Małysz najlepszy w 2003 r.

Małysz najlepszy w 2003 r.

Adam Małysz został zwycięzcą 69. plebiscytu "Przeglądu Sportowego", "Tempa" i TVP 1 na najlepszych sportowców Polski w 2003 roku.
W poprzednim sezonie Małysz po raz trzeci z rzędu triumfował w  Pucharze Świata, a także zdobył dwa złote medale mistrzostw świata w Predazzo. Sukcesy te zaowocowały także trzecim z rzędu triumfem w plebiscycie na najlepszego sportowca Polski.

Drugie miejsce, po raz drugi z rzędu, zajęła mistrzyni świata w pływaniu na 200 m stylem motylkowym - Otylia Jędrzejczak. Na  trzeciej pozycji, podobnie jak przed rokiem, uplasował się zdobywca mistrzostw świata w 2002 r w chodzie na 50 km Robert Korzeniowski, który jest także rekordzistą świata na tym dystansie i zdobywcą pierwszego miejsca w Grand Prix IAAF.

W 69. edycji plebiscytu Małysz zgromadził 1 676 335 punktów. Jędrzejczak otrzymała 1 421 097, natomiast Korzeniowski 1 348 387. Milion punktów przekroczyła pierwsza piątka klasyfikacji - także siatkarka Małgorzata Glinka i florecistka Sylwia Gruchała. Dopiero między piątym a szóstym miejscem była dużą przepaść - szósty w  plebiscycie zapaśnik Dariusz Jabłoński dostał 455 349 punktów.

Za najlepszą imprezę 2003 roku uznano zakopiański Puchar Świata w  skokach narciarskich. Najlepszą drużyną minionego roku jest, według plebiscytu, reprezentacja siatkarek, a jej trener Andrzej Niemczyk wybrany został trenerem roku 2003.

Statuetki championów sportowym mistrzom wręczały osobistości znane z estrady i filmu m.in. Daniel Olbrychski, Olaf Lubaszenko, Hanna Bielicka, Jacek Fedorowicz, Anita Lipnicka a także m.in. Jerzy Owsiak i Magda Mołek. Gala uświetniona została występami zespołu Blue Cafe, kabaretu Koń Polski i Beaty Kozidrak.

Adam Małysz, który obecnie trenuje przed kolejnymi zawodami Pucharu Świata, nie przybył na wręczenie nagród. Statuetkę w jego imieniu odebrała żona - Izabela. Mistrz świata przemawiał do  zebranych z telebimu: "Walka sportowa trwa do końca, ja też zamierzam nadal walczyć".

"Rok temu byłam na tym samym miejscu i nie utopiłam się -  powiedziała Otylia Jędrzejczak. - Teraz znowu tutaj jestem. Najważniejsza jest teraz dla mnie olimpiada, w Atenach chcę popłynąć jak najlepiej potrafię".

"20 lat temu byłem trzeci w moich pierwszych zawodach w chodzie. Jeśli ktoś wtedy widział we mnie przyszłego mistrza olimpijskiego to miał niesamowitą wyobraźnię i był chyba asystentem Stanisława Lema" - zażartował Robert Korzeniowski nawiązując do swego kolejnego trzeciego miejsca w plebiscycie.

Do redakcji organizujących plebiscyt napłynęło niemal 200 tysięcy zgłoszeń. Najczęściej głosowano na kuponach, przesyłanych drogą pocztową. Głosy oddawano także przy pomocy sms-ów i systemu audiotele.

Tegoroczną imprezę "Przeglądu Sportowego", "Tempa" i TVP 1 po  raz pierwszy podzielono na dwie części. Ogłoszenie wyników plebiscytu miało miejsce podczas gali w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Później wszyscy przenieśli się na bal do hotelu "Sofitel-Victoria". Małysz jest trzecim narciarzem, który wygrał ten prestiżowy plebiscyt. Przed nimi triumfowali: Stanisław Marusarz w 1938 roku oraz 40 lat później Józef Łuszczek.