Półfinał nie dla Otylii Jędrzejczak. Rekord olimpijski na pływalni

Półfinał nie dla Otylii Jędrzejczak. Rekord olimpijski na pływalni

Diana Vollmer ustanowiła rekord olimpijski (fot. EPA/PATRICK B. KRAEMER/PAP)
Otylia Jędrzejczak (AZS AWF Warszawa) z czasem 59,31 zajęła drugie miejsce w swojej serii eliminacyjnej, ale nie awansowała do półfinału pływackiego wyścigu na 100 metrów stylem motylkowym w igrzyskach olimpijskich w Londynie.

Polka w eliminacjach została sklasyfikowana na 25. pozycji, a do dalszej rywalizacji awansowało czołowych 16 zawodniczek. Najszybsza przed południem była Amerykanka Diana Vollmer, która rezultatem 56,25 ustanowiła rekord olimpijski i kraju. To czwarty najlepszy rezultat na tym dystansie w historii.

Swoją serię eliminacyjną wygrał Mateusz Sawrymowicz (MŁP Szczecin), ale jego wynik 3.53,33 okazał się 20. czasem i Polak nie awansował do finału olimpijskiej rywalizacji w pływaniu na dystansie 400 m stylem dowolnym. Najlepszy w eliminacjach był Chińczyk Yang Sun - 3.45,07. Tytułu w tej konkurencji nie obroni Koreańczyk Park Tae-hwan, który wprawdzie wygrał swoją serię, ale później został zdyskwalifikowany za falstart. Niespodzianką jest również odpadnięcie rekordzisty świata Niemca Paula Biedermanna, który został sklasyfikowany z czasem 3.48,50 na dwunastym miejscu.

Z dalszej rywalizacji odpadła także Karolina Szczepaniak (AZS AWF Warszawa), która z czasem 4.52,50 zajęła szóste miejsce w swojej serii eliminacyjnej i nie awansowała do wieczornego finału pływackiego wyścigu na 400 metrów stylem zmiennym w igrzyskach olimpijskich w Londynie. Niespełna 20-letnia Polka w eliminacjach została sklasyfikowana na 31. pozycji. Najszybsza przed południem była Amerykanka Elizabeth Beisel - 4.31,68, która przed czterema laty w Pekinie była na tym dystansie czwarta.

W półfinale nie wystąpi także Dawid Szulich (UKS Delfin Legionowo), który z czasem 1.02,07 zajął szóste miejsce w swojej serii eliminacyjnej wyścigu na 100 metrów stylem klasycznym. Polak w eliminacjach został sklasyfikowany na 32. pozycji, a do rywalizacji w półfinale awansowało czołowych 16 zawodników. Najszybszy był Australijczyk Christian Sprenger - 59,62.