US Open: porażka Matkowskiego w mikście

US Open: porażka Matkowskiego w mikście

Marcin Matkowski i czeska tenisistka Kveta Peschke przegrali z Rosjanką Jekateriną Makarową i Brazylijczykiem Bruno Soaresem 7:6 (10-8), 1:6, 10-12 w finale miksta w wielkoszlemowym US Open (pula nagród 25,526 mln dolarów) na twardych kortach w Nowym Jorku.

Mecz rozpoczął się w samo południe na Arthur Ashe Stadium, największym obiekcie na Flushing Meadows, którego trybuny mogą pomieścić 23 700 kibiców. Lepiej w pierwszych minutach spisywała się rosyjsko-brazylijska para, która dzięki przełamaniu serwisu rywali w trzecim gemie prowadziła później już 3:1, 4:2 i 5:3. Jednak od tego momentu Matkowski i Peschke zdobyli trzy kolejne gemy.

Objęli prowadzenie 6:5, ale chwilę później doszło do tie-breaka. W nim gra była bardzo wyrównana do samego końca, a zwycięskiego setbola zapisał na sowim koncie polsko-czeski mikst, po 50 minutach gry. Potem duet ten wyraźnie się zdekoncentrował i stracił pierwsze pięć gemów w drugiej partii. Tę serię zdołał przełamać dopiero utrzymując swoje podanie na 1:5, jednak nie zdołał odwrócić losów trwającego zalewie 23 minuty seta.

Doszło do decydującego super tie-breaka, w którym do stanu 4-4 Matkowski i Peschke przegrali kolejne cztery wymiany. Zaraz po tym sami odnotowali serię pięciu zdobytych punktów, ale nie wykorzystali pierwszego meczbola przy 9-8. Nie udało im się zakończyć spotkania również przy drugiej okazji i prowadzeniu 10-9. Trzy następne piłki należały do rywali. Finał trwał godzinę i 29 minut. Polak i Czeszka zarobili wspólnie 70 tysięcy dolarów do podziału.

Dla Matkowskiego był to drugi wielkoszlemowy finał w karierze, drugi w Nowym Jorku, ale pierwszy w mikście. Przed rokiem ze swoim stałym partnerem deblowym był bliski sukcesu, jednak ponieśli porażkę 4:6, 2:6 z Austriakiem Juergenem Melzerem i Philippem Petzschnerem. Tym razem polski duet, rozstawiony z numerem czwartym, odpadł nieoczekiwanie w pierwszej rundzie z amerykańskimi braćmi Harrisonami.

W tegorocznym US Open Fyrstenberg również spróbował swoich sił w mikście razem z Klaudią Jans-Ignacik, ale zakończyli udział w 1/8 finału (2. rundzie). Matkowski był ostatnim reprezentantem Polski w rywalizacji seniorów. W singlu najdalej doszła Agnieszka Radwańska (nr 2.) - do 1/8 finału (4. runda), a jej młodsza siostra Urszula, Łukasz Kubot i Jerzy Janowicz przegrali swoje pierwsze mecze. W deblu kobiet Jans-Ignacik z Francuzką Kristiną Maldenovic oraz Alicja Rosolska z Australijką Jarmilą Gajdosovą poniosły porażki w drugiej rundzie.