Gilbert zwyciężył w 19. etapie Vuelta a Espana

Gilbert zwyciężył w 19. etapie Vuelta a Espana

Philippe Gilbert (fot. EPA/JOSE MANUEL VIDAL/PAP)
Belg Philippe Gilbert z ekipy BMC wygrał po finiszu z niedużego peletonu 19. etap wyścigu kolarskiego Vuelta a Espana z Penafiel do La Lastrilla (178,4 km) ). Liderem pozostaje Hiszpan Alberto Contador (Saxo Bank).
Najlepszy z Polaków, Przemysław Niemiec (Lampre) zajął 14. miejsce. W pierwszej grupie był także Maciej Paterski (Liquigas), ale zabrakło najwyżej plasującego się w klasyfikacji generalnej Tomasza Marczyńskiego. Zawodnik ekipy Vacansoleil przyjechał do mety z ponadminutową stratą i w efekcie spadł o jedno "oczko" - na 14. pozycję. Tuż za nim jest Niemiec.

W La Lastrilla, niewielkim miasteczku w prowincji Segovia, o wygraną walczyli kolarze specjalizujący się w wyścigach klasycznych. Na prowadzącym lekko pod górę finiszu mocno zaatakował Gilbert, oderwał się od grupy i niewielką przewagę utrzymał do mety, wyprzedzając Hiszpanów Alejandro Valverde, Daniela Moreno i Joaquina Rodrigueza. Belg odniósł drugie etapowe zwycięstwo w tegorocznej Vuelcie, a zarazem w całym sezonie 2012.

Contador finiszował z niewielką stratą do czołówki. Uwzględniwszy bonifikatę, Valverde odrobił do niego 14 sekund, pokazując, że nie poddał się jeszcze w walce o końcowe zwycięstwo. Z kolei Rodriguez zyskał do Contadora osiem sekund.

8 września przedostatni etap wyścigu z metą w Bola del Mundo, szczycie leżącym w paśmie Sierra de Guadarrama, około 60 km na północny zachód od Madrytu. Dla Valverde i Rodrigueza będzie to ostatnia szansa na wyprzedzenie Contadora.