Igrzyska olimpijskie: wielki sukces Iranu - dwanaście medali zamiast dwóch

Igrzyska olimpijskie: wielki sukces Iranu - dwanaście medali zamiast dwóch

Ghasem Gholamreza Rezaei - jeden z irańskich złotych medalistów (fot. EPA/ORESTIS PANAGIOTOU/PAP)
Dwa medale w Pekinie i 51. miejsce w klasyfikacji krajów. W Londynie awans na 17. pozycję, dzięki 12 lokatom w czołowej trójce, w tym czterem tytułom mistrzów olimpijskich - takiego skoku w ciągu czterech lat dokonali irańscy sportowcy.

Irańscy sportowcy wywalczyli w Londynie cztery złote, pięć srebrnych i trzy brązowe medale. Błyszczeli zwłaszcza na zapaśniczej macie, sześciokrotnie stając na podium. W stylu klasycznym zdobyli trzy złote medale: Hamid Mohammad Soryan Reihanpour w kat. 55 kg, Omid Haji Noroozi w 60 kg oraz Ghasem Gholamreza Rezaei w 96 kg. Po trzy pozostałe - srebrny i dwa brązowe - sięgnęli zapaśnicy walczący w stylu wolnym.

Świetnie zaprezentowali się również irańscy sztangiści. W najcięższej kategorii (+105 kg) zwyciężył Behdad Salimikordasiabi (Iran), a srebro wywalczył Sajjad Anoushiravani Hamlabad. W kat. 105 kg Navab Nasirshelal był drugi, a w 85 kg Kianoush Rostami trzeci, przegrywając m.in. z Adrianem Zielińskim, który triumfował.

Dwa pozostałe srebrne krążki były dziełem dyskobola Ehsana Hadadiego i startującego w taekwondo Mohammada Motameda Bagheriego. W tabeli medalowej za Iranem uplasowały się m.in. Hiszpania, Brazylia, Białoruś, Polska, Kanada czy Szwecja.