

II połowa dogrywki:

105+2 min. Przerwa.

105+1 min. Rzut wolny dla Hiszpanii z 30 metrów. Ależ petarda Ramosa! Zdecydowanie lepsze uderzenie niż wszystkie strzały Ronaldo. Piłka o włos mija bramkę.

104 min. INIESTA! JAK TO NIE WPADŁO DO BRAMKI! Idealna akcja Hiszpanów! Pedro zagrał do Jordiego Alby, który wbiegł w pole karne i z lewej strony dograł do wchodzącego w szestnastkę Iniesty. Pomocnik nie uderzył czysto z sześciu metrów i Patricio - wyciągnięty jak struna - wybił piłkę lecącą do bramki! Hiszpanie centymetry od szczęścia!

102 min. Fabregas gra do Navasa, a ten próbuje dośrodkować. Piłka odbita od Pepe wylatuje za boisko. Kolejny rzut rożny. Krótkie rozegranie, strata i kontra Portugalczyków. Hiszpanie jednak szybko odzyskują piłkę.

101 min. Navas szaleje na prawej flance - teraz zdobywa rzut rożny.

99 min. Pepe dosłownie taranuje Pedro. Skrzydłowy trzyma się za obojczyk i jest opatrywany.

96 min. Zbyt nisko bita piłka przez Alonso odbija się od Portugalczyków. Po chwili Pedro naciera lewą flanką i dośrodkowuje, ale piłkę wybija Pepe - prosto pod nogi Iniesty. Hiszpan od razu uderza, ale potężny strzał odbija się od jednego z Portugalczyków. Hiszpanie grają bardziej uporządkowany futbol jak na razie w dogrywce.

95 min. Moutinho fauluje Iniestę 35 metrów od bramki. Hiszpanie powoli biegną w pole karne.

93 min. Busquets zwija się z bolu. Oliveira mocno zaatakował go kolanem jego plecy.

91 min. Dobry początek Hiszpanów - dośrodkowanie po ziemi Navasa w ostatniej chwili wybija Pepe.

91 min. Gramy. Paulo Bento ma wciąż dwie zmiany w zanadrzu. Vicente del Bosque już nie ma takiego komfortu.

I połowa dogrywki:

90+3 min. DOGRYWKA!

90+3 min. Ostry wślizg Veloso - żółta kartka.

90+2 min. Rzut rożny dla Hiszpanów. Dośrodkowuje Xavi Alonso, ale piłka przelatuje przez całe pole karne. Iniesta wycofuje piłkę do Casillasa.

90 min. Ronaldo marnuje idealną sytuację! Kontra Portugalczyków czterech na dwóch - Meireles zagrał do biegnącego po jego lewej Ronaldo. Piłka co prawda nie była zagrana w tempo, ale strzał CR7 i tak był zaskakująco zły - piłka poszybowała w trybuny.

89 min. Nani naciera prawą flanką, ale nie radzi sobie z kryjącym go Arbeloą i fauluje go.

87 min. Zaskakująca zmiana - Pedro Rodriguez zastępuje Xaviego!

86 min. Który to już faul Bruno Alvesa? Stoper w końcu otrzymuje żółty kartonik.

85 min. Kibice z Hiszpanii śpiewają "Messi, Messi".

84 min. 26 metrów do bramki. Kolejny strzał CR7 przeleciał ponad poprzeczką.

83 min. Alonso fauluje Ronaldo - kolejna szansa dla Portugalczyka na strzał z  rzutu wolnego. Piłka odbija się od muru, a konkretnie - od ręki Arbeloi. Ronaldo powtarza stały fragment gry, ale z mniejszej odległości.

81 min. Hugo Almeida opuszcza boisko. Zmienia go Nelson Oliveira.

80 min. Rzut wolny. Dośrodkowanie Meirelesa trafia prosto w rękawice Casillasa.

78 min. Fabregas strzela z 20 metrów - wysoko nad poprzeczką.

76 min. Nani zdobywa rzut rożny dla swojej drużyny. Dośrodkowanie słabe, trafia w ręce Casillasa.

75 min. Kwadrans do dogrywki!

73 min. Minimalnie ponad poprzeczką. Piłka leciała jednak w stronę Casillasa, klubowy kolega Ronaldo prawdopodobnie poradziłby sobie z tym strzałem.

71 min. Ronaldo zatrzymany nieprzepisowo przez Arbeloę na trzydziestym metrze. Będzie strzał na bramkę z rzutu wolnego?

69 min. Portugalczycy gubią się w defensywie niczym ich przeciwnicy w pierwszej połowie.

68 min. Piłkarze del Bosque chyba właśnie wchodzą w mecz - przejmują piłkę w środku pola, a Xavi po indywidualnej akcji strzela z 30 metrów prosto w Patricio.

67 min. Hiszpanie 56% czasu przy piłce.

64 min. Świetna akcja Fabregasa i Iniesty. Napastnik podprowadził piłkę pod pole karne Portugalczyków i wycofał ją do Iniesty, a ten odegrał mu w pole karne. Pereira nie dopuścił do sytuacji sam na sam z bramkarzem Fabregasa i sfaulował go. Zasłużona żółta kartka.

63 min. Dwie trzecie meczu za nami. Hiszpanie wciąż bez celnego strzału na bramkę Patricio!

61 min. Ostry faul Pepe - żółta kartka. Alonso nie może się podnieść z boiska.

60 min. Wyścig do piłki Ramosa i Ronaldo - piłkarze zderzają się ze sobą. Sędzia nie reaguje, ale po chwili kartkę dostaje Busquets za sugerowanie, że Ronaldo powinien dostać karę indywidualną za symulowanie i wymuszanie rzutu karnego. Druga zmiana w Hiszpanii: Jesus Navas zastępuje Silvę.

59 min. Almeida kończy kolejną akcję sam - napastnik dostał prostopadłe podanie od Ronaldo i uderzył z pola karnego - obok bramki.

57 min. Portugalczycy przejmują piłkę w środkowej strefie boiska. Almeida miał po swojej prawej Ronaldo, a po lewej Naniego, ale zdecydował się na strzał z 20 metrów. Piłka przeleciała wysoko ponad poprzeczką.

57 min. Dośrodkowanie Naniego. Fatalną wrzutkę bez problemu wybijają Hiszpanie.

56 min. Coentrao wywalczył rzut rożny.

54 min. Pierwsza zmiana: Cesc Fabregas zastępuje Negredo. Cesc wchodzi z rezerw podczas mistrzostw Europy po raz siódmy w karierze - to rekord.

53 min. Teraz rzut rożny dla Portugalii. Dośrodkowuje Moutinho, ale Hiszpanie wybijają zbyt lekko dośrodkowaną piłkę.

51 min. Pierwszy (!) rzut rożny dla Hiszpanów w spotkaniu. Krótkie rozegranie Xaviego i Iniesty. Po chwili ten pierwszy dośrodkowuje, ale Almeida wybija piłkę.

49 min. Ronaldo przejmuje dośrodkowanie na szesnastym metrze - piłkę wyłuskuje mu jednak powracający Silva.

48 min. Początek bez zmian - Hiszpania rozgrywa, Portugalia w wysokim pressingu.

46 min. Wracamy na murawę.

II połowa:

45+1 min. Przerwa. Prawdopodobnie bardziej się z niej cieszą Hiszpanie.

45 min. Xavi - 92% celnych podań! Za to Iniesta dzisiaj tylko 68% - to bardzo słaby wynik jak na niego. Żółta kartka dla Coentrao za dyskusje. Sędzia dolicza minutę.

43 min. Posiadanie piłki - 57% na korzyść Hiszpanów. Co ciekawe, optycznie tego w ogóle nie widać.

42 min. Kolejny faul na CR7 - tym razem bez kary indywidualnej. Arbeloa faulował Ronaldo na jego własnej połowie.

40 min. Ramos nieprzepisowo zatrzymuje Ronaldo, który właśnie rozpoczynał kontratak. Żółta kartka.

38 min. Przenikliwe gwizdy na trybunach - tak kibice "nagradzają" wymianę piłki w środku pola przez Hiszpanów. Mistrzowie Europy i świata zupełnie bez pomysłu.

34 min. Iniesta atakuje lewą flanką, ale dośrodkowuje już zza linii końcowej boiska. To jedna z nielicznych akcji La Furia Roja.

31 min. Hiszpanie znowu gubią się w obronie - Ronaldo przejmuje piłkę i strzela z linii 16 metrów. Piłka o włos mija lewy słupek bramki Casillasa.

29 min. Iniesta myli się o centymetry! Negredo przejmuje piłkę w polu karnym Patricio, czeka na kolegów i zagrywa właśnie do Iniesty, który strzela z 15 metrów. Gdyby pomocnik dostał piłkę ułamek sekundy wcześniej mógłby sobie wypracować nawet lepszą sytuację.

27 min. Ramos wybija piłkę... klatką piersiową. Portugalczycy domagali się rzutu karnego, ale sędzia słusznie go nie podyktował.

26 min. Portugalczycy zamknęli Hiszpanów we własnym polu karnym - mistrzowie świata nie potrafią wybić piłki z własnej połowy! Piłkę w końcu łapie Casillas po trzech dośrodkowaniach.

24 min. Piłka przypadkowo spada pod nogi Ronaldo, który od razu decyduje się na strzał. CR7 sam się zdziwił jak bardzo przestrzelił.

23 min. Arbeloa fauluje taktycznie Coentrao. Sędzia nie wyciąga jednak kartki.

21 min. Wysoki pressing robi swoje - Hiszpanie często korzystają z długich podań, które najzwyczajniej w świecie im nie wychodzą.

20 min. Szybka kontra Naniego przerwana przez Ramosa. Nani chciał wymusić faul taktyczny, ale sędzia miał inne zdanie na ten temat.

17 min. Rzut rożny dla Portugalczyków. Ramos pewnie wybija piłkę z pola karnego. Portugalczycy od kilku minut przeważają na boisku.

17 min. Uderzył prosto w mur.

16 min. Kolejny rajd CR7 - tym razem został zatrzymany nieprzepisowo. Na szczęście dla Hiszpanów, tuż przez linią pola karnego. Rzut wolny. Do piłki podchodzi oczywiście Ronaldo.

15 min. Arbeloa próbował wbiec w pole karne, ale nie poradził sobie z podwójnym kryciem i sfaulował Coentrao.

13 min. Pierwszy rajd Ronaldo z piłką - piłkarz przebiegł przez pół boiska i spod linii końcowej dośrodkował do Almeidy, ale piłkę chwycił Casillas.

10 min. Iniesta strzela z 20 metrów - niecelnie.

9 min. Arbeloa tuż ponad poprzeczką! Kapitalna akcja Hiszpanów: Iniesta zagrał klepkę z Negredo, wbiegł z piłką w pole karne Portugalczyków, jeszcze raz zagrał do Negredo, a ten wyłożył piłkę Arbeloi. Obrońca uderzył z pierwszej piłki i niewiele się pomylił.

8 min. Taktyka Portugalczyków jest prosta - długa piłka do wysokiego Almeidy. Napastnik powinien piłkę przyjąć i zgrać ją do Ronaldo bądź Naniego, ale jak na razie nie udaje mu się piłki nawet dotknąć.

6 min. Jordi Alba próbował dostać się z piłką w pole karne Portugalczyków, ale Pepe sprawnie wybija mu futbolówkę spod nóg.

4 min. Portugalczycy wyjątkowo agresywnie od początku meczu. Piłkarze Paulo Bento stosują wysoki pressing.

3 min. Tym razem dośrodkowuje Meireles. Casillas pewnie łapie piłkę.

2 min. Veloso próbuje swoich sił z dystansu, ale jego strzał zostaje zablokowany. Rzut rożny wykonuje ten sam zawodnik. Casillas wybija piłkę lecącą na dalszy słupek. Drugi korner.

0 min. Gramy. W składzie Hiszpanów duża niespodzianka - w ataku gra Alvaro Negredo! Piłkarz w turnieju zagrał do tej pory... minutę.

Składy:

Portugalia:
Rui Patricio - Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrao - Raul Meireles, Miguel Veloso, Joao Moutinho - Nani, Hugo Almeida, Cristiano Ronaldo

Hiszpania:
Iker Casillas - Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Gerard Pique, Jordi Alba - Xavi, Sergio Busquets, Xabi Alonso - David Silva, Andres Iniesta - Alvaro Negredo.

Przed meczem:

Ronaldo - po słabym początku mistrzostw - wyrasta na jedną gwiazd imprezy. Zawodnik Realu Madryt ma na swoim koncie trzy bramki. To właśnie od niego uzależniają swoje być albo nie być w turnieju kibice z Portugalii. Ronaldo wydaje się być piłkarzem bardziej kompletnym niż kiedykolwiek wcześniej - jeszcze niedawno krytycy zarzucali mu, że nie wytrzymuje napięcia w meczach o wysoką stawkę, że nie daje z siebie w meczach kadry tyle, ile w spotkaniach kiedyś Manchesteru United, a obecnie Realu Madryt. To już jednak przeszłość: CR7 regularnie trafia do bramki w derbach Hiszpanii z FC Barceloną, a podczas Euro 2012 jest współliderem klasyfikacji strzelców - przy czym pamiętajmy, że czterokrotnie trafił w słupek. Z siedmioma bramkami na koncie zbliżyłby się już do rekordu Platiniego. Wątpliwe jest jednak, że trener Paulo Bento pozwoli dziś wieczorem swoim piłkarzom na wymianę ciosów z La Furia Roja. W meczu z obecnymi mistrzami świata i Europy Portugalczycy prawdopodobnie cofną się do głębokiej defensywy i będą czekać na błędy hiszpańskiego zespołu.

Czy jednak doczekają się? Hiszpanie podczas Euro 2012 grają tak jak na mundialu w RPA - brzydko, monotonnie, ale bardzo efektywnie. Piłkarze trenera Vicente del Bosque znowu wymienią niezliczoną ilość podań, aby tylko utrzymać posiadanie piłki. Na mistrzostwach stracili na razie jedną bramkę - w meczu z Włochami. - Wszyscy w drużynie są bardzo nastawieni na to, żeby nie stracić gola. Wtedy strzelamy jednego i wystarczy – mówi o taktyce swojej drużyny Gerard Pique. - To co się dzieje, wynika również ze zmiany gry naszych rywali. Większość drużyn czeka na to, co zrobimy. Faktycznie, nie stwarzamy wielu sytuacji, ale za to mamy niemal zawsze kontrolę nad meczem – wtóruje mu Xabi Alonso w wywiadzie dla „Marki". Reprezentacja Hiszpanii nie straciła bramki w fazie pucharowej dużego turnieju aż od ćwierćfinału... Euro 2008. To aż osiem meczów z rzędu i 780 minut bez straty gola przez Casillasa.