Djoković wyeliminowany! Federer i Murray zagrają o złoto

Djoković wyeliminowany! Federer i Murray zagrają o złoto

Andy Murray, fot. PAP/EPA/ANDY RAIN
Brytyjczyk Andy Murray (nr 3.) pokonał Serba Novaka Djokovica (2.) 7:5, 7:5 i awansował do finału olimpijskiego turnieju na igrzyskach w Londynie, rozgrywanego na trawiastych kortach w Wimbledonie. W niedzielę zmierzy się ze Szwajcarem Rogerem Federerem (1.).

Mecz czwartego w rankingu ATP World Tour Murraya z wiceliderem klasyfikacji Djokovicem trwał równe dwie godziny. Szkot w każdym secie po jednym razie zdołał przełamać serwis rywala.

Był to ich 14. pojedynek, a Brytyjczyk pokonał tenisistę z Belgradu po raz szósty. Nigdy wcześniej nie trafili na siebie na trawie.

Przed miesiącem Murray przegrał z Federerem w finale wielkoszlemowego turnieju w Wimbledonie, zdobywając rekordowy 17. tytuł w Wielkim Szlemie. Dzięki temu po ponad trzyletniej przerwie Szwajcar wrócił na prowadzenie w rankingu ATP World Tour.

W pierwszym piątkowym półfinale tenisista z Bazylei pokonał Argentyńczyka Juana Martina del Potro (nr 8.) 3:6, 7:6 (7-5), 19:17. Mecz trwał cztery godziny i 25 minut, z czego decydujący set dwie godziny i 43 minuty.

Szwajcar mógł go rozstrzygnąć na swoją korzyść wcześniej, bowiem przełamał serwis rywala na 10:9, ale chwilę później stracił swój serwis do zera. Ponownie "breaka" zdobył na 18:17 i tym razem nie wypuścił już z rąk przewagi.

Na igrzyskach zdobył już złoty medal przed czterema laty w Pekinie, ale w deblu ze Stanislasem Wawrinką. Teraz ma już zapewnione co najmniej srebro.