Yohan Blake szybszy od najszybszego człowieka świata

Yohan Blake szybszy od najszybszego człowieka świata

Usain Bolt (fot. INSIDEFOTO SRL / newspix.pl) Źródło: Newspix.pl
Mistrz olimpijski i rekordzista świata w biegu na 100 metrów Usain Bolt poniósł porażkę na tym dystansie podczas mistrzostw Jamajki w Kingston. Zwyciężył mistrz świata Yohan Blake, uzyskując najlepszy w tym roku wynik na świecie i czwarty w historii - 9,75 s.

Bolt, który bardzo słabo wystartował, zajął drugie miejsce z rezultatem 9,86 s, a tuż za nim finiszował Asafa Powell - 9,88. Aż sześciu zawodników osiągnęło rezultaty poniżej 10 sekund, ale tylko trzech pierwszych wywalczyło kwalifikacje olimpijskie. Rywalizacja odbywała się przy korzystnym wietrze (+1,1 m/s), ale nie przekraczającym dozwolonej normy (+2 m/s). - Po kiepskim starcie nie jest łatwo dogonić Blake'a czy Powella. To był dla mnie dobry bieg, ale dopiero po 60 metrach. Zostać w blokach na starcie, tak jak dziś i wczoraj, to naprawdę nie jest dobra rzecz - powiedział po zakończeniu zawodów Bolt.

Bolt nie błyszczał także dzień wcześniej w półfinale, który wygrał z najwyższym trudem z wynikiem 10,01 s, wyprzedzając Michaela Fratera o jedną setną sekundy. W sierpniu 2011 roku w południowokoreańskim Daegu Blake został mistrzem świata na 100 metrów, ale po dyskwalifikacji Bolta za falstart. Obaj sprinterzy, trenujący na Jamajce pod okiem tego samego szkoleniowca - Glena Millsa, unikali od tego czasu wspólnych startów. Dopiero mistrzostwa Jamajki, będące kwalifikacjami olimpijskimi, dały ku temu okazję.

W biegu na 100 metrów kobiet zwyciężyła Shelly-Ann Fraser-Pryce, bijąc rekord Jamajki - 10,70 s. To najlepszy w tym roku rezultat na świecie i - podobnie jak w przypadku Blake'a - czwarty w historii.