Vuelta a Espana: Contador przegrał bitwę ale wygrał wojnę

Vuelta a Espana: Contador przegrał bitwę ale wygrał wojnę

Contador wygrał Vuelta a Espana (fot. PAP/EPA/JOSE MANUEL VIDAL)
Hiszpan Alberto Contador z grupy Saxo Bank wygrał 67. edycję wyścigu kolarskiego Vuelta a Espana. Tomasz Marczyński (Vacansoleil) zajął 13. miejsce, najwyższe w historii startów Polaków w tej imprezie.

Kolarz z Krakowa poprawił osiągnięcie Sylwestra Szmyda, który w 2006 roku uplasował się na 14. pozycji. Bardzo dobrze w tegorocznej Vuelcie jechał także Przemysław Niemiec (Lampre), kończąc rywalizację na 15. miejscu, natomiast Rafał Majka (Saxo Bank) zbierał pochlebne recenzje za znakomitą pracę na górskich etapach, na których pomagał Contadorowi.

Ostatni etap z miejscowości Cercedilla do Madrytu, długości 115 kilometrów, wygrał po finiszu z peletonu, po raz piąty w tym wyścigu, Niemiec John Degenkolb (Argos).

W tegorocznym wyścigu Dookoła Hiszpanii, którego trasa bardziej niż w poprzednich latach preferowała "górali", o zwycięstwo walczyło trzech reprezentantów gospodarzy. Przez dwa tygodnie w czerwonej koszulce lidera jechał Joaquim Rodriguez. Na pierwszych górskich etapach łatwo odpierał ataki powracającego do peletonu po dyskwalifikacji za doping Alberto Contadora, a nawet kontratakował, powiększając przewagę. Przełom nastąpił na 17. etapie do miejscowości Fuente De. Wygrał go Contador po kapitalnej akcji na finałowym podjeździe. Jak się okazało, był to rozstrzygający moment wyścigu.

Obok Contadora i Rodrigueza na podium stanął drugi w klasyfikacji generalnej Alejandro Valverde. Jego pomocnikiem ekipie Movistar od przyszłego roku ma być na największych tourach Sylwester Szmyd.