Pekin nie dla Radwańskiej

Pekin nie dla Radwańskiej

Agnieszka Radwańska (fot. EPA/KIMIMASA MAYAMA/PAP)
Agnieszka Radwańska odpadła w ćwierćfinale turnieju rangi WTA Premier I na twardych kortach w Pekinie (pula nagród 4 828 050 dolarów). Polska tenisistka, rozstawiona z numerem trzecim, przegrała z Chinką Na Li 4:6, 2:6 i nie obroni tytułu.

Od pierwszych minut gra toczyła się głównie w długich wymianach z głębi kortu, a obie tenisistki wkładały w każde uderzenie maksimum sił i podejmowały duże ryzyko celując w linie oraz narożniki. Częściej na wypady do siatki decydowała się Chinka, choć czasem były po prostu wymuszone dropszotami rywalki. Pierwsze sześć gemów toczyło się zgodnie z regułą własnego serwisu, a jako pierwsza pozwoliła się przełamać Radwańska - w siódmym. Chwilę później przegrywała już 3:5. Potem, zanim utrzymała podanie na 4:5, obroniła jednego setbola. Nie udało jej się to przy drugiej okazji dla tenisistki gospodarzy, która rozstrzygnęła losy pierwszej partii po blisko 50 minutach gry.

W drugim secie wyrównana gra toczyła się tylko na początku, bowiem w miarę upływającego czasu inicjatywę w grze coraz częściej przejmowała Chinka. Od stanu 2:1 Polka przegrała pięć ostatnich gemów i całe - trwające półtorej godziny - spotkanie.

Li miała w tym meczu zdecydowaną przewagę w wygrywających uderzeniach 32-9, ale popełniła trochę więcej niewymuszonych błędów 21-17, co było skutkiem bardzo ryzykownego ofensywnego stylu gry. Był to ósmy pojedynek tych tenisistek, a Chinka poprawiła ich bilans na 5-3. Wygrała wszystkie cztery mecze z krakowianką na twardej nawierzchni. W tym trzeci w tym sezonie, bowiem wcześniej ograła ja dwukrotnie w sierpniu - w Montrealu 6:2, 6:1 oraz w Cincinnati 6:1, 6:1. Polka jedyne tegoroczne zwycięstwo odniosła nad Li w maju na kortach ziemnych w Stuttgarcie 3:6, 6:2, 6:3.

Radwańska przyleciała do Pekinu dzień po porażce z Rosjanka Nadieżdą Pietrową w finale turnieju WTA Premier w Tokio, gdzie również nie obroniła tytułu sprzed roku. Na otwarcie miała w stolicy Chin wolny los, podobnie jak wszystkie półfinalistki japońskiej imprezy. W Pekinie 23-letnia krakowianka obroniła 250 z 1000 punktów za ubiegłoroczny triumf w stolicy Chin.

Kolejną rywalką Li będzie Rosjanka Maria Szarapowa. W drugiej parze półfinałowej Białorusinka Wiktoria Azarenka (1.) spotka się ze zwyciężczynią wieczornego pojedynku Francuzki Marion Bartoli (nr 9.) z Hiszpanką Carlą Suarez-Navarro.

Wyniki ćwierćfinałów:

Wiktoria Azarenka (Białoruś, 1) - Romina Oprandi (Szwajcaria) 6:2, 6:0
Maria Szarapowa (Rosja, 2) - Angelique Kerber (Niemcy, 5) 6:0, 3:0 - krecz Kerber
Na Li (Chiny, 7) - Agnieszka Radwańska (Polska, 3) 6:4, 6:2