Phelps pobił Spitza

Przedstawiciele MKOl ogłosili, że Michael Phelps zdobył na igrzyskach w Atenach osiem medali, bowiem wystąpił w sztafecie amerykańskiej 4x100 metrów stylem zmiennym w eliminacjach.
W piątek przed południem Phelps, płynąc z Lennym Krayzelburgiem, Markiem Gangloffem i Neilem Walkerem, wywalczył dla sztafety amerykańskiej prawo występu w sobotnim finale. Wieczorem ogłosił jednak, że następnego dnia nie wystartuje i w ten sposób ustąpił miejsca w składzie Ianowi Crockerowi.

W niedzielę dyrektor sportowy MKOl, Kelly Fairweather, po  konsultacjach z władzami Międzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA), ogłosił, że Phelps - mimo, iż nie wystartował w sobotnim finale - zdobył w Atenach ósmy medal, w tym szósty złoty. Wcześniej wywalczył także dwa brązowe krążki.

Zgodnie z przepisami federacji pływackiej medale podczas mistrzostw świata i Europy przysługują wszystkim uczestnikom sztafet, także tym, którzy wystąpili tylko w eliminacjach.

Już w piątek, zwyciężając w finale 100 metrów stylem motylkowym, Phelps wyrównał rekord Amerykanina Marka Spitza, który na  igrzyskach w Monachium w 1972 roku zdobył cztery złote medale w  konkurencjach indywidualnych. Oprócz zwycięstwa na 100 m motylkiem 19-latek Baltimore wygrał w Atenach na dystansie 200 m st motylkowym oraz na 200 i 400 m st. zmiennym.

W wyniku decyzji podjętej w niedzielę przez MKOl i FINA, Phelps pobił rekord Spitza jeżeli chodzi o liczbę medali wywalczonych przez pływaka na jednych igrzyskach. Jego rodak zdobył w Monachium w sumie siedem krążków, odnosząc cztery zwycięstwa indywidualnie i  trzy w sztafetach.

Różnica w tych osiągnięciach jest jednak istotna - Spitz zdobył wówczas same złote medale, a Phelps ma brązowe na 200 m st. dowolnym i na 4x100 m stylem dowolnym.

Phelps jest drugim sportowcem w historii, który zdobył na jednych igrzyskach osiem medali. Dotychczas ta sztuka udała się tylko reprezentantowi ZSRR Aleksandrowi Ditiatinowi, który w 1980 roku w  Moskwie wywalczył trzy złota, cztery srebra i brąz w gimnastyce (jedno złoto z drużyną).